Öne Çıkanlar Mersindeki Aşk Cinayetinin Zanlısı Adliyeye Çıkarıldı Kaza Kurşunu Öldürdü Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Hakan Kutlu mersin siyaset

Mersin'de Çok Ciddi Bir Konut Fazlası VarMEKİK Konut Komisyonu Başkanı Bedrettin Gündeş, “Yasadışı yollarla bir alanı işgal ederek konut üretenler, genellikle kendilerini bu konutların sahibi olarak görüyor. Mersin'de 1990'lı yıllardan bu yana belirgin bir şekilde konut fazlası var. Bu da beraberinde bir dizi sorunu getiriyor. Mersin'de konut fazlası varken ve bunlar henüz ekonomik ömrünü doldurmamışken, yeni konut alanları oluşturarak kentteki konut stokunun artmasının hiçbir anlamı yok” dedi.

Mersin'de Çok Ciddi Bir Konut Fazlası Var
MEKİK Konut Komisyonu Başkanı Bedrettin Gündeş, “Yasadışı yollarla bir alanı işgal ederek konut üretenler, genellikle kendilerini bu konutların sahibi olarak görüyor. Mersin'de oturduğu konutun sahibi olmasa da kira ödemeyenlerin oranı yüzde 8.4. Yasadışı konut stokuna rağmen Mersin'de 1990'lı yıllardan bu yana belirgin bir şekilde konut fazlası var. Bu da beraberinde bir dizi sorunu getiriyor. Mersin'de planlar kapsamında öngörülen konut alanları potansiyel olarak boş dururken, asıl yapılaşma yasadışı yollarla ve plansız alanlarda araziler bölümlenerek gerçekleştirilmiş. Kentteki kaçak yapılaşmanın en önemli nedeni; alım gücü. Mersin'de konut fazlası varken ve bunlar henüz ekonomik ömrünü doldurmamışken, yeni konut alanları oluşturarak kentteki konut stokunun artmasının hiçbir anlamı yok” dedi.
Mersin Kalkınma ve İşbirliği Konseyi (MEKİK) Konut Komisyonu Başkanı Bedrettin Gündeş, kentteki kaçak yapılaşmanın en önemli nedeninin 'alım gücü' olduğunu ifade ederek, yasadışı yollarla bir alanı işgal ederek konut üretenlerin, kendilerini o konutun sahibi olarak gördüğünü söyledi. Gündeş, kentte konut fazlası olmasına ve bunların henüz ekonomik ömrünü doldurmamasına rağmen, yeni konut alanları oluşturarak kentteki konut stokunun artmasının hiçbir anlamı olmadığını vurguladı.
Komisyon alarak hazırlamış oldukları; 'Mersin'de Nüfus Dinamikleri Işığında Konut Sektörünün Mevcut Durumu ve İleriye Yönelik Temel Çıkarımlar' adlı raporla ilgili olarak İHA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Gündeş, yerel yönetimlerin süreç içerisinde kaçak yapılara karşı kayıtsız kaldığını iddia etti. Gündeş, özellikle 1980'li yıllardan itibaren yoğun göç almaya başlayan kentte, yerel yönetimlerin hazırlıklısız oluşunun yanında bazı işgüzarların, kamu ve özel sektör arsalarını belediyeden de destek alarak satış senetleriyle göç eden vatandaşlara parselleyerek satmalarının, kaçak yapılaşmanın en belirgin nedenlerinden biri olarak öne çıktığını kaydetti.
Yasadışı yollarla bir alanı işgal ederek konut üretenlerin, genellikle kendilerini söz konusu konutun sahibi olarak gördüğüne dikkat çeken Gündeş, Mersin'de yine oturduğu konuta sahip olmasa da kira ödemeyenlerin oranınınsa yüzde 8.4 olduğunu, bu durumun aynı zamanda ebeveynler ya da diğer yakın akrabalar tarafından gençlere verilen desteği de ortaya koyduğunu anlattı. Yapılan çözümlemelerin yasadışı yollarla üretilen konut stokuna rağmen, Mersin'de 1990'lardan bu yana belirgin bir biçimde konut fazlası olduğunu gözler önüne serdiğini belirten Gündeş, bu konut fazlasının her ne kadar potansiyel alan gibi görünse de bir dizi sorunu da beraberinde getirdiğinin altını çizdi.

“MERSİN'DE ÇOK CİDDİ BİR KONUT FAZLASI VAR”
Bedrettin Gündeş, “Bugünkü durumun aksine Mersin'de, Cumhuriyet'in ilk yıllarından başlayarak 1950'lere kadar önemli ölçüde bir konut sıkıntısı bulunmaktaydı. Ancak Mersin, 1960'lardan başlayan hızla kentleşme ile zaman içerisinde konut sıkıntısı çekilen bir kent olmaktan çıkarak, konut fazlasının bulunduğu ve fazla konutun da yeterli ölçüde kullanılamadığı bir kent hüviyetine büründü. Mersin'deki ilk toplu konut uygulamalarından birisi olan; 'Akkent Toplu Konutları'nın inşaatına da 1987 yılında başlanmış. Mersin'in konut sektöründe tespit edilen çelişkiler, bugün halen güncelliğini koruyor. Gerçekten de Mersin'de planlar kapsamında öngörülen konut alanları potansiyel olarak boş dururken, asıl yapılaşma yasadışı yollarla ve plansız alanlarda araziler bölümlenerek gerçekleştirilmiş. Özellikle arsa spekülatörleri, yasal geçerliliği olmayan senetlerle satış yaparak, vatandaşı ileride mağdur edebilecek her türlü yasadışı yollara başvurmuş” dedi.
“KAÇAK YAPILAŞMANIN EN ÖNEMLİ NEDENİ; ALIM GÜCÜ”
Burada sorulması gereken asıl sorunun; “Madem Mersin'de ihtiyaç duyulandan fazla yasal ve potansiyel konut var. Neden kaçak yapılaşma devam ediyor?” olması gerektiğini ifade eden Gündeş, bu durumun nedeninin de 'alım gücü' olduğu yanıtını verdi. Üretilen konutların kente yeni göç edenlerin alabileceği fiyat düzeyinde değilse, doğal olarak diğer kentlerde olduğu gibi Mersin'e de yeni gelenlerin, konut sorunlarını yine kendi bildikleri biçimde ve güçleri ölçüsünde çözeceğini anlatan Gündeş, bir başka ifadeyle de insanların Hazine arazileri ya da yasadışı yollarla bölümledikleri kendi arazileri üzerine kaçak olarak kendi konutlarını üreteceklerini vurguladı. Gündeş, çok sayıda konutun boş ve atıl tutulmasına rağmen, Mersin'de yaşanan tablonun da bundan ibaret olduğunun altını çizdi.

“YENİ KONUT ALANLARI AÇILARAK KONUT STOKU ARTTIRILMAMALI”
Mersin'de üretilen konut stokunun 3'te 1'inden fazla bir bölümünün yasadışı olmasına rağmen, son 15 yıllık zaman diliminde yasal yollarla üretilen konut sunumunun ihtiyaç duyulandan fazla olduğunu savunan Gündeş, “Bu durumda yerel yönetici ve idarecilerin çok radikal bir karar alarak, planlı alanlarda öngörülen konut kullanımlarının dışında kalan tüm yapılaşmaları sıkı bir kontrol altına almaları gerekiyor. Mersin'de bariz bir şekilde konut fazlası varken, bu konut fazlası henüz ekonomik ömrünü doldurmamışken, yeni konut alanları oluşturarak kentteki konut stokunun artmasının hiçbir anlamı yok” diye konuştu. Mersin'deki konut üretiminin yeni oluşan hane halkının ihtiyaç duyduğu konut miktarından fazla olduğuna işaret eden Gündeş, mevcut konut stokunun sadece 4'te 1'lik bir bölümünün spekülatif amaçlı olarak konut inşa eden yap-satçılar tarafından üretildiği bilgisini de verdi.
“TABAN ALANI YÜKSEK KONUTLAR İNŞA EDİLMESİ DE ÖNEMLİ BİR SORUN”
Gündeş, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Bu konut fazlasını tüm kesimlerin elbirliğiyle ürettiği ortaya çıkmaktadır. İkinci konut üretimiyle kentin batı gelişme koridorunun, bir dönem yağmalayarak söz konusu alanlara yazlık siteler inşa eden kooperatiflerden tutun da kentin kıyılarını hoyratça çok katlı yapılaşmaya açan belediyelere kadar tüm aktörler, Mersin'deki bu acayiplerin ortaya çıkmasında rol oynamıştır. Mersin'de yaşanan ikinci sorunlu durumsa; kentte gözlemlenen çok katlı yapılaşmaya rağmen, taban alanı yüksek konutların inşa edilmiş olmasıdır. Gerçekten de çok katlı apartmanlar, kentteki konut stokunda çok baskın olup, söz konusu apartmanlarda bulunan konut birimleri çok büyük taban alanlarına sahiptir. Bu eğilimin, Türkiye'deki diğer kentler için de geçerli olduğu söylense de aslında planlama sürecinde çok katlı yapılaşmanın kentsel gelişme için arazinin sunumunun yetersiz olduğu yerlerde seçildiği düşünülürse; Mersin'de yaşanan tezatlık da net bir şekilde ortaya çıkmaktadır.”
“CEVAPLAR SİYASİ İKTİDAR VE YEREL YÖNETİMLERİN KARARLARINDA GİZLİ”
“Madem konut sunumunda sıkıntı çekilmiyor, neden çok katlı binalar tercih ediliyor? Neden Mersin'in kıyıları bir kale duvarı gibi süreklilik arz eden konut alanlarıyla işgal edilmiş? Bu lüks konutlar inşa edilirken, kentin ilk planı olan 'Jansen Planı'nın da olduğu gibi kenti güneyden kuzeye bölen yeşil yaşam koridorları açılamaz mıydı?” sorularını gündeme taşıyan Gündeş, tüm bu soruların cevabınınsa siyasi iktidarların ve yerel yönetimlerin kararlarında saklı olduğunu söyledi. Gündeş, doğru çözümlerin bulunmasının samimi bir yaklaşım gerektirdiğinin altını çizerek, bugün sadece 'Mersin Metropolitan Alanı' içerisinde değil, kıyı şeridi boyunca gittikçe atıl konuma gelen ve başlangıçta ikinci konut amaçlı inşa edilen birçok tatil sitesi bulunduğunu belirtti. Önceleri yılın birkaç ayı kullanılan söz konusu sitelerin, şimdilerde tamamen boş tutulduğuna dikkat çeken Gündeş, bu tür alanların özellikle turizm açısından nasıl değerlendirileceğiyse ciddi bir şekilde irdelenmesini istedi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.