banner202
banner205
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü mersin esnaf imecegazetesi imecehaber normalleşme receptayyiperdoğan dünya ilk yardım günü

MAAŞ BORDOLARINI YAKAN EMEKÇİLER: “GEÇİNEMİYORUZ”

KESK Mersin Şubeler Platformu üyeleri, Özgür Çocuk Parkı'nda açıklama yaptı. KESK Mersin Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Murat Doğan, "Geçinemiyorum, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyorum" dedi. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi, Şehir Hastanesi A Kapısı Poliklinikler bölümünün bulunduğu alanda açıklama yaptı. Açıklamanın ardından emekçiler, maaş bordrolarını yaktı. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi Çimsataş Metal Fabrikası’nda Türk Metaş İş Sendikası ile MESS arasında imzalanan TİS'i kabul etmeyen işçilerin iş bırakma eylemlerini desteklerini belirterek, son günlerde üst üste gelen zamlara tepki gösterdi. SES Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Çelebi ek zam taleplerini bir kez daha yeniledi. Yapılan açıklamanın ardından bordro yakma eylemi gerçekleştirildi.

MAAŞ BORDOLARINI YAKAN EMEKÇİLER:  “GEÇİNEMİYORUZ”

HABER: MİKAİL PELİT

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi tarafından sağlık çalışanlarının yaşadığı sorunlara dikkat çekmek için “GEÇİNEMİYORUZ” başlığı altında Şehir Hastanesi A Kapısı Poliklinikler bölümünün bulunduğu alanda açıklama yaptı. Artan enflasyon ve ekonomik krize değinen Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Mersin Şubesi,  Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Çelebi  “Yılın daha ilk dakikalarında elektriğe, doğalgaza, akaryakıt ürünlerine, ulaşıma yapılan astronomik zamların şokunu atlatmadan her yanımız adeta zam kasırgası ile sarıldı.” diyerek ek zam taleplerini bir kez daha yeniledi.  

TÜİK RAKAMLARI SON 19 YILIN EN YÜKSEK ENFLASYONUNU GÖSTERİYOR

“Her alış verişte cebimizden çıkan para artarken poşetlerimiz küçüldükçe küçülüyor.”  şeklinde tepkilerini DİLE GETİREN Ses Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Çelebi  “TÜİK rakamları bile son 19 yılın en yüksek enflasyonunu gösteriyor. Ancak Çarşıya, pazara, mutfağa yansıyan zamlar yaşadığımız hayat pahalılığının TÜİK enflasyonun en az iki katı olduğunu gösteriyor. Hem açlık hem de yoksulluk sınırı %55 arttı. Dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 4 bin TL’yi, yoksulluk sınırı 13 bin TL’yi, bekâr bir çalışanın yaşam maliyeti 5 bin TL’yi aştı. Halkın cebinden alınıp piyasaya sürülen milyarca dolarla döviz kuru 3-4 puan düşürüldü. Buna rağmen yılın başında 7,40 TL olan dolar kuru 13 TL üzerinde kalmaya devam etti. 

MAAŞIMIZI DOLARLA ALMIYORUZ AMA…

Tükettiren her şeyin döviz fiyatlarına göre arttığını ifade eden Çelebi. Üstelik kurdaki kısmi düşüşe rağmen başta akaryakıt ürünleri olmak üzere iğneden ipliğe zam sağanağının devam ettiğini söyledi. Çelebi şöyle konuştu: “Yeni yılın ilk dakikalarında elektriğe %50 ile %127 arasında (ortalama %80), doğalgaza %25, vergi, resim ve harçlara %36, köprü geçiş ücretlerine %25 zam yapıldı. Son bir haftadaki katmerli zamlar Asgari Ücrete yapılan %50,4 artışı bile çoktan eritti.  Buna rağmen biz kamu emekçilerine önümüzdeki altı ay için %7,5’luk maaş zammı dayatıyorlar. Enflasyon farkını öne çekmekten ibaret %2,5 artışı “refah payı” diye yutturmak istiyorlar. 2020 başında 4 bin 450 TL, 2021 yılında 5 bin 156 TL olan ortalama kamu emekçisi maaşı bu Ocak’ta 7 bin 151 TL’ye çıkmış olacak. Ancak söz konusu maaşla alınan dolardan çeyrek altına, gıda ürünlerinden tüketim maddelerine her şeyin miktarı azalmaya devam edecek. “

ALİ CENGİZ OYUNLARI OYNANIYOR

Yıllardır sağlık çalışanlarının gerçek enflasyonu iliklerine kadar yaşadıklarını ve yaşamaya  devam ettiklerini ileri süren Çelebi “Ama maaşlarımız hep bir yerlerden sipariş edilip TÜİK tarafından masa başında belirlenen rakamlara göre artırıldı. Üstelik Ali Cengiz oyunları ile belirlenen bu rakamlara göre belirlenen enflasyon farkını almak için bile altı ay beklemek zorunda bırakıldık. Maaş artışlarımızı yaşadığımız hayat pahalılığını yansıtmayan, resmi enflasyon rakamlarına endeksleyen mutabakatlara hiç sıkılmadan “toplu sözleşme” dediler. ‘Yetkili’ sıfatı ile masaya oturanlar mangalda kül bırakmayan laflar ettiler.   Ancak her seferinde ya maaş artışlarımızı TÜİK rakamlarına indirgeyen mutabakatlara imza koydular. Ya da danışıklı dövüş oyunları ile son sözü hükümete bırakan Hakem Kuruluna attılar. Talep ettikleri maaş artışı oranının üçte birine imza attıkları son mutabakatı bile “bütçeden hakkımızı, refahtan payımızı aldık” diyerek cilalamaktan geri durmadılar. Sonuçta fatura daha fazla yoksullaşma, daha fazla güvencesizleşme olarak hepimize kesildi. Maaşlarınızdaki erime yerini buharlaşmaya bıraktı. Yoksulluğumuz arttı. Sadece son bir hafta içinde yaşadığımız fahiş zamlar refah payı aldatmacasını çoktan yutmuş bulunuyor” şeklinde konuştu 

ARTIK YETER DİYORUZ!

Çelebi; “Buna rağmen hala önümüze sahte enflasyon rakamlarını koyanlara, iğneden ipliğe zam kasırgası yıllardır süren yangının ateşini her gün daha fazla körüklerken  “yapılan artış ateşi bir miktar alır fakat közü söndürmeye yetmez” diyenlere “Artık yeter diyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Çelebi sözlerini şöyle tamamladı: “Gittikçe ağırlaşan koşullarda bırakalım altı ay sonrasını yarın nasıl bir ülkeye uyanacağımızı bilmiyoruz. Bu karanlık tabloda GEÇİNEMİYORUZ!  NEFES ALAMIYORUZ! Üstümüze çöken bu zifiri karanlıktan tek çıkış yolumuz hangi sendikanın üyesi olursak olalım yetkinin asıl sahipleri olarak bir araya gelmemizden ortak mücadeleyi yükseltmemizden geçiyor!!! Bunun bir adımı olarak;  “GEÇİNEMİYORUZ, İNSANCA YAŞAMAYA YETECEK BİR ÜCRET İSTİYORUZ” diyerek Bordrolarımızı Yakıyoruz!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204