Öne Çıkanlar mer-koç toroslar başbakan Başkan Tuna Köyleri Geziyor spor

Hijyenle Gelen Güzeldir Projesi BaşlıyorMersin Valisi Güzeloğlu, “Bu proje hizmet kalitesini artıran özelliktedir. Proje üretin, ÇKA'nın kaynağından yararlanın” dedi.

Hijyenle Gelen Güzeldir Projesi Başlıyor
banner123
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Çukurova Kalkınma Ajansı'nın (ÇKA) 27 milyon liralık proje teklif çağrısını ilan ettiğini anımsatarak, tüm kesimlere proje üreterek bu kaynaktan yararlanmaları çağrısında bulundu.Akdeniz Kaymakamlığı ile aralarında bazı odalar, yerel yönetimler ve resmi kurumların da bulunduğu sivil toplum örgütlerinin ortaklığında Mersin merkez Akdeniz ilçesinde hayata geçirilecek “Hijyenle Gelen Güzeldir” projesinin tanıtımı yapıldı. Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Akdeniz İlçe Kaymakamı Zeki Arslan, Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Talat Dinçer de katıldı.ÇKA tarafından finanse edilen projenin tanıtımında konuşan Vali Güzeloğlu, aynı zamanda ÇKA Yönetim Kurulu Başkanı olarak temel hedefinin, gerek Mersin'de gerek bütün bölge ölçeğinde yaşanılabilir standartları oluşturmak, insanlara hak ettikleri yaşam düzeyini ve iyi bir hizmet kalitesini sunmak olduğunu söyledi. İnsanı merkez alan bir yönetim anlayışını hayata geçirmeyi arzu ettiklerini belirten Güzeloğlu, bütün gelişim ve sosyal politikaların hedefinde insanın yer aldığını vurguladı. İnsanın eğitiminin sadece okulla sınırlı olmadığını dile getiren Güzeloğlu, eğitimin yaşam boyu olması gerektiğini ifade etti. İnsan hangi işi yaparsa yapsın eğitimin, yapılan işin kalitesini ve insanın yaşam ile olan ilişkisini belirleyen temel etken olduğunun altını çizen Güzeloğlu, “O yüzden bu proje, bu anlamlı gerekleri bir arada buluşturan ve her kesimin katkısıyla hazırlanan bir proje olarak hizmet kalitesini arttıran bir özelliğe sahiptir” dedi.
Mersin'in, nüfusu, ekonomisi, sosyal kapasitesi ve sahip olduğu potansiyeller açısından Türkiye'ye değer katan ve büyüme sürecine anlamlı katkılar sunan bir il olduğunu kaydeden Güzeloğlu, “Bugün Mersin bir uluslararası liman ve ticaret kentidir. Yerli ve özellikle de yabancı çok sayıda insanı turist olarak ağırlayan, gerek ticaret gerek spor gerek kültür gerekse de eğitim anlamında çok fazla konuğu karşılayan bir kenttir. Çok yakın gelecekte Akdeniz Oyunları gibi uluslararası bir buluşmaya ev sahipliği yapacak bir kenttir. Öte yandan, dış ticarette İstanbul'dan sonraki en büyük ve gelişmesi en güçlü liman ve dış ticaret kentidir. İşte tüm bu gelişmeler hizmet kalitesinin arttırılmasını gerektirmektedir. Bu yüzden bütün esnafımızla çok sıkı bir işbirliği ve yakın bir güç birliği sergiliyoruz” diye konuştu.GÜZELOĞLU'DAN 'PROJE ÜRETİN' ÇAĞRISI
ÇKA'nın sunduğu olanaklara da değinerek proje üretilmesi çağrısında bulunan Güzeloğlu, 27 milyon TL'lik bir proje teklif çağrısını geçtiğimiz günlerde ilan ettiklerini anımsattı. Bunun yaklaşık 17 milyon TL'sinin kalkınma ve rekabetin arttırılmasında küçük ve orta ölçekli işletmelerin geliştirilmesinde kullanılacağı bilgisini veren Güzeloğlu, “Ama özellikle bu salonda bulunan tüm kesimler ve paydaşlar içinde önemli olan bir başka katkı var. 10 milyon TL de sosyal gelişme, kent yaşamını iyileştirme, kente iş ve istihdam amaçlı göçle gelen nüfusun eğitimi başta olmak üzere okur-yazarlık, mesleki eğitim, mesleki ve teknik yeterlilik, daha nitelikli bir hizmet sunma ve sosyal projelerle sosyal sorunların giderilmesinde kullanılacak. Bu halen devem eden bir teklif çağrısıdır. Buradaki esnaf odalarımız, kurum ve kuruluşlarımız ve tüm yetkililerimizden özellikle önümüzdeki Mart ayına kadarki başvurusu süresi içinde proje üretmelerini, projelerini çoğaltmalarını ve yapacakları katkıları bu kaynaktan sağlama yoluyla bir çaba sergilemelerini bekliyorum. Çünkü biliyoruz ki, inanırsanız, güçlerinizi bir araya getirirseniz aşamayacağınız bir engel, elde edemeyeceğiniz bir amaç söz konusu değildir. Mersin bunu başarmakta, daha iyi başarılara doğru kararlı bir şekilde yol almaktadır” ifadelerini kullandı.
Mersin'in işsizlik rakamının düşürülmesi ve yeni istihdam olanakları yaratılması üzerinde de duran Güzeloğlu, şöyle konuştu: “Çok uzun yıllardan sonra işsizliği tek haneli rakamlara indiren Mersin, yakın bir gelecekte Türkiye'nin her köşesine nitelikli iş imkanı sunacak bir istihdam merkezi olma iddiasına kendini hazırlamaktadır.”
Akdeniz Kaymakamı Zeki Arslan ile MESOB Başkanı Talat Dinçer'in de birer konuşma yaptığı tanıtım toplantısında, uzmanlar tarafından sağlık ve hijyen ile ilgili sunumlar yapıldı.

PROJEDE KİMLER VAR
ÇKA tarafından 2010 yılı Sosyal Kalkınma Mali Destek Programı'na dahil edilerek finanse edilen projenin ortakları arasında Akdeniz Kaymakamlığı, Akdeniz Belediyesi, Akdeniz Sağlık Grup Başkanlığı, Mersin Eczacı Odası, Akdeniz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Akdeniz Müftülüğü, MESOB, Mersin Berberler ve Kuaförler Odası ile Mersin Gazeteciler Cemiyeti de bulunuyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124