" />
Öne Çıkanlar mersin haber AK Partide Bayram Coşkusu Ticari Taksinin Çarptığı 2 Kişi Öldü MERSİN bakılçılık

MESİAD’dan Yerel Yönetimlere Çevre Kirliliği İçin Ortak Hareket Etme ÇağrısıMESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan, "Kentteki görüntü, ses ve çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi için başta büyükşehir belediyesi olmak üzere tüm belediyelerle birlikte sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar ortak hareket etmeli" dedi.

MESİAD’dan Yerel Yönetimlere Çevre Kirliliği İçin Ortak Hareket Etme Çağrısı
Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Doğan, kentteki görüntü, gürültü ve çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi için başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyelerle birlikte sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi.
Mersin'in gerek sosyo-ekonomik, gerekse de kültürel anlamda Türkiye'nin önde gelen kentlerinden biri olduğuna dikkat çeken Doğan, bu noktada da kentteki başta görüntü olmak üzere çevre ve ses kirliliğinin önüne geçilmesinde yerel yönetimlerce yapılacak çalışmaların oldukça önemli olduğunu vurguladı. Çevre bilincinin günümüzün en temel unsurlarından biri olduğunu kaydeden Doğan, bununla birlikte ormanı, denizi, taşı ve toprağıyla tahrip edilmemişin doğanın yanında temiz, düzenli ve sakin kentlerin tüm dünyada yükselen değer olarak kabul edildiğini anlattı.

Dünyanın artık hazmetme gücünün sınırına geldiğini, dünyanın herhangi bir noktasında meydana gelen bir doğal felaketin, her ülkü ve kenti etkileyebildiğine işaret eden Doğan, son olarak İzlanda'daki yanardağın püskürttüğü lavların ardından Meksika Körfezi açıklarındaki okyanusta yaşanan petrol felaketinin etkilerinin her yeri sardığını dile getirdi. İklimdeki değişikliklerin yanı sıra anormal yağış ve kuraklıkların; 'doğanın imdat çığlığı' olarak duyulması gerektiğini savunan Doğan, çevreyle ilgili olarak önerilerde de bulundu.
Herkesin kendi kapısının önünü temizlemesi halinde tüm kentin tertemiz olacağı düşüncesinden hareketle; Mersin'de görüntü, ses ve çevre kirliliğinin önüne geçilebilmesi için başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyelerle birlikte sivil toplum kuruluşları ve vatandaşların ortak hareket etmesi gerektiğini belirten Ali Doğan, bu konuda yaşanan sıkıntıların giderilmesi için yerel yönetimleri önlem almaya çağırdı. Doğan, "Mersin'in bölgemizde her anlamda örnek kent olması gerekiyor. Dünya kenti Mersin iddiasındaysak ve turizm anlamında dünya vatandaşlarını kentimizde ağırlama planları yapıyorsak; öncelikle her türlü kirliliğin önünü almamız şart. Kirliliğin önüne geçelim ki, kentimize gelecek olan yerli ve yabancı turist de memnun olsun ve bir daha gelsin" dedi.
'Çevre Koruma Haftası' etkinlikleri kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan ile Kent Konseyi Genel Sekreteri Nuri Özdemir ile birlikte; Karaduvar Atıksu Arıtma Tesisi'nde yapmış oldukları incelemeleri de değerlendiren Doğan, ortaya konulan çalışmanın kent açısından oldukça önemli olduğunu, bu konuda da Büyükşehir Belediyesi'ni takdir ettiklerini ifade etti. Doğan, arıtma tesislerinde çıkan çamurun geri dönüşümü adına sanayide ve tarımda kullanılmasını da olumlu bulduklarını açıkladı. Tesisin ihtiyaç duyduğu enerjiyi, yine kendisinin karşılamasının da önemli bir adım olduğunu kaydeden Doğan, arıtma işlemlerinin ardından elde edilen temiz suyun da tarımda kullanılmasını da olumlu bulduklarını anlattı. Doğan,"Temennimiz; böyle örnek çalışmaların tüm kente yayılması, görüntü ve gürültü anlamında çevreyi rahatsız edici unsurların ortadan kaldırılmasıdır. Bu Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde; diğer belediyelerin katkı ve katılımlarıyla olursa daha etkili ve verimli olacaktır. Belediyelerimiz bu konuda konsensüs sağlayarak çalıştıkları ve çevreye duyarlı sivil toplum kuruluşlarımız, kamu kurum kuruluşlarımızla vatandaşların desteğini aldıkları takdirde hepimizin şikayetçi olduğu çevre kirliliğin ortadan kalkacağı ve ilimizin diğer illere de örnek olacağı inancını taşıyorum" diye konuştu.
PRATİKHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.