" />
Öne Çıkanlar Boğaziçi Zatürree Sizden Korksun! Muhsin Ertuğrul Samos Adası Mersin Üç Güzeller İçin Müzik Arıyor

MERYAP’tan 'Kentsel Dönüşüm' ÇağrısıMERYAP Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, "Mersin'de kentsel dönüşüm yapılması kaçınılmaz bir zorunluluktur. Ülke genelinde çok ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşanırken, mersin bu süreçte geç kaldı. Kentsel dönüşüm çarpık kentleşme sorununun çözümünde 'can suyu' niteliği taşıyor" dedi.

MERYAP’tan 'Kentsel Dönüşüm' Çağrısı
Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, Türkiye genelinde kentsel dönüşüm konusunda ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşanırken, Mersin'in bu konuda geç kaldığını söyledi. Ekinci, kentsel dönüşümün çarpık kentleşme sorununun çözümündeyse 'can suyu' niteliği taşıdığının altını çizdi.

Toplumsal koşullar ve kentsel ihtiyaçların şekillenmesinde planlama bazında yerel yönetimlerin yetkili olduğunu hatırlatan Ekinci, bu noktada da Mersin'de kentsel dönüşümünse kaçınılmaz bir zorunluluk olduğunu vurguladı. Kentsel yaşam kalitesi arttırılarak ilgili uygulamaların bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini kaydeden Ekinci, özellikle birçok kentte dönüşüm süreci yaşandığı ve bu kapsamda da Türkiye'de önemli bir değişim yaşandığına işaret etti.

Yaşanan bu süreçte konut projeleriyle gecekonduların yerine yeni yaşam alanları oluşturulurken, altyapı ve sosyal çevreden kültürel dokuya kadar birçok projenin hayata geçirildiğine dikkat çeken Ekinci, ülke çapında çok ciddi bir değişim ve dönüşüm yaşanmasına karşın Mersin'in söz konusu süreçten hak ettiği payı olamadığını ifade etti. Mersin'de kentsel dönüşüm projelerine ağırlık verilmesi gerektiğini ancak bu konuda geç kalındığını savunan Ekinci, kentsel dönüşüm uygulamalarının, çarpık kentleşme sorununun çözümü için can suyu niteliği taşıdığını dile getirdi.
Yetersiz sosyal ve diğer donatı alanlarının iyileştirilmesinin yanında bina kalitesinin arttırılabilmesi adına başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm yerel aktörlere önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü ifade eden Ekinci, yapı müteahhitleri olarak kentsel dönüşümü çok önemsediklerini söyledi. TOKİ tarafından gerçekleştirilen inşaat çalışmalarını da eleştiren Ekinci, kentsel dönüşüm projeleri uygulanan şehirlerde inşaat sektörünün iş kollarına herhangi bir katkı sunmadığını öne sürerek, yeni yaşam alanları oluşturulmasına karşın, şehirden bir çivi bile satın olmadığı gibi işçi de çalıştırılmadığını anlattı. Ekinci, "Kentsel dönüşüm projelerinde yerel müteahhitlerin de etaplar halinde çalışması gündeme gelebilir. Ayrıca kentsel dönüşüm projelerinde meslek odaları ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin görüşlerinin de önemsenmesi ve dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz. Mersin, dönüşüm ve gelişimi hak eden bir kenttir. Kentsel dönüşüm projeleri de kentimizde hızla uygulanmalı ve yeni yaşam alanlarının oluşturulması gerekiyor. Diğer taraftan, halkın soruna ortak edilmemesi nedeniyle 'evimiz elimizden alınacak' korkusu yaşayan vatandaşlar, kentsel dönüşüm projelerine sıcak bakmıyor. Bu konuda da bilgilendirme toplantılarının düzenlenmesi gerçekleştirilmesi bir zorunluluktur" dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.