Öne Çıkanlar Mersindeki Aşk Cinayetinin Zanlısı Adliyeye Çıkarıldı Kaza Kurşunu Öldürdü Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Hakan Kutlu mersin siyaset

Belediye Çalışanları 'Torba Yasa'ya Karşı YürüdüMersin'in Tarsus ilçesine bağlı yenice beldesinde, kamuoyunda 'torba yasa' olarak bilinen ve çalışma hayatını düzenleyen kanun hükmünde kararnameye tepki gösteren belediye çalışanları eylem yaptı.

Belediye Çalışanları 'Torba Yasa'ya Karşı Yürüdü
Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı yenice beldesinde, kamuoyunda 'torba yasa' olarak bilinen ve çalışma hayatını düzenleyen kanun hükmünde kararnameye tepki gösteren belediye çalışanları eylem yaptı. Uygulamanın; 'keyfi' olduğunu savunan çalışanlar, kararnamenin de geri çekilmesini istedi.

Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Yenice beldesinde, kamuoyunda 'Torba Yasa' olarak bilinen ve çalışma hayatını düzenleyen kanun hükmünde kararname protesto edildi. Belediye çalışanları eylem yapıp, uygulamanın 'keyfi' olduğunu savundu ve söz konusu kararnamenin geri çekilmesini istedi.
Yenice Belediyesi'nde çalışan toplam 36 işçi, bazı alacakların yeniden yapılandırılması, sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortasıyla diğer kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılmasını öngören 6111 sayılı kanunun, 166. maddesi ve diğer fıkralarındaki düzenlemelerle ilgili endişe ve çekincilerini aileleriyle birlikte yaptıkları eylemle dile getirdi. Cumhuriyet Alanı'nda toplanarak, burada ortak bir açıklama yapan işçiler, söz konusu düzenlemelerle birlikte Cumhuriyet tarihinin en büyük
işçi sürgün ve kıyımının yapılmasına imkan sağlanacağını iddia ederek, 'Torba Yasa' ile birlikte başka kamu kurum ve kuruluşlarına gönderilebileceklerini, kanunun da buna olanak tanıdığını dile getirdi."BİNLERCE İŞÇİ İLERLEYEN GÜNLERDE İŞİNİ KAYBEDECEK"
'Torba Yasanı Al Başına Çal', 'Direne Direne Kazanacağız' şeklinde sloganlar atan eylemciler, açtıkları pankart ve taşıdıkları dövizlerle de talep ve isteklerini dile getirdi. Grup adına konuşan Sendikasızlaştırma ve Taşeronlaşmaya Karşı Sivil Toplum Platformu Sözcüsü Merve Gül Bayer, çıkartılan kanunu; 'zulüm kanunu' olarak nitelendirdi. Bayer, "Bu kanun, işçinin oluru alınmadan il düzeyinde en ücra köşelere gönderen, anti demokratik, işçi hak ve özgürlüklerini yok sayan bir kanundur. Bu kanun, işçi hak ve sosyal ücretlerini eriteceği gibi ilerleyen süreçte binlerce işçi işini kaybedecektir. Bu kanunla "İşçinin sendikasızlaştırması ve taşeronlaştırılması sağlanacak" dedi. Yenice Belediyesi'nde emeğinden başka geliri olamayan işçilerin, günlerdir konuyla ilgili olarak kamuoyunu aydınlatmaya çalıştığını anlatan Bayer, Belediye Başkanı Ali Kuru'ya sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilere ve milletvekillerine çağrıda bulunduklarını hatırlattı."BİZ CHP'YE OY VERDİK VE CHP ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMALIDIR"
Bayer, "Türkiye genelinde CHP ve MHP'ye mensup belediye başkanları, sadece gönüllü işçileri devir edeceklerini beyan ederlerken, Yenice Belediye başkanı Ali Kuru ise adeta bu günlerde işçileri göndereceğim diye zil takıp oynayacak. Ancak unutulmamalıdır ki, bu işçilerin tamamı genel seçimlerde CHP'ye oy verdi. 'Sendikasızlaştırma ve taşeronlaşmaya karşıyım' diyen CHP bu konuda üzerine düşen görevi yapmalıdır. Milletvekilleri samimi davranmayan Belediye Başkanı Ali Kuru yerine işçileri dinleyerek, sürgünü durdurmalıdır. Yenice halkı duyarlı olmalıdır. Devir edilecek işçiler, beldenin insanlarıdır. Bu beldede yaşıyorlar bu beldede esnafı kalkındırıyorlar. İşçilerin gitmesi demek bu işçilerin alacaklarının Belediye Başkanı Ali Kuru tarafından bir taşerona veya müteahhide ödeme yapması anlamını taşımaktadır. Bu işçilerin gitmesi demek zaten beldemizde olmayan barış kavramının yok olmasını gündeme taşır" diye konuştu. Göstericiler, eylemin ardından olaysız bir şekilde dağılırken, Yenice Belediye Başkanı Ali Kuru ise, belediye işçileriyle arasında herhangi bir sorun olmadığını, kendilerinin yasasının verdiği yetkiyi uygulayacaklarını belirterek, şu ana kadar kaç işçinin gönderileceğine yönelik herhangi bir rakam belirlenmediğini açıkladı.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.