" />
Öne Çıkanlar Mağazada Ölen Hırsızlık Zanlısının Yakınları Olay Çıkardı Maçta 91. Dakika Erken Hasat Zeytinyağına Yaradı Meral Akşener Medipol Başakşehir

"Akkuyu Nükleer Santrali'ni Durdurun" ÇağrısıMersin NKP Sözcüsü Sabahat Aslan, "Akkuyu Nükleer Santral Projesi, yasal ÇED izni alınmadan başlatılmıştır. Proje, Çevre Kanunu'nun 10. ve uluslararası çevre koruma sözleşmelerinin ÇED zorunluluğunu getiren hükümleri uyarınca derhal durdurulmalı, Rusya ile yapılan tüm anlaşma ve taahhütler askıya alınmalıdır" dedi.

Mersin Nükleer Karşıtı Platform (NKP) Sözcüsü Sabahat Aslan, Mersin'in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli beldesine yapılması planlanan 'Akkuyu Nükleer Santral Projesi'ne yasal ÇED izni alınmadan başlandığını ifade etti. Aslan, projenin, Çevre Kanunu'nun 10. ve uluslararası çevre koruma sözleşmelerinin ÇED zorunluluğunu getiren hükümleri uyarınca derhal durdurulmasını istedi.Aslan, uluslararası çevre ve doğa koruma sözleşmeleri başta olmak üzere 'Çevre Kanunu'nun 10. maddesi uyarınca, 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED)' süreci başlatılmadan yapılan tüm anlaşmaların yanında lisans çalışmaları ve kamusal harcamaların hukuka aykırılık teşkil ettiğinin altını çizdi. Mersin'e yapılması planlanan 'Akkuyu Nükleer Santrali'nin doğayı etkileyeceği gibi kamu sağlığını da risk altına sokabileceğini kaydeden Aslan, böylesi büyük proje ve faaliyetler için projenin 7 Şubat 1993 tarihinden öne yatırım programına alınmış olması durumunda bile muafiyet uygulanmayacağı hususuna dikkat çekti.
Kamu otoriteleri tarafından ÇED yaptırma ve bölgede yaşayan vatandaşların onayını alma yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Aslan, "Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili olarak özellikle Mersin ve Adana illerinde bulunan sivil toplum kurumlarının, sendikaların, meslek odalarının, bilim insanlarının görüşleri alınmalıdır. Yasal ÇED izni alınmadan başlatıldığı anlaşılan 'Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nin, 'Çevre Kanunu'nun 10. ve uluslararası çevre koruma sözleşmelerinin ÇED zorunluluğunu getiren hükümleri uyarınca derhal durdurulması ve Rusya ile yapılan tüm anlaşma ve taahhütlerin askıya alınması gerekmektedir" dedi.
Aksi takdirde proje için tahsis edilecek kamu kaynakları ve ileride olası tazminatların, 'ağır kişisel sorumluluk ilkesi' kapsamında 'Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu' hükümleri uyarınca ilgili kamu görevlilerinin kişisel mali sorumluluğunu doğuracağını anlatan Aslan, evrensel çevre koruma sözleşmeleri başta olmak üzere ulusal yasalarla Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulu'nca alınan kararı hatırlattı. Aslan, "Evrensel çevre koruma sözleşmelerine ve ulusal yasalara ve Danıştay İDDGK kararına göre, ÇED yapılmadan başlatılan 'Akkuyu Nükleer Santrali Projesi' ile ilgili olarak başlatılan tüm idari işlemlerin ve lisans işlemlerinin, 'Çevre Kanunu'nun 10.maddesi, Danıştay İDDGK kararı ve ÇED Yönetmeliği'nin 6, 7 ve 19. maddeleri uyarınca derhal durdurulmalıdır" diye konuştu.
Nükleer santral için Büyükeceli beldesinde belirlenen arazinin kesinlikle müteahhit firmalara tahsis edilmemesi çağrısında bulunan Aslan, Çevre Kanunu uyarınca ÇED sürecinin Mersin ve Adana illerinin tümünü kapsayacak şekilde ve önemde başlatılması, vatandaşların ve sivil toplum kurumlarının görüşüne başvurulması, ÇED yapılmadan kamu kaynaklarının israf edilmemesi, bölgedeki mülki idare amirlerinin tarafsız ve objektif davranmalarının temin edilmesiyle birlikte 'Akkuyu Nükleer Santral Projesi'nden vazgeçilmesini istedi.
Çevre Mühendisleri Odası'nca Danıştay'a açılan davanın, ÇED muafiyetine karşı kazanımı kararının bir an önce yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Aslan, açıklamasını da şöyle sürdürdü: "Anayasa'nın 17. maddesinde düzenlenen 'yaşama hakkı' ve 56. maddesindeki 'sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkı' uyarınca; bölgemizdeki kamu sağlığı ve güvenliği açısından ciddi riskler içeren Akkuyu Nükleer Santrali ihale sürecinde yaşanan hukuka aykırı durumların denetlenmesi amacıyla Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu'na, ayrıca anlaşmanın iptal edilmesi için de Çevre ve Orman Bakanlığı, TAEK ile Başbakanlığa yasal başvurumuzu yaptık. Halkın istemediği nükleer santraller ülkemizde yapılamaz. Yapılmasına da izin vermeyeceğiz."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.