Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset Ceviz Ağacı İkinci Kez Meyve Verdi Edip Akbayram Tarsusluları Coşturdu

MTB’den Yerel Medya ProjeleriMersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, halkın gözü, kulağı ve dili olan, ekonomik olarak güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen ve kimseye minnet borcu olmayan bir yerel medya görmeyi istediklerini belirtti.

MTB’den Yerel Medya Projeleri
Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, halkın gözü, kulağı ve dili olan, ekonomik olarak güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen ve kimseye minnet borcu olmayan bir yerel medya görmeyi istediklerini belirtti.

Mersin Marina İskele Restaurant’ta Yönetim Kurulu üyeleri ile birlikte Yerel ve Yaygın Basın temsilcileriyle bir araya gelen Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, “Mersin Ticaret Borsası olarak yerel medyanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bu inancımızdan dolayı güçlü ve görevlerini en iyi biçimde yapan bir medya istediğimizi her platformda belirttik. Bu konudaki görüşlerimiz, duruşumuz ve yaptıklarımız ortadadır” dedi.BİZ NASIL BİR MEDYA GÖRMEK İSTİYORUZ?
Halkın gözü, kulağı ve dili olan, ekonomik olarak güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen ve kimseye minnet borcu olmayan,
kamu kurumları ve yerel yönetimlerin verdikleri hizmetler için bir ayna görevi yapan, onların kendilerine çeki-düzen vermelerine yardımcı olan, bir medyanın Mersin’in sorunlarının çözümüne katkı yapacağına inandıklarını da kaydeden Özdemir, “Kentimizin doğru biçimde tanıtılmasını kendisine misyon edinmiş, imajımızın düzeltilmesi için çaba gösteren,
Mersin için yapılan lobi çalışmalarında en önde giden, toplumun farklı kesimleri ve kurumlar arasındaki anlaşmazlıklarda hakem rolü oynayan, onları yatıştıran, toplumsal barışa katkı sağlayan,
bir lokomotif gibi toplumun önünde giderek, ona yön gösteren
bir medya görmeyi arzu ediyoruz. Bize göre, iyi işleyen bir medya sistemi, Mersin’in sorunlarının çözümünde bir katalizör görevi yapacaktır” diye konuştu.MERSİN MEDYASININ SORUNLARI
Mersin medyasının sorunlarının tespit edilebilmesi için 2003 yılında bir toplantı yaptıklarını da anımsatan Özdemir, “O toplantıda, bizzat medya mensuplarının kendileri, yani sizler, sorunları net biçimde ortaya koymuştunuz” diye konuştu.
Özdemir bu sorunları; “Yayına başlayan gazetelerin yayın hayatlarını istikrarlı biçimde sürdürmekte zorlanması, yerel basın meslek kuruluşlarının bir araya gelerek oto kontrol mekanizması kuramamış olması, bazı alanlarda basın meslek kural ve etiğine uymayan davranışlar görülmesi, gazetecilik mesleğinin saygınlığının azalması, gazetecilik mesleğinin mensuplarını geçindirecek kadar gelir yaratamaması, tiraj, ilan ve reklam konularında ortaya çıkan sorunlar, basın çalışanlarının ücret, sosyal güvenlik ve haklar bakımından son derece kötü şartlar altında çalışmak zorunda kalması, bazı gazetelerin kalite açısından eksiklikler taşıması, araştırmaya dayanan yerel haberler yerine alıntıya dayanan ulusal haberlerin öne çıkması, basın çalışanlarının eğitim sorunları, etkin bir dağıtım mekanizmasının kurulmamış olması, gazete sayısının çok fazla olması, hepsinden önemlisi yerel basının halktan kopuk olması” şeklinde özetledi.
Bu tespitlerin üzerinden 9 yıl geçtiğini altını da çizen Özdemir “Bu sorunların çözümünde hangi noktada olduğumuzun takdirini size bırakıyorum” dedi.BİR KIVILCIM ÇAKMAK İSTİYORUZ
Mersin Ticaret Borsası olarak, bu sorunların çözümüne katkı sağlamak için bir kıvılcım çakmaya karar verdiklerini, o nedenle de Mersin medyasını halkla buluşturacak , medya kuruluşlarını ve mensuplarını kendi aralarında yarışmaya teşvik edecek bazı projeler geliştirdiklerini de ifade eden Abdullah Özdemir, bu projeleri şöyle sıraladı:“Borsa olarak bir gazete çıkarmayı düşünüyoruz. Ancak, bu gazete asla sizlere rakip olmayacaktır. Amacımız, sizlerin haberlerini, isim ve logolarınız ile birlikte yayınlayarak, daha geniş kitlelere ulaşmanıza yardımcı olmaktır. (Fiyatların makul olması şartı ile bu gazetemizi Mersin’deki matbaalarda bastırmak istiyoruz.)”

“Satılamadığı için elde kalan yerel gazeteleri, kuracağımız bir dağıtım ağı ile üniversite, iş adamları, esnaf ve bürokrasinin önemli noktalarına ulaştırmaya çalışacağız. Bu şekilde, kent yaşamında kritik roller üstlenen kesimlerin yerel gazetelerimizi okumalarına imkan sağlayacağız. Bin bir emekle hazırladığınız gazeteler, geri dönüşüme gitmek yerine, iyi belirlenmiş hedef kitlelere gidecektir. Elbette bu projede, dağıtım masraflarını biz üstleneceğiz.”

“Bir başka önemli projemiz ise yerel gazetelerimize ve internet haber sitelerimize yöneliktir. Devamlılık, baskı kalitesi, tiraj, sayfa sayısı, yerel haberlerin oranı, araştırmaya dayalı haberlerin oranı, gündem belirleme, üslup, objektiflik, köşe yazarı sayısı ve görsel unsurların kullanımı gibi kriterlere göre en başarılı gazete, internet haber sitesi ve gazetecilerimize ödül vermeyi düşünüyoruz.”

“Mersin’deki ulusal medya kuruluş temsilcilerinin, Mersin’in tanıtımına daha çok katkı vermelerini teşvik etmek için, kentimizle ilgili en güzel haber, yorum, fotoğraf ve video görüntülerini belirleyerek, bunları yapanlara ve yayınlayanlara ödül vermeyi düşünüyoruz.”

“Borsa olarak koordinatörlüğünü yaptığımız, Mersin Narenciye Festivali ile ilgili bir başka yarışma daha düzenleyeceğiz. Narenciye sektörü ve festivalimiz ile ilgili haber, yorum, fotoğraf ve videoları toplayarak, en olumlu ve yapıcı olanları ödüllendirmeyi planlıyoruz.”

Konu edilen yarışmalarda kararı verecek jüri üyelerini, üniversite ve iş dünyası temsilcilerinden oluşturmayı düşündüklerini de belirten Özdemir, “Bu projelerle ilgili elbette sizlerin de görüş ve önerilerini alacağız.Ardından, projelerin uygulama detaylarını belirleyerek, tüm kamuoyuna ilan ederek, süreci başlatacağız. Bizler iyi niyetle bir yola çıkmak istiyoruz. Sizlerden gelecek olumlu reaksiyonlar ve işbirliği çabaları, bizler için ayrı bir motivasyon kaynağı olacaktır. Bizim çaktığımız bu kıvılcıma, diğer kurum ve kuruluşların da katkı vermesi en büyük arzumuzdur. Ümit ediyoruz ki, projelerimiz Mersin medyasına yeni bir hareket getirecektir. Sorunlarının çözümüne katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
PRATİKHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.