Öne Çıkanlar Aile Boyu Hırsızlık Mersin İdmanyurdu: 2 - TKİ Tavşanlı Linyitspor: 0 Bremen Mızıkacıları Mersinde Tarsus Belediyesinin Bütçesi 216 Milyon 873 Bin TL mersin siyaset

Mersin Turizm Alt Yapı Toplantısı Silifke'de YapıldıVali Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'in turizm potansiyelini Doğu Akdeniz'de sahip olduğu kıyı ve turizme ait tüm güzelliklerin verimli, sağlıklı ve sürdürülebilir bir turizm çerçevesinde geliştirmek, alt yapı zenginliklerini üst yapı tesisleriyle buluşturmak ve Türk ve dünya turizmine kazandırmak istediklerini belirtti.

Mersin Turizm Alt Yapı Toplantısı Silifke'de Yapıldı
Mersin Turizm Alt Yapı Birliği (METAB) encümen toplantısı Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu başkanlığında Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu beldesinde yapıldı.
Narlıkulu-Akyar turizm merkezinin mevcut durumunun değerlendirildiği toplantıda, bölgenin turizm yatırımcılarına açılması için değerlendirmelerde bulunuldu.
Birlik Müdürü Hasan Gökbel'in Akyar ile ilgili bilgi sunumunun ardından, Narlıkuyu belediye Başkanı Ali Okur da Akyar turizm merkezi ile ilgili teknik çalışmaları aktardı.

Toplantının ardından Vali Güzeloğlu, beraberindeki grupla birlikte Cennet - Cehennem Ören yerinde incelemelerde bulunarak, ören yerinin tarihi geçmişi hakkında bilgiler aldı.
Vali Güzeloğlu burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin'in turizm potansiyelini Doğu Akdeniz'de sahip olduğu kıyı ve turizme ait tüm güzelliklerin verimli, sağlıklı ve sürdürülebilir bir turizm çerçevesinde geliştirmek, alt yapı zenginliklerini üst yapı tesisleriyle buluşturmak ve Türk ve dünya turizmine kazandırmak istediklerini ifade etti.
Gerçekleştirdikleri çalışmalar kapsamında Mersin ve çevresinde özellikle ve öncelikle bu bölgelern alt yapı eksikliklerini gidermek, buralardaki turizm beklentisine dönük hizmetleri gerçekleştirmek amacıyla Turizm Alt yapı Hizmet birliğini oluşturduklarını vurgulayan Güzeloğlu, şuylö devam etti:
"Doğu Akdeniz'in çok önemli turizm merkezi Mersin'de, özellikle turizmin sadece deniz ve kıyıya bağlı değil, sahip olduğumuz doğal, kültürel, arkeolojik ve inanç değerleriyle bir bütün olarak sunmayı ve Türk turizmine kazandırmayı amaçlıyoruz. Tüm dünyanın Cennet- Cehennem olarak bildiği ören yerimiz, çok özel bir yapıyla oluşan ve yüzbinleri aşan bir ziyarete konu olan bir zenginliğimiz. Bunun yanında Astım Mağarası da Mersin turizmine bir değer katıyor. Bugünkü incelemelerimizde bu bölgelerin işletmesinin ve buna bağlı olarak değerlendirilmesinin farklılaştırılmasını özellikle bir bütün olarak özellikle yabancı turistlerle buluşturmak noktasında bir dizi temel projemiz var. Deniz ve doğal zenginliğimizi ilişkilendirerek ziyaretçi sayısını çok daha yukarıya çıkarmayı amaçlıyoruz. Mersin bu anlamda ülkemizde bakir kalan, kullanılabilir olan tek sahil şerididir. 300 kilometrelik kıyı bandı, 2012 yılı itibariyle hizmete girecek Antalya - Mersin Akdeniz sahil yoluyla birleşecek, bu alan ilan edilmiş turizm yatırım bölgeleri ve sahip olduğu çok özel zenginliklerle turizme kazandırılacak."
Yatırım tahsisleri yapılmış ve çok önemli bir turizm alanı olarak gündemde bulunan Tarsus-Kazanlı bölgesindeki gelişmeler konusunda da bilgiler veren Güzeloğlu, şunları söyledi:
"7 Bin 600 yataklık kongre golf turizmini de içeren ülkemiz adına çok önemli bir alt yapı zenginliği ve tahsisiyle buluşan bu alan Türk turizmi açısından da ilimiz turizmi açısından da çok önemli bir projedir. Alanda alt yapı çalışmaları ve yatırım tahsisleri tamamlandı. Bağlantı yolunun ihalesini bu ay içerisinde gerçekleştiriyoruz. Ve yıl sonuna kadar yapım çalışmalarını büyük bir ölçüde tamamlamayı hedefliyoruz. Bu alanın altyapısında su tahsisi ve arıtma altyapısının ihale edilmesi işlemleri de bu yıl sonuna kadar da tamamlanmış olacak. İlgili yatırım firmaları ve tahsis firmalarının oluşturduğu yatırımcılar birliğimiz de kendi çalışmalarını sürdürüyor. Bu yatırımlar bir bütün olarak düşündüğümüzde çok önemli bir zenginliği bizlere sunuyor. Tarsus'taki bu yatırım sadece denize kıyı ve denizle buluşan bir turizm zenginliği olmanın ötesinde Tarsus'ta bulunan Sean Paul gibi Hıristiyan dünyasının çok önemli bir değerinin yaşadığı ve şüphesiz Vatikan tarafından kabul edilen bir zenginlikle birlikte düşünülmeli. Tarsus'un çok eski bir din, inanç ve yaşam merkezi olarak bugün sahip olduğu tüm zenginliklerle birlikte düşünülmeli. Biz Mersin'de turizmi entegre bir planlama ve yönetim anlayışıyla düşünmek zorunda ve sorumluluğundayız. Mersin gerçekten çok özel doğası, bitki örtüsü, tarihi, inanç ve arkeolojik zenginlikleriyle bu anlamda çok daha ötesini elde edebilecek bir kent. Özellikle konsept olarak baktığımızda hobi turizmine dönük inanç, kültür ve doğa bilimcileri açısından bir zenginlik. Ülkemizde Akdeniz kıyı şeridinde dünya doğal ve kültür mirasının carettalardan sulak alanlara kadar sahip olduğu bir merkez kentimiz. Bu açıdan Narlıkuyu ve çevresinin zenginliklerinin değerlendirilmesi konusundaki toplantımızı yaptık. Kültür ve Turizm bakanımızın yoğun ilgi ve desteğiyle gerek restorasyon projeleri gerek sahip olduğumuz doğal ve arkeolojik zenginliklerin kazandırılması adına çok önemli bir çalışma devam ediyor. Tüm dünyadaki vatandaşlarımıza Mersin'e gelmelerini ve bu güzelliklerini gezmelerini tavsiye ediyorum. Altı turizm bölgemizde tahsis edilen alanlarda imar, hali hazır haritalar ve jeolojik etütler devam ediyor. Önümüzdeki yılbaşı bu alanların imar ve hali hazır haritalarının tamamlanmasıyla birlikte tahsislere çıkacağız."
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.