Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset CHP Takla Atan Araçlardan Yara Almadan Kurtuldular

'Medra Projesi' Türk-Yunan Dostluğu’nu PekiştiriyorMersin'in Merkez İlçesi Toroslar Belediyesi ile Yunanistan'ın Drama Belediyeler Birliği arasında ortaklaşa yürütülen 'Medra Projesi' Türk-Yunan dostluğunu pekiştiriyor.

'Medra Projesi' Türk-Yunan Dostluğu’nu Pekiştiriyor
banner123
Mersin'in Merkez İlçesi Toroslar Belediyesi ile Yunanistan'ın Drama Belediyeler Birliği arasında ortaklaşa yürütülen 'Medra Projesi' Türk-Yunan dostluğunu pekiştiriyor.

Drama Belediyeler Birliği Başkanı Theodoros Athanasiadis, "Ortak sorunlarımızın çözümü noktasında yine birlikte hareket etmeliyiz. Hayatın her alanında birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Eğer bunu yapabilirsek bizim için 1 ile 1 toplamı 2 değil, aksine 3 olur. Yani bu iş birliğinden her 2 tarafın da kazanacağı çok şey olur" dedi.
Erişilebilir turizmin geliştirilebilmesi noktasında Türk ve Yunan belediyeleri ortak hareket edecek. Mersin'in merkez ilçe Toroslar Belediyesi ile Yunanistan'ın Drama Belediyeler Birliği tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalarla aynı zamanda Türk-Yunan dostluğunun pekiştirilmesi hedefleniyor.Turizm sektöründe olduğu gibi toplumlar arası ortaklıklarla birlikte sürdürülebilir iş birliklerinin güçlendirilmesini amaçlayan 'Mersin-Drama Belediyeleri Arası Erişilebilir Turizm İşbirliği (MEDRA) Projesi' kapsamında Mersin Kongre ve Sergi Sarayı'nda uluslararası ölçekte bir sempozyum gerçekleştirildi. Mersin Vali Yardımcısı Ahmet Hikmek Şahin, Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, Drama Belediyeler Birliği Başkanı Theodoros Athanasiadis, Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Çalışkan, Avrupa Birliği (AB) Genel Sekreterliği Ankara Ofisi yetkililerinden Dr. İnci Röch, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Mustafa Güler'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.Burada konuşan Drama Belediyeler Birliği Başkanı Theodoros Athanasiadis, projenin gerek 2 ülkenin yerel yönetimleri, gerek toplumlar arasında iş birliği yapılabilmesi kapsamında önemli bir fırsat olduğunu savundu. Athanasiadis, Türk ve Yunan toplumları arasında birçok ortak noktanın olduğuna dikkat çekerek, kendilerinin Türkiye'nin AB'ye üye olmasını da gönülden desteklediklerini açıkladı. Türkiye ile Yunanistan arasında yürütülen ortak projelerin yanında gerçekleştirilen temasların her 2 ülke arasındaki ilişkileri de güçlendireceğine inandığını ifade eden Athanasiadis, projeyle birlikte yürütülen çalışmalarda 2 ülkenin sorunlarının da ortak olduğunu tespit ettiklerini anlattı.
Theodoros Athanasiadis, "Ortak sorunlarımızın çözümü noktasında yine birlikte hareket etmeliyiz. Sadece bu projede değil, hayatın her alanında birbirimizden öğrenecek çok şeyimiz var. Eğer bunu yapabilirsek bizim için 1 ile 1 toplamı 2 değil, aksine 3 olur. Yani bu iş birliğinden her 2 tarafın da kazanacağı çok şey olur. MEDRA Projesi'nde belirlenen hedefe ulaşabilirsek hem Yunanistan hem de Türkiye dünya turizm pastasından daha fazla pay alabilir. Birlik olarak, projeyle birlikte daha yapmamız gereken çok şeyin olduğunu anladık ve çalışmalarımızı da bu yönde sürdüreceğiz. Bunları uygulamak zaman alacak. Sadece turizm alanında değil, diğer alanlarda da Türkiye ile iş birliği yapmak istiyoruz" dedi.
Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna da, belediye olarak 2005 yılından bu yana Türkiye'nin AB'ye tam üyelik sürecinde hazırlamış oldukları projelerle katkı sunmaya çalıştıklarını belirterek, her projenin ufuklarını daha da genişlettiğini ve bu noktada da yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini anlattı. Tuna, bugüne kadar 7 ayrı proje hazırladıklarını ve Mersin Üniversitesi'nden de büyük destek gördüklerinin altını çizerek, herbir projenin hem kendilerine hem de kente önemli katkılar sunduğunu dile getirdi. Turizmde erişilebilirliğin geliştirilmesi noktasında hayata geçirilen 'MEDRA Projesi'ne ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Tuna, bunun kentin turizmden aldığı payın arttırılması ve öne çıkabilmesi için önemli bir fırsat olduğunu savundu. Tuna, "Dünya nüfusunun yüzde 12'lik bir bölümünü oluşturan engellilerin önündeki engellerin kaldırılması halinde onların da Mersin'i ve kentin güzelliklerini göreceğini inanıyoruz, kendimizi de buna göre hazırlıyoruz. Bu noktada da gerek yerel yönetimler, gerekse de mimar ve mühendisler kentsel yapı planlamasında ortak hareket ederek engellileri de göz önünde bulundurmalıdırlar" diye konuştu.
'MEDRA PROJESİ' HAKKINDA
AB Genel Sekreterliği tarafından da desteklenen 'MEDRA Projesi'yle, Mersin ve Drama Kentleri'nin turizm sektöründe erişilebilir turizm geliştirmesinin yanında toplumlar arası ortaklıkları ve sürdürülebilir iş birliklerinin güçlendirilmesi hedefleniyor. 'AB ve Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyaloğunun Geliştirilmesi Projesi' kapsamında finansman desteği verilen proje; alternatif turizmin cazip hale getirilmesi için iş birliği yapılması, engelli turistlerin ihtiyaçlarının saptanması, engellilik ve turizm
kültürlerinin tarihsel değişiminin incelenmesi, turizm deneyimlerinin alışverişi ve iyi uygulamaların gözden geçirilmesi, erişilebilirlikle ilgili politikaların tanımlanması, turistik bölgelerin altyapısının araştırılması gibi çalışmaları kapsıyor.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124