" />
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset Ceviz Ağacı İkinci Kez Meyve Verdi Edip Akbayram Tarsusluları Coşturdu

Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısına TepkiKamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Ateş, "Memurlarımızın umutlarını çalan yasa tasarısına karşı eylemlerimizi sürdüreceğiz" dedi.

Kamu-Sen'den Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısına Tepki
Türkiye Kamu-Sen Mersin İl Temsilcisi Hüseyin Ateş, Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısı'nın kamu görevlilerinin anayasal haklarının önüne set çeken zihniyetin ürünü olduğunu belirterek, tasarıya karşı her türlü mücadeleyi vereceklerini söyledi.Mersin'de Türkiye Kamu-Sen'e bağlı sendikalara üye kamu çalışanları, 4688 Sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısı'nı protesto ettiler. Öğle saatinde Hastane Caddesi üzerindeki AKP Merkez Akdeniz İlçe Teşkilatı binası önünde toplanan kamu çalışanları, sloganlar atarak hükümete tepkilerini dile getirdiler. Ellerinde beyaz balonlar taşıyan kamu çalışanları adına açıklama yapan Kamu-Sen İl Temsilcisi Hüseyin Ateş, milyonlarca kamu görevlisi ve emeklinin 16 aydan beri beklediği 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu Tasarısı'nın Bakanlar Kurulu'nda 3 ay bekletildikten sonra nihayet TBMM Başkanlığı'na gönderildiğini belirtti. Tasarının memurlar adına büyük bir hayal kırıklığı olduğunu ifade eden Ateş, "Müzakerelerin hiçe sayıldığı, demokratik ilkelerin iğdiş edildiği, farklı görüşlere tahammül dahi edilmediği, toplu sözleşme sistemi adıyla ucube bir yapının oluşturulduğu bir sendika kanun tasarısı ile karşı karşıya kaldık. Meclis'e sevk edilen tasarının son haline bakıldığında, sürecin baştan sona kandırma ve oyalamadan ibaret olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu tasarı ile anayasa değişikliğinde toplu sözleşme vaat edilerek, memurlarımızın umutlarının çalındığı belgelenmiştir. Bu tasarı ile vaatler fos çıkmış, verilen sözler yalan olmuş, maskeler düşmüş, ak denilen karaya dönmüştür" dedi.
Tasarıda sendikalar arasında açık bir ayrım yapıldığını savunan Ateş, toplu sözleşmede sendikaların temsili noktasında da büyük bir adaletsizlik olduğunu kaydetti. Tasarı ile ilgili önerilerini sundukları Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in kendilerine söz verdiği halde sözünü tutmadığını iddia eden Ateş, "Anlaşılıyor ki hükümet, memurlarla toplu sözleşme yapmak istemiyor; toplu sözleşme masasında dikensiz gül bahçesi istiyor. Hükümet, kurduğu toplu sözleşme tiyatrosuna figüran oyuncu arıyor. Bu tasarı ile toplu görüşmeden bile daha geride bir düzenleme getirilmek istenmektedir. 10 hizmet kolunda yetkili olsanız dahi matematiksel olarak en çok üyeye sahip konfederasyon olamayabiliyorsunuz. Bu durumda tasarı size, toplu sözleşme masasında hiçbir söz hakkı vermiyor. Toplu sözleşmelerde alınan kararlara itiraz hakkınız, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na başvurma durumunuz dahi olmayacak. Dünyanın hiçbir yerinde yetkili olduğu halde karar alma sürecinde söz hakkı olmayan bir sendika anlayışı yok" diye konuştu.
Şu anda Türkiye'de hiçbir memur konfederasyonunun kamu görevlilerinin salt çoğunluğunu temsil etmediğine işaret eden Ateş, yetkili konfederasyonların ortak pazarlık yapabilecekleri bir sistem kurulmasının zorunlu olduğunun altını çizdi. Tasarının bu haliyle yüzlerce mahkeme kararına, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin yargılama sonuçlarına, Avrupa Sosyal Şartı'na aykırı olduğunu savunan Ateş, şöyle devam etti:
"Türkiye Kamu-Sen olarak memurlarımızın umutlarını çalan, hayal tacirliği yapan, kamu görevlilerinin anayasal haklarının önüne set çeken zihniyetin ürünü olan bu yasa tasarısına karşı her türlü mücadeleyi vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. Bu tasarının yasalaşma sürecinin her aşamasına tüm imkanlarımızla ve enerjimizle müdahil olmaya devam edecek, eylemlerimizi sürdüreceğiz."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.