Öne Çıkanlar Lawala Sahip Çıktı mersin kültür sanat Mersin Narenciye Festivali Sona Erdi ıslah Rus

Mersin, Dünya Su Gününü KutladıMersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen “Dünya Su Günü” Mersin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Mersin, Dünya Su Gününü Kutladı
Mersin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen “Dünya Su Günü” Mersin’de çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Bugünkü etkinlik Ayça Leventyürü’nün sunumuyla Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı Konferans Salonundaki, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.AMACIMIZ YENİ NESLİ BİLİNÇLENDİRMEK
Daha sonra açılış konuşmasını yapan Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MESKİ) Genel Müdürü M. Kamil Ülgen, etkinliğe katılan herkese teşekkür ederek, "Bu etkinlikleri düzenlemekteki amacımız özellikle çocuklarımızın zihninde suyumuzu yer edip, tasarruftan kalıcı bir davranış biçimi kazanmalarına yardımcı olmaktır. Son 3 asırdır dünya nüfusumuzun 8 misli, su tüketiminin de 35 misli arttığı dünyamızda, sınırlı su kaynaklarımızda ise bunun tersine azalmalar yaşanmaktadır. Bugün dünya nüfusumuzun 3’de biri su kaynaklarımıza ulaşamamaktadır. Dünyada yaşayan canlıların ortak kaynağı sudur. Bu yüzden dünyada ve ülkemizde suyun önemi her geçen gün hayati derecede artmaktadır. 'Bir Damla da Sen Kurtar' sloganıyla başladığımız etkinliklerimiz sürüyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.YEDİ GÜN KUTLUYORUZ
Günün anlamını ve önemini anlatmak üzere kürsüye gelen Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan sözlerine, 22 Mart Dünya Su Günü Etkinliklerden bulunamayan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın selamını ileterek sözlerine başladı. Türkiye'de eşi benzeri olmayan ve yedi gün boyunca örnek bir kutlama programı hazırlayan MESKİ Genel Müdürlüğü'nün, 22 Mart Dünya Su Günü kutlamalarının öneminden bahseden Ertan, “Yılda bir gün daha sesli bir kutlama ile suyun önemine dikkat çekmek için bugün buradayız" dedi.

Ertan, “Toros dağlarına sahip olan Mersin'imiz su konusunda oldukça şanslı. MESKİ Genel Müdürlüğü'müzün yapmış olduğu çalışmalar ile de Mersin'imize her daim temiz, sağlıklı ve kaliteli su sağlamaya çalışıyoruz. Su tasarrufu ile ilgili özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarımıza hazırlamış olduğumuz su tasarrufu kitaplarımızla da suyun ve suyu bilinçli kullanmanın önemini vurguluyoruz” ifadeleri ile MESKİ’nin önemini vurguladı.SUYU TASARRUFLU KULLANALIM
Başkan Vekili Ertan açıklamalarına şu şekilde devam etti. “MESKİ Genel Müdürlüğümüz, siz Mersinlilere kaliteli hizmeti sunmak için projeler üretmeye ve uygulamaya devam ediyor. Dünya, bizim gelecek nesile tertemiz bırakmamız için verilmiş bir emanet. Bu emaneti sahiplerine en güzel, en yaşanabilir, en bol kaynaklarla, tertemiz teslim etmek için her fırsatta 'Su en kıymetli mirasımızdır, onu koruyarak tasarruflu kullanalım' çağrısı yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Macit Özcan'ın öncülüğünde çalışıyoruz ” dediBİR DAMLASI BİLE KIYMETLİ
Konuşmasında bir damlası bile çok kıymetli olan suyu israf etmeden kullanmak gerektiğini ve gelecek nesillere bırakılacak en güzel hazinenin su olduğuna değinen Başkan Vekili Ertan, “MESKİ Genel Müdürlüğünün, Mersin'de yaşayan vatandaşlarımıza sağlıklı içme suyu temini, insan sağlığı ve hayatını yakından ilgilendiren bir faaliyettir. Bir insan hakkı olan temiz suya erişim için su kaynaklarının, isale hatları ve arıtma tesislerinin, suyun biriktirildiği haznelerin ve şehir şebekesinin temiz ve güvenli olması için gece gündüz demeden çalışıyoruz. Tabii biz böyle çalışırken insanlarımızın doğru kullanımı da çok önemlidir. Suyu doğru kullanmayı öğrenmeli ve uygulamalıyız. Su temini ve kanalizasyon tesisleri, bir toplum için canlılardaki kan damarları gibidir” dedi.

Dünya Su Günü'nde suyun ve suya bağlı MESKİ Genel Müdürlüğünün düzenlediği 7 günlük etkinliklerin öneminin anlaşılmasını dileyerek sözlerle devam eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, “Sahip olduğumuz su kaynaklarını, en verimli ve tasarruflu şekilde kullanmak zorunda olduğumuzu unutmamalıyız. Kaynaklarımızı israf etmemeye ve gereksiz kullanımının önüne geçmeliyiz. Bu duygularla, 22 Mart Dünya Su Günü'nde hayat kaynağımız suyu koruma ve verimli kullanma bilincinin artırılmasını diliyor, bütün vatandaşlarımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Hepinizle gelecek yıl 4. Dünya Su Günü'nden görüşmek dileğiyle selamlıyorum” sözleri ile konuşmasını alkışlar arasında tamamladı.ÖDÜLLER DAĞITILDI
Başkan Vekili Ertan’ın konuşmasının ardından program, İlköğretim öğrencilerine yönelik “Su ve Yaşam” konulu resim yarışmasında birinci olan TED Koleji 7/C öğrencisi Sude Özbek’e, ikinci olan Özel Toros Okulu 5/A Sınıfı Öğrencisi Doğa Kurumak ve Özel Mersin Doğa Ortaokulu 5/C Sınıfından Zorbey Kaan Gürbüz’e ödülleri Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, tarafından verildi.

Mersin’de düzenlenen Dünya Su Günü’nde ayrıca Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, tarafından resim yarışmasında Jüri Başkanlığı görevini yürüten Dünyaca ünlü sanatçı ressam Ahmet Yeşil’e katkıları ve verdiği destekten ötürü bir teşekkür plaketi verildi.
MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'fotoğraf' yarışmasında dereceye alan eserlerin sahiplerini için düzenlenen ödül töreni ile devam etti.

ONUR ÖDÜLÜ NEVİN YANIT’IN
MESKİ Genel Müdürlüğü tarafından bu yıl 3.sü düzenlenen 22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında MESKİ onur ödülü Mersinli Milli Atlet Avrupa Şampiyonu, Mersin’imizin gururu Nevin Yanıt’ta verildi. Nevin Yanıt’ın yoğun programı nedeniyle Onur Ödülünü Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, Nevin Yanıt adına aldı. Ayrıca Milli Atlet Nevin Yanıt'ın antrenörü Cüneyt Yüksel ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi de birer plaket ile ödüllendirildiler.
MESKİ Genel Müdürlüğü geleneksel 2.nci Onur ödülünü hakkeden eden Nevin Yanıt adına ödülü alan Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi, plaket töreninde, Tevfik Sırrı Gür Lisesi mezunu olarak ve 1973- 1976 yıllarında da Mersin atletizm takımında Mersin’i Milli Takımlarda da temsil eden bir sporcu olarak ve şuan da Türkiye atletizm federasyonu başkanı olarak aranızda bulunmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Terzi, “Türk atletizminde Mersin milli takım sporcusu olarak son yıllarda çok sayıda sporcu vermiş durumdadır. Mersin atletizm açısından pilot ilimizdir. Tabi sporcuların yetişmesinde kurumların çok büyük katkıları vardır. Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan başkanlığında 2005 yılında Avrupa Atmalar şampiyonasını Mersin’de organize ettik. Haziran ayında da biliyorsunuz Akdeniz oyunları var bu Akdeniz oyunlarında burada eğer iyi duyulabilirsek, bilinçli ve kültürlü seyircimizi yarışmalara getirebilirsek, ben Atletizm Federasyon Başkanı olarak sadece Atletizmde 15 tane madalya sözü veriyorum. Tüm sporseverleri de yarışmalara bekliyorum. MESKİ Genel Müdürümüz M. Kamil Ülgen ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan az önceki sunumlarda da suyun Mersin’e getirebilme çabalarını izledik suyun önemini vurguladık. Suyun önemini daha iyi anlamalarını farkındalıklar açısından da bugünlerin önemli olduğunu düşünüyorum’’ dedi.

Terzi, “MESKİSPOR kulübü 7 branşta faaliyet gösteriyor. Atletizmde de bizlere verdiği destekler için kendilerine teşekkür ediyorum. Kısa zamanda başlamalarına rağmen atletizm faaliyetlerinde üst sırada yer almaya başladılar, bundan da mutluluk duyuyorum. Mersin’in son yıllarda yetiştirdiği Nevin Yanıt biliyorsunuz olimpiyat 5.’si defalarca Avrupa Şampiyonu oldu bunun yanında Burcu Ayhan Avrupa olimpiyatlarında final yarışan bir sporcumuz. Daha alt gruplarda gençlerde de milli takımda sporcularımız var. Mersinliler daha çok şampiyon sporcular yetiştirileceklerdir. Ben MESKİSPOR kulübünün de bu amaçla zaten sloganda da gördüğümüz gibi Nevin Yanıtlar yetiştireceğiz şeklindeki düşüncelerine yürekten inanıyorum. Ödülleri almakta bana nasip oldu onların saygı ve selamlarını getirdim, ödülleri almak benim için bir onurdur. Hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

Mersin’de, Türkiye’de ve Dünya’da suyun önemini yedi gün boyunca öne çıkararak kutlayan MESKİ Genel Müdürlüğü’nün bitiminde etkinliğine katılan bin 300 kişi fotoğraf ve resim sergisini gezerek ‘Su ve Yaşam’ adlı resim ve fotoğrafları ilgi ile takip ettiler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.