banner141
banner142
Öne Çıkanlar Büyükler Türkiye Judo Şampiyonası Sona Erdi Mersin Orman Bölge Müdürlüğünde Kan Bağışı Sağlık Hizmetleri Son 5 Yılda Yüzde 121 Zamlandı Narenciye Festivali Sürüyor Açılım Paketine Protesto

KILIÇDAROĞLU ADANA'DA ESNAFLARLA BULUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana'da esnafla bir araya geldi.

KILIÇDAROĞLU ADANA'DA ESNAFLARLA BULUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Adana'da esnafla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu'nun esnaf görüşmesinden satır başları şu şekilde:

"Bu pandemi sürecinde en büyük zararı esnaf kardeşlerim gördü. Tüm hizmet sektörü en büyük zararı gördü. Pandemi var ama sosyal devlet dediğimiz gerçek var. Bütün işyerleri kapanacak kararı aldı. Kapanınca esnaf kardeşim gelir elde edecek mi hayır. Sosyal devlet bizim Anayasamızda değiştirilmesi dahi teklif eden madde içinde yer alır. Esnaf bütün coğrafyada vardır ve o yüzden esnaf devletin orta direğidir. "

Bu süreçte esnafın hiçbir sorununun çözülmediğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, "“ Bankalara gidildi kredi verildi ama bunlar zaten vardı. Krediyi faizsiz verdilerse, 'doğrudur esnafa yardım yapıldı' derim. Kira ödeyemedim, gelir elde edemedim, devlet kiranı ödediyse, derim 'devlet yardım yaptı'. Sadece size borç verdi, karşılığında da faiz. Dükkanı kapatmasına haklı diyorum ama yardım yapmamasına haksız diyorum. Dükkanını kapatıyorsa sosyal devlet yardım edecek."

“DEVLET BANA 40 GÜN BAKAMADI”

Görüştüğü esnafın kendisine “ 40 yıldır bu devlete vergi veriyorum ama devlet bana 40 gün bakamadı “ dediğini belirten Kılıçdaroğlu, “türkiye’de esnaf korunmak istiyorsa ve esnaf ahi evran kültürünü yaygınlaştırmak istiyorsa onları dinlememiz gerekiyor. Konuştuğum esnaf arkadaşlar diyor ki 'bazen sorunumuz çıkıyor başvuracak yer bulamıyoruz'. Sorunun çözümünde makro açıdan baktığımızda bir esnaf bakanlığının kurulması lazım. Sanayi Bakanlığı, Turizm Bakanlığı var Esnaf Bakanlığı niye yok. Esnafın sorması lazım 'Arkadaş bizi gözden mi çıkardınız?' Esnafın derdini anlatacağı bir makam yok. Esnaf bakanlığı kurmak çok mu zor? Esnaflarla ilgili Anayasa'da özel bir düzenleme var, esnafın devlet tarafından korunması için. Kim koruyacak? Koruyacak makam yok. Esnaf bakanlığı olacak ki esnafın derdini anlatabileceği, çözmediği zaman da şikayet edebileceği makam olsun. Esnaf kardeşlerimden isteğim; sorununuzu önce bu bağlamda dile getirin” dedi.

“İSTANBUL BORSASI’NIN YÜZDE 10’UNU SATTIK”

Birlikte düşünüp mücadele etmek zorundayız” diyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye bildiğiniz gibi değil, çok daha kötü. Her şeyi sattık. En sonunda İstanbul Borsası'nın da yüzde 10'unu sattık. Hepiniz vergi veriyorsunuz. Ödediğiniz vergiler nereye gitti. Borsa İstanbul'un yüzde 10'unu Katarlara sattık. Kaça sattık. Bilen var mı? Ben de bilmiyorum. Borsa İstanbul'u satıyorsanız, ihale yaptınız mı, yapmadılar, niye yapmadılar? Siz bu soruyu sormazsanız ve bu sorunun cevabını almazsanız bu sorunun cevabını vermeyen siyasi organa oy veremezseniz, verdiğiniz her oy haram olur. Sizin her birinizin tek tek fakir fukaraya sahip çıkmanız lazım. Vatandaştan vergi aldım, şuraya harcadım.' Ben bileyim, siz de bilin. Vergi veren sizsiniz, sizin verginiz ile maaş alan benim. Ben itiraz ediyorum esnafın ödediği verginin hesabını ver. Sesimizi yükseltmek zorundayız, birlikte.” dedi.

“SOSYAL DEVLET NEREDE”

Kılıçdaroğlu, “Kasabı, manavı kapattı. Orada çalışan işçiler var. Büyük kısmı günlük yaşar. Büyük sermayeler buralarda yok. Adı esnaf. Yanınızda çalışan kişiyi dükkanı kapattık evine gönderdik. Bu adam nasıl geçinecek? Bu adama sahip çıkması gereken sosyal devlet. Nerede bu sosyal devlet? Tefecilerin yanında var, Katarlıların yanında var” diyerek sözlerine şöyle devam etti,  “Bu coğrafyada hiçbir çocuk yatağa aç girmemeli. Bir çocuk aç giriyorsa 83 milyonun o gece uyumaması lazım. 'Dükkanı kapat seni açlığa mahkum ediyorum, bir şey de vermiyorum' Nasıl yaşayacak? Para yok' diyeceksiniz, para var. İşsizlik Sigorta Fonu. O paralar nereye gitti? Başkaları kullandı o paraları. İşsiz kalan kişinin garantisiydi.”

 İşsizlik Sigortası Fonu için toplanan paraların nereye gittiğine değinen Kılıçdaroğlu o paralar işsiz kalan insanların garantisiydi. İşçinin kendi kumbarasından bir miktar ödediler başka da ödemdiler.” Dedi.

“BU PARA NEREYE GİTTİ”

Bu yılın ilk 10 ayında devletin topladığı verginin 665 milyar lira olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Yurtdışından borç para almış 46 milyar lira. Yurtiçinden borçlanmış 419 milyar lira. Merkez Bankası (MB) karı transfer etmiş  44 milyar lira. Karşılıksız para basmış, 59 milyar lira. MB'nın kasasında olup sattığı para var, 85 milyar dolar. 1 trilyon 891 milyar lira devlet para kullanmış toplam. Bu para nereye gitti? 8 milyar lirayı karşılıksız ödeyeceksiniz, bunun 2 milyarı da vatandaştan toplanan para” Bu süreçte faizcilere ne kadar ödediler diyen Kılıçdaroğlu, “Bu süreçte faizcilere ne kadar ödediler? Toplam karşılıksız yardım 8 milyar, faizcilere yani tefecilere ödenen para tam 119 milyar 581 milyon lira. Sizin para faizcilere gitti. Binmediğiniz uçağın kalktığı havalimanın garantisi 13 milyar lira. Esnafa verilen karşılıksız para sıfır lira.”

“HEDEFİMİZ AYNI”

Kılıçdaroğlu, “Hedeflerimiz aynı neden ayrı-gayrıyız” diyerek, “"Ben de bayrağımı, vatanımı seviyorum siz de seviyorsunuz. Ben de diyorum Türkiye bu bölgenin en güçlü ülkesi olsun, siz de diyorsunuz. Demek ki hedeflerimiz aynı. O zaman ayrılık gayrılık niye? Belediyelerimizi görüyorsunuz. Zeydan başkanı büyükşehir belediye başkanı yaptınız. Bakın hesabına, ihale yapıyorsa bütün Adanalı biliyor. Demokrasi varsa tüm Adanalıların bilmesi lazım. Diğer belediye başkanlarımız da aynı şekilde. Yeni bir siyaset anlayışını, ahlaklı siyasi anlayışı bu coğrafyaya getirmek istiyoruz. Ama bunu tek başımıza yapamayız, beraber yapmak zorundayız. Kul hakkı yemek en büyük günahsa kul hakkı yiyene oy vermeyeceksiniz. Ben esnafı düşünüyorum esnaf beni düşünmüyorsa sorun vardır. Orada kabahat bizdedir. Biz esnafın sorunlarına çok daha önceden samimi olarak eğilip anlatıp dinleseydik belki bugünkü tablo olmazdı. Şimdi Türkiye'nin tüm coğrafyasını geziyoruz. Sorun varsa nasıl çözüleceğini toplumun önüne koyuyoruz. 'Sizin çözümünüz eksik yanlış' diyebilirler. Benim eksiğim olabilir vatandaş telafi eder ben de kabul ederim” şeklinde konuştu.

Sorunu yaşayanların dinlenerek sorunun çözüleceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Olayları yaşayanlar her zaman en doğruyu bilen kişilerdir. O nedenle dedik ki Ekonomik Sosyal Konseyi toplayın sorunu yaşayan insanı dinleyin. Anlatacağım öykü Hollanda'dan. Bir köylü meşhur ressamın sergisini geziyor. Bir tablonun karşısında özellikle durmuş. 'Tabloyu beğendiniz mi?' diyor, 'Beğendim ama almaya param yetmez'. 'Tabloda hata var. Bu kadar büyük kuş bu kadar ince dala konamaz çünkü bu dal kırılır' diyor.  Sorunu yaşayanı siyaset kurulu dinlemezse sorun çözülemez. Dinleyeceksiniz sonra çözümü bulursunuz” diyerek konuşmasını bitirdi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.