Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset Ceviz Ağacı İkinci Kez Meyve Verdi Edip Akbayram Tarsusluları Coşturdu

Mersin'de Barış Mitingi DüzenlendiMersin Emek ve Demokrasi Platformu'nun düzenlediği 'Barış Mitingi'nde CHP ve BDP milletvekilleri beyaz güvercin uçurdu.

Mersin'de Barış Mitingi Düzenlendi
Mersin Emek ve Demokrasi Platformu'nun düzenlediği 'Barış Mitingi'nde beyaz güvercin ve beyaz balon uçurularak, silahların susması, kan ve gözyaşının sona erdirilmesi istendi.Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, öğle saatinde "Savaşa Karşı Barışı Savunuyoruz. Komşuma Dokunma" adıyla yürüyüş ve miting düzenledi. Mitinge KESK, Türk-İş ve DİSK'e bağlı sendikalar, TMMOB, Mersin Tabip Odası, BDP, SDP, ÖDP, TKP, Mersin Halkevi, nükleer karşıtları, Tarsus ilçesinde Arap-Alevi vatandaşların yaşadığı Musalla Mahallesi halkı ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ile BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve merkez ilçe Akdeniz Belediye Başkanı Mehmet Fazıl Türk'ün de yer aldığı mitinge Mersin dışında Adana, Hatay, İskenderun ve Tarsus'tan da katılım oldu. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'nün geniş güvenlik önlemi aldığı mitinge katılmak isteyenler, Devlet Hastanesi önüne 5 ayrı arama noktasından geçerek alındılar. 'Yurtta barış dünyada barış', 'Savaş sağlığa zararlıdır', 'Bölgemizde ve ülkemizde savaş istemiyoruz', 'Nükleer santral istemiyoruz' yazılı dövizler taşıyan yaklaşık 2 bin kişi, 'Ağacı kanla sulamayın dalları sizden intikam alır, savaşa hayır' pankartı arkasında yürüyüşe geçti. Hastane Caddesi ve Havuzlar Caddesi güzergahından Metropol Miting Alanı'na ulaşan kortej, yol boyunca barış sloganları atarak, zılgıtlar ve alkışlarla savaşı protesto etti.Katılımcılar miting alanında saygı duruşunda bulunurken, Mersin Emek ve Demokrasi Platformu adına konuşmayı BES Mersin Şube Başkanı ve Tertip Komitesi Başkanı Yusuf Kaya yaptı. Alanda bulunanları Türkçe ve Kürtçe selamlayan Kaya, barış, özgürlük ve adalet için bir araya geldiklerini, ölüme karşı yaşamı, zorbalığa karşı insanlık onurunu, zulme karşı eşit hakları savundukları için birleştiklerini söyledi. "Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada savaş istemiyoruz" diyen Kaya, savaşın ve ölümün babasının kar ve sömürü üzerine kurulu kapitalist sistem olduğunu savundu. Emperyalist ve kapitalist sisteme karşı mücadele edilmeden gerçek barışın sağlanamayacağını belirten Kaya, kapitalist sistemin içine girdiği krizin faturasını dünya halklarına kestiğini kaydetti. Kaya, "Bir yandan devletlerin sosyal hakları ortadan kaldırılmakta, öbür taraftan ülkeler işgal edilerek zenginlik kaynakları emperyalist tekellere peşkeş çektirilmektedir. Ülkemizde de durum bundan farklı değildir" dedi.
Bölgede yaşanacak olası bir savaşın ise yüz binlerin ölümüne, bölge halkları arasında düşmanlıklara, yoksulluğa ve açlığa neden olacağını ifade eden Kaya, savaşlara son verilmesini istedi.
BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ise alandakilere Türkçe, Arapça ve Kürtçe seslenerek, Türkiye'yi yönetenlerin cumhuriyetin en önemli kazanımlarından biri olan 'Yurtta barış dünyada barış' ilkesini tersine çevirdiklerini ileri sürdü. CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı da, "Siz buraya sadece savaşa hayır demek için gelmediniz. Kandan beslenen emperyal güçlere de hayır demeye geldiniz. Savaşa evet demek ancak alçakların işidir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından milletvekilleri Atıcı ve Kürkçü beyaz güvercin uçururken, gökyüzüne beyaz balonlar salındı. Mitingde daha sonra yerel müzik grubunun verdiği konserde alandakiler halaylar çekti. Miting, konserin ardından olaysız sona erdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.