Öne Çıkanlar Aslında Türk Milletine Yöneliktir” fazıltürk Mersin Büyükşehire İlk Aday Kocamaz Mutta Zeytin Hasadı Başladı burhanettin kocamaz

‘Anneliği reddeden kadın yarımdır’

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Çalışıyorum' diye annelikten imtina eden kadın, kadınlığını inkar ediyor demektir.

‘Anneliği reddeden kadın yarımdır’
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KADEM’in İstanbul’daki yeni hizmet binasının açılış törenindeki konuşmasında, iş hayatının anneliğe engel olmadığını belirterek, ” ‘Çalışıyorum’ diye annelikten imtina eden bir kadın aslında kadınlığını inkar ediyor demektir. Anneliği reddetmek insanın yarısından vazgeçmektir. Daha geniş tutuyorum. İnsanlıktan vazgeçmektir. Üretmek, hayatın her alanında var olmak, kesinlikle anneliğe engel değildir. İş hayatının anneliğin alternatifi haline getirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum” dedi.

“ERKEKLE KADINI BİRBİRİNE RAKİP OLARAK GÖREN ANLAYIŞI REDDEDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’da Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) yeni hizmet binasının açılış törenine katıldı. Üsküdar’daki açılış töreninde hitap eden Erdoğan, kadının iş hayatındaki konumunun anneliğini geri plana atmaması gerektiğini savunarak, “Türkiye’de pek çok husus kadın haklarının savunulması konusunda da tartışmalar uzun süre çarpıtılarak veya çarpık bir anlayış etrafında dönüp durmuştur. Kadın haklarını savunmak adına adeta insana dair gerçekleri inkar eden ve kesinlikle bu topraklara, bu medeniyete ait olmayan bir bakış açışı yıllarca bu konuyu tek eline almıştır. Kadını yaratılış fıtratından, toplumsal ve biyolojik gerçekliğinden tecrit eden görüşler aslında onun hakkını savunmuyor. Tam tersine kadını özgünlüğünden uzaklaştırıyor, tecrit ediyor. İnsanlığın yarısını oluşturan kadın, anneliğiyle, evinin ve çocuklarının üzerindeki etkinliğiyle, estetiğiyle, sahip olduğu farklılıklarla kadındır. Bu gerçeği bir kenara bırakıp erkekle kadını birbirilerine hasım olarak, rakip olarak gören anlayışı kesinlikle reddediyoruz. Burada şu samimi görüşümü ifade etmeden geçemeyeceğim. Kadının iş hayatındaki konumu onun anneliğini asla geriye atmamalıdır” ifadelerini kullandı.

“ANNELİĞİ REDDETMEK, İNSANLIKTAN VAZGEÇMEKTİR”

İş hayatının, anneliğin alternatifi haline getirilmesini kabul etmediğini vurgulayan Erdoğan, “Çalışıyorum, diye annelikten imtina eden bir kadın aslında kadınlığını inkar ediyor demektir. Bu benim samimi düşüncemdir. Anneliği reddeden, evini çekip çevirmekten vazgeçen bir kadın, iş dünyasında istediği kadar başarılı olsun özgünlüğünü kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Eksiktir, yarımdır. Anneliği reddetmek insanın yarısından vazgeçmektir. Daha geniş tutuyorum. İnsanlıktan vazgeçmektir. Anne olmazsa insanlık olur mu? Anne varsa insanlık var. Bunun için her fırsatta en az 3 çocuk tavsiyesi yapıyorum. Bunu ben yapmıyorum. Rabb’im emrediyor, Peygamberimiz söylüyor. Üretmek, hayatın her alanında var olmak kesinlikle anneliğe engel değildir. İş hayatının anneliğin alternatifi haline getirilmesini kesinlikle kabul etmiyorum” diye konuştu.

AÇILIŞA KIZLARI DA KATILDI

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kızları Esra Albayrak ile Sümeyye Bayraktar da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kalabalığın içinden sıyrılarak yanına gelen bir çocukla sohbet etti.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başını okşadığı çocuğa, oyuncak verildi.  Ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanına gitmek isteyen bir çocuk da Emine Erdoğan’ın işaretinin ardından Erdoğan’ın yanına geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sarılıp öpen çocuk protokolü gülümsetti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.