Öne Çıkanlar Kasımda Deniz Keyfi Aslında Türk Milletine Yöneliktir” hakimiyet gazetesi sinema spor

Baro Başkanı Antmen: “Gazetecilere Özgürlük”Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, özgür basının, aynı zamanda demokratik ve çağdaş toplumların en önemli denetleyici kurumlarından biri olduğunu söyleyerek; “Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ancak Türkiye Freedom House'un Dünya Basın Özgürlüğü Raporu'nda 120. sıraya gerilemiştir” dedi.

Baro Başkanı Antmen: “Gazetecilere Özgürlük”
Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, özgür basının, aynı zamanda demokratik ve çağdaş toplumların en önemli denetleyici kurumlarından biri olduğunu söyleyerek; “Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü ancak Türkiye Freedom House'un Dünya Basın Özgürlüğü Raporu'nda 120. sıraya gerilemiştir” dedi.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kamu hizmeti ifa eden ve çalışmaları yürütürken halkın haber alma hakkını kullanmasını sağlayan, kamuoyunun istek ve şikayetlerini yansıtma görevini üstlenen, özgür, objektif basının, insan haklarının önemli güvencelerinden olduğunu ifade eden Antmen, “Özgür basın, aynı zamanda demokratik ve çağdaş toplumların en önemli denetleyici kurumlarından biridir. Basının hem özgür, hem de tarafsızlığı, bireyin ve toplumun haber alma, bilgi edinme hakkını kullanmasına, kamuoyunun duygularını ve düşüncelerini objektif olarak yansıtmasına, bu suretle demokrasinin, insan haklarının, temel hak ve özgürlüklerin gelişimine katkıda bulunur. İlimizdeki yerel ve ulusal basın kuruluşlarının, vatandaşlarımızın haber alma hakkını ilkeli, tarafsız, sorumlu gazetecilik anlayışı içerisinde yerine getirmeleri, toplumumuz tarafından takdirle karşılanmaktadır" şeklinde konuştu.ÖZGÜR BASIN HERKESE LAZIM
3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nün; basın özgürlüğünü destekleyen girişimleri geliştirmek ve teşvik etmek için bir eylem günü olduğunu aktaran Antmen, “Dünya çapında basın özgürlüğünün durumunu değerlendirme günüdür. Basın özgürlüğü için yaptıkları taahhütlere saygılı olmalarını hükümetlere hatırlatma günüdür. Basın özgürlüğünün önemine olan duyarlılığı artırma ve kamuoyunu uyarma günüdür. Meslek etiği ve basın özgürlüğü konularında medya profesyonelleri arasındaki tartışmaları teşvik etmek için bir yansıtma günüdür. Mesleklerini icra ederken yaşamını yitiren gazetecileri anma günüdür. Basın özgürlüğünü ortadan kaldırmaya çalışan veya engelleyen herhangi bir önlemden dolayı mağdur duruma düşen medyayı destekleme günüdür. Ancak bugün ülkemizde akıllara sayıları 60’ı geçen tutuklu gazetecileri, baskı altındaki, işsiz gazetecileri getirmektedir. Unutulmamalıdır ki; yasama, yürütme ve yargıdan sonra 4’üncü kuvvet olan basın yani özgür basın herkese lazım” ifadesini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.