banner141
banner142
Öne Çıkanlar SİNAN KOÇ Narenciye Festivalinde Akdenizin Standı Yoğun İlgi Gördü Van Depremi Ders Olmadı Kaza Kurşunu Öldürdü AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı ve Tanıtım ve Medya Başkanı Levent Ali Bostan

Can Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı Neden Tebrik Etti?

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Can Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı tebrik etti? Bakın neden?

Can Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı Neden Tebrik Etti?
 Suriye'ye silah taşıyan tırları haber yaptığı için müebbetle yargılanan Gazeteci Can Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı twitter üzerinden tebrik etti.

"Adalet Bakanı, Cumhurbaşkanı'nı uyardı: "Mahkemeye'Diren'diyemezsin" Cesur çıkış Tebrikler!" diyen Can Dündar, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı "adil yargılamayı etkileme" temalı çıkışı nedeniyle tebrik etti.

Hatırlanacağı üzere Can Dündar ve Erdem Gül silah taşıyan tır haberi nedeniyle geçtiğimiz cuma günü ilk kez hakim karşısına çıkmıştı. Duruşmayı yurtiçi ve yurtdışından birçok basın mensubu takip etmiş, ayrıca İngiltere, Hollanda gibi ülklerin İstanbul Başkonsolosları Can Dündar ve Erdem Gül'e destek için Adliye'ye gelmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da konsolosların Can Dündar ve Erdem Gül'e destek olmak için adliye gelmesine "siz kimsiniz ya" diyerek tepki göstermişti.

Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrası Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da bugün twitter üzerinden yaptığı açıklama ile Can Dündar'ların davasını takip etmek ve destek olmak için gelen konsoloslara tepki göstermiş ve onları adil yargılamayı etkileme ve yargıya baskı yapmakla itham etmişti.

Cumhuriyet'ten, Erdoğan'a Manşetten Konsolos Cevabı

Anayasa'nın "Hiçbir organ, makam, merci veya kişi,...mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez;...tavsiye ve telkinde bulunamaz" denilen 138. maddesini hatırlatan Bekir Bozdağ, konsolosların Can Dündar'lara destek olmak için adliyeye gelmesini "Konsolosların bu tavrı tartışmasız adil yargılamaya ve yargı görevi yapanlara baskıdır. Bu, hukukumuzda suçtur ve asla kabul edilemez" sözleri ile değerlendirmişti.

Bakan Bekir Bozdağ'ın Anayasa Madde 138'i hatırlamasına Can Dündar'dan destek geldi.

candundar-003.jpg

Kendilerine tahliye yolunu açan AYM kararı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yerel Mahkemeye atfen söylediği "Diren Bakalım, AYM ne yapacak bir de onu görelim"sözlerini hatırlatan Can Dündar, Bekir Bozdağ'ın "adil yargılamayı etkileme" çıkışına "tebrikler" diyerek destek verdi.

1098410.jpg

BEKİR BOZDAĞ BUGÜN NE DEMİŞTİ?

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bazı ülkelerin konsoloslarının yetkilerini aştığını ve Türk yargısını etkilemeye çalıştığını savunarak bu durumun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Bozdağ, "Bazı ülkelerin konsoloslarının yetkilerini/hadlerini aşması ve birlikte hareketleTürk yargısını etkilemeye çalışmaları da kabul edilemez. Konsolosların bu tavrı tartışmasız adil yargılamaya ve yargı görevi yapanlara baskıdır. Bu, hukukumuzda suçtur ve asla kabul edilemez" dedi.

"YARGI GÖREVİ YAPANI HUKUKA AYKIRI ETKİLEMEK İÇİN SÖZLÜ, YAZILI BEYAN SUÇTUR"

Adalet Bakanı Bozdağ, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden açıklamalarda bulunarak yargı görevi yapanın görevini yapmasını engellemek amacıyla cebir veya tehdit kullanmanın suç olduğunu vurguladı. Yargı görevi yapanı hukuka aykırı etkilemek için sözlü veya yazılı beyanın da suç olduğunu belirten Bozdağ,"Hiçbir organ, makam, merci veya kişi,...mahkemelere ve hâkimlere emir ve talimat veremez;...tavsiye ve telkinde bulunamaz. (Anayasa 138-2). Derdest dava hakkında TBMM'de yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz, beyanda bulunulamaz (Anayasa,138/3). Sanığın, lehine/aleyhine karar vermesi; işlem tesisi; beyanda bulunması için yargı görevi yapanı, hukuka aykırı etkilemeye teşebbüs, suçtur. Görülen davada hukuka aykırı karar vermesi/işlem tesisi için yargı görevi yapanı, hukuka aykırı etkilemek için sözlü/yazılı beyan da suçtur. Yargı görevi yapanın görevini yapmasını engellemek amacıyla, cebir veya tehdit kullanmak da suçtur" ifadelerini kullandı.

"YARGI GÖREVİ YAPANLARA CHP'Lİ, HDP'Lİ VEKİLLER DAHİL KİMSE BASKI YAPAMAZ"

CHP ve HDP'yi eleştiren Bozdağ, yargı görevi yapanlara milletvekilleri dahil kimsenin baskı yapamayacağını vurgulayarak "CHP/HDP'li bazı vekillerin, İst.14. ACM'nin görevine müdahalesi; yargılamayı/yargı görevi yapanı etkileme, yargı görevini engelleme suçudur. Anayasa ve kanunlara aykırı olarak mahkemeyi ve yargı görevi yapanları baskı altına almaya yönelik bu tutum, asla ve asla kabul edilmez. Hakimler, TBMM'nin faaliyetlerini engelleyemeyeceği gibi milletvekilleri de yargılamayı ve yargı görevini yapanların görevini engelleyemez. Yargı kararları, elbette eleştirilebilir; ama mahkemelere ve yargı görevi yapanlara CHP'li/HDP'li vekiller dahil kimse baskı yapamaz" dedi.

"KONSOLOSLARIN BU TAVRI ADİL YARGILAMAYA VE YARGI GÖREVİ YAPANLARA BASKIDIR"

Bakan Bozdağ, bazı ülkelerin konsoloslarının yetkilerini ve hadlerini aştığını savunarak açıklamalarını şöyle sürdürdü: "Bazı ülkelerin konsoloslarının yetkilerini/hadlerini aşması ve birlikte hareketleTürk yargısını etkilemeye çalışmaları da kabul edilemez. Türkiye, bir müstemleke değildir; bağımsız, güçlü ve de kudretli bir devlettir. Türk yargısı da Türk hakimleri de bağımsızdır.

Konsolosların bu tavrı tartışmasız adil yargılamaya ve yargı görevi yapanlara baskıdır. Bu, hukukumuzda suçtur ve asla kabul edilemez. Türkiye'nin mahkemeleri de hakimleri de bağımsızdır. Kararlarını, baskıya göre değil anayasa, kanun/hukuka bağlı vicdani kanaatleriyle verir. Mahkeme kararları, eleştirilebilir. Ama bu eleştiri, karar verildikten sonra yapılır. Karar sonrası eleştiri, haktır; yargıya baskı değildir"

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.