banner202
banner205
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü mersin esnaf imecegazetesi imecehaber normalleşme receptayyiperdoğan dünya ilk yardım günü

ASGARİ ÜCRETTE VERGİ VE KESİNTİLER KALDIRILSIN

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Örgütü asgari ücrette verginin ve kesintilerin kaldırılmasına yönelik bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya Mersin Emek ve Demokrasi Platformu birleşenleri de katılım sağladı. Basın açıklamasını CHP Mersin İl Başkanı Adil Aktay okudu. Aktay, asgari ücretli çalışanların aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda olduğunu belirterek, “Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır.” dedi.

ASGARİ ÜCRETTE VERGİ VE KESİNTİLER KALDIRILSIN

Haber: Şirin ALP

Özgür Çocuk Parkı’nda düzenlenen açıklamada, konuşan Belediye- İş Sendikası 1 No’lu Şube Başkanı Mehmet Güner, Türkiye’nin Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük asgari ücretle sahip ülke olduğunu belirterek, “Ülkemizde ücretli çalışanların yaklaşık yüzde 57’si asgari ücret civarında ücret almaktadır.” dedi.

Vergilerin emekçilerden alındığını belirten Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim – Sen) Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül alınan vergilerin savaşa, ranta ve beşli çeteye ödendiğini dile getirdi. Sümbül, “Her gün yeni zamlarla uyanıyoruz. Her gün yeni baskılarla, yeni göz altılarla uyanıyoruz. Ve biz insanca yaşanacak demokratik bir Türkiye istiyoruz. Vergide adalet istiyoruz ve tüm emekçiler olarak gücümüzü birleştirerek bunları gerçekleştirmek için günlükte mücadele etmenin sözünü veriyoruz. “ifadelerini kullandı.

“TELEFON VE ARABA ALMAYA HAKKI YOK”

Türkiye’de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışan olduğunu dile getiren Aktay, asgari ücretli vatandaşların ailelerinin açlık sınırı altında yaşadığını belirtti. Aktay, “Açlık sınırı altında asgari ücret alan milyonlarca çalışanın dengeli ve sağlıklı beslenme hakkı yok. Kış aylarında domates yeme hakkı yok. Asgari ücretli çalışanlar aldığı ücretle kirasını, faturalarını ödeyemez durumda, çocuğuna okul harçlığı dahi verememenin ağır yükü altında. Telefon ve araba almaya hakkı yok; ama geçmeyeceği üçüncü köprünün yapım parası kendisini açlığa mahkûm eden asgari ücretinden kesiliyor. Asgari ücretli çalışanlar açlığa ve yokluğa mahkûm edilmişken; bir yandan da ağır vergi yükü ile karşı karşıyalar. Asgari ücret, adı üzerinde en düşük ücrettir. Ve Türkiye’de toplumun en düşük gelire sahip olan asgari ücretlilerden yüksek oranda vergi kesintisi yapılmaktadır. “diye konuştu.

“İKTİDAR 10 YILDA BEŞLİ ÇETEYE TAM TAMINA 128 KEZ VERGİ AFFI GETİRMİŞTİR”

Bir asgari ücretlinin yılın 4 ayından fazla bir sürede sadece vergi ödemek için çalıştığını belirten Aktay, İktidar 10 yılda beşli çeteye tam tamına 128 kez vergi affı getirmiştir. Her bir kurumda 3’er 5’er maaş alan yandaş bürokratların bu ülkeye vergi ödeyip ödemediği belirsizdir. Yandaş şirketlerin vergi ödememek için mal varlıklarını başka ülkelerdeki banka hesaplarına gönderdiği, uluslararası belgelerce tescillenmiştir. Yandaşından almadığı vergiyi vatandaşından alan tek adam rejimi yandaşın borcunu vatandaşa ödetmektedir.” şeklinde konuştu.

“ASGARİ ÜCRETTEN TOPLAM KESİNTİ TUTARI 752 TL’DİR”

Asgari ücrete vergi kesintilerinin olmaması taktirinde bir asgari ücretli vatandaşın aylık kazancının 3 bin 577 TL olacağının altını çizen Aktay, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Zengini daha zengin, yoksulu daha yoksul yapmak tek adam şahsım hükümetinin asli görevi haline gelmiştir. Türkiye’de vergi kaçıranları, vergi affından yararlananlar düşünüldüğünde, açlık sınırı altında yaşayan asgari ücretlilerden vergi kesintisi yapılması en büyük adaletsizliktir. Şu an asgari ücret brüt olarak 3 bin 577 TL’dir. Asgari ücretten yapılan vergi ve SGK kesintilerinden sonra bir asgari ücretlinin eline 2825 TL geçmektedir. Çünkü asgari ücretliden gelir vergisi, SGK işçi payı, İşsizlik Sigortası primi payı, damga vergisi olmak üzere yapılan aylık toplam kesinti tutarı 752 TL’dir. Bir başka deyişle asgari ücretten kesintilere son verildiğinde, asgari ücretlinin geliri 752 TL artışla 3 bin 577 TL’ye yükselecektir. “

“AKP-MHP OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİR”

CHP’nin asgari ücretten vergi kesintisine son verilmesine ilişkin verdikleri kanun teklifinin halen mecliste bekletildiğini belirten Aktay, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak sadece 2018 yılından itibaren bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde defalarca kanun teklifleri ve önergeler verdik. Başta Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun imza sahibi olduğu, ‘asgari ücretten vergi kesintisine’ son verilmesine ilişkin verdiğimiz kanun tekliflerimiz halen mecliste bekletilmektedir. En son Ekim 2021’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki Vergi Yasası görüşmelerinde “Asgari ücretlilerin gelir vergisinden muaf bırakılması” önerisi partimizce sunulmuş, önerimiz AKP-MHP oylarıyla reddedilmiştir.” şeklinde konuştu.

“AÇLIK SINIRI ALTINDA YAŞAMALARINA GÖZ YUMMAKTADIR”

Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceklerini dile getiren Aktay, “Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretliler vergi ödemesin, aldıkları ücretten herhangi bir kesinti olmasın, en azından asgari ücret insanca yaşanabilecek bir seviyeye çekilsin derken; AKP ve MHP ittifakı ısrarla ve inatla asgari ücretlilerin vergi yükü altında ezilmelerine, açlık sınırı altında yaşamalarına göz yummaktadır. Halkın temel besin gereksinimlerinden kaçınarak sadece abur cubura 1000 TL ödeyen Cumhurbaşkanından, asgari ücretlinin sofrasından eksilen ekmeğin hesabını bilmesini elbette bekleyemeyiz. “diye konuştu.

TÜRKİYE’DE ASGARİ ÜCRET 297 DOLARA KADAR DÜŞMÜŞTÜR

Türkiye şu an Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan Arnavutluk’tan sonra ikinci ülke olduğunu dile getiren Aktay, şu şekilde konuştu: “Daha geçtiğimiz günlerde AKP Yetkilileri “Herkesin cep telefonu var, arabası var” diyordu. Şimdilerde ise “Asgari ücreti en azından insani yaşam seviyesin getireceğiz” demiş. Yani milyonlarca asgari ücretlinin açlık sınırı altında yaşadığını kendileri de itiraf etmiş. Peki, bu itiraflar yeterli mi? Elbette değil. Ekonomik buhranın en büyük bedelini; aç kalan, kirasını karşılayamayan, faturasını ödeyemeyen, asgari ücretliler ödemektedir. Türkiye şu an Avrupa ülkeleri arasında en düşük brüt asgari ücrete sahip olan Arnavutluk’tan sonra ikinci ülkedir. Dünya’nın en büyük ucuz iş gücü ülkesi olarak bilinen Çin’de dahi ortalama asgari ücret 387 dolar iken, TL’deki hızlanan değer kaybıyla birlikte Türkiye’de asgari ücret 300 doların altına inerek 297 dolara kadar düşmüştür.”

“ÇALIŞANLARIN YAKLAŞIK YÜZDE 57’Sİ ASGARİ ÜCRET CİVARINDA ÜCRET ALMAKTADIR”

Türkiye Avrupa Birliği ülkeleri içinde en düşük asgari ücretle sahip ülke olduğunu belirten Güner, “Ülkemizde ücretli çalışanların yaklaşık yüzde 57’si asgari ücret civarında ücret almaktadır. Mühendislik dahil olmak üzere yeni üniversitemizin çalışanlarının yüzde ellisi asgari ücret düzeyinde çalışmaktadır. İktidar, emek ve sendikal örgütlülük karşıtı politikalarıyla düşük ücret artışlarıyla ücretleri baskılayarak asgari ücretli orta ücret haline getirmiştir. Bu nedenle Türkiye'yle asgari ücret milyonlarca emekçiyi ve ailesini ilgilendiren yaşamsal bir konudur. Ekim 2021 de açlık sınırını üç bin lirayı, yoksulluk sınırının on bin lirayı aştığı, emekçilerin enflasyonunun yüzde kırka ulaştığı, zam yağmurunun sağanak hali hale geldiği günümüzde asgari ücret bugün daha da hayattır. Belediye İş Sendikası olarak talebimiz iktidarın yıllardır işverenlere verdiği prim desteğini emekçilere de vermesi, asgari ücretten vergi ve kesintilerin kaldırılmalıdır. “diye konuştu.

“EMEKÇİYE HAK VERENLERLE SAF TUTMAYA, BİRLİKTE DEVAM EDECEĞİZ”

Emeği savunanlarla birlikte yol yürüyeceklerini dile getiren DİSK Genel-iş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy asgari ücrete yapılan vergi kesintilerin Türkiye'nin kanayan bir yarası olduğunu belirtti.  Göksoy konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Bugün Türk-İş ile DİSK'iyle, demokrasi güçleriyle, Cumhuriyet Halk Partisi ve emekçiden, demokrasiden yana bütün partilerle alanlardayız, sokaklardayız. Bizim burada olmamızın sebebi nedir? Geçen gün 3600 ek gösterge konusunda da Cumhuriyet Halk Partisi'nin yapmış olduğu açıklamada yanlarında durduk ve şunu söyledik. Dedik ki biz emekten, demokrasiden, emeğin hakkından yana her kim, hangi siyasi parti olursa olsun, mücadele ettiğinde sonuna kadar yanında olacağız. Tutacağız, birlikte yürüyeceğiz, emeğin hakkını gasp edenlere karşı da birlikte mücadele edeceğiz, dedik. Ve şimdi de burada, yine bu sözümüzün arkasındayız. Emek hakkını gasp edenlere insanca yaşanır ücreti reva görmeyenlere karşı insanca yaşanır ücreti reva görenlere hatta asgari ücreti ortadan kaldırıp insanca yaşanır bir ücreti emekçiye hak verenlerle saf tutmaya, birlikte devam edeceğiz diyorum.”

“HER GÜN YENİ ZAMLAR UYANIYORUZ”

Vergi, biz emekçilerden alındığını dile getiren Sümbül, “Oysa bizden alınan vergiler savaşa, ranta beşli çeteye ödeniyor. O zaman şunu söylemek lazım. Türkiye'de beşten büyüktür. Bu bakımdan asgari ücretliden verginin kesilmemesini isterken aynı zamanda tüm çalışanların ücretlerindeki asgari ücret kadar da vergiler tutulması bizim açımızdan son derece önemli. Çünkü her gün yeni zamlar uyanıyoruz. Her gün yeni baskılarla, yeni göz altılarla uyanıyoruz. Ve biz insanca yaşanacak demokratik bir Türkiye istiyoruz. Vergide adalet istiyoruz ve tüm emekçiler olarak gücümüzü birleştirerek bunları gerçekleştirmek için günlükte mücadele etmenin sözünü veriyor. ”diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204