banner202
banner205
Öne Çıkanlar Tarsus Belediyesi Temizlik İşçilerinin Havuz Keyfi mersi haber silifke Mobilya Fuarında Uyuşturucu İle Mücadele Standı

SAĞLIK ÇALIŞANLARI 15 ARALIK’TA G(Ö)REVDE

Mersin Tabip Odası, TBMM'deki düzenlemenin geri çekilmesi nedeniyle hekimlerin 15 Aralık Çarşamba günü greve gideceklerini açıkladı. Grev günü acil servisler dışında sağlık hizmeti sunulmayacak. Mersin Tabipler Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen yapılacak eylemin, çalışanların anılan hak arayışlarına yönelik düzenlemeler ve güvenceler mevcut bulunduğunu söyledi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI 15 ARALIK’TA G(Ö)REVDE

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Mersin Tabip Odası 15 Aralık Çarşamba günü uyarı grevine gidileceğini, acil servisler dışında hekimlerin sağlık hizmeti sunmayacağını duyurdu. Grev kararı kapsamında sadece acil, diyaliz ile kanser hastalarına, yoğun bakım ve çocuk acillere sağlık hizmeti sunulacak.

Hekimlerin özlük haklarında iyileştirme yapılmasına ilişkin düzenlemenin geri çekilmek istendiğine dikkat çeken Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, hekimlerin, taleplerinin kabul edildiği, sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarının iyileştirildiği bir düzenlemenin Meclis’e getirilmesini istedi. Getirilmemesi durumunda ise eylemlerinin devam edeceğini açıkladı. Antmen şöyle konuştu: Sağlık emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlık çalışanları "artık bu şartlarda çalışamıyoruz" diyerek istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı'yla görüşme taleplerimizi defalarca ilettik. Sağlık Bakanı'nın hekimlerin, sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını, sağlık ve yaşam sorunlarını, toplum sağlığını sağlık emek meslek örgütleriyle konuşmasından daha doğal ne olabilir. Bu görüşme taleplerini karşılamak Sağlık Bakanı'nın bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir.dedi.

Mersin Tabipler Odası Başkanı Mehmet Antmen yapılacak eylemin, çalışanların anılan hak arayışlarına yönelik düzenlemeler ve güvencelerin mevcut bulunduğunu söyledi. Antmen “Artık yaşamımıza bile mâl olan bunca sorunumuzu duymazdan, görmezden gelen iktidar, aslında her şeyi görmektedir ve bilmektedir. Yaşanan sorunları ne yazık ki pandemi döneminde çok daha belirgin olan salgını değil algıyı yönetmeye çalışarak, kendisini bir şeyler yapıyormuş gibi göstermeye çalışarak, yok saymaktadır.” dedi.

İŞÇİNİN TOPLU EYLEM YAPMA HAKKININ DOĞAL OLARAK MEŞRUDUR”

 Antmen, İşçinin toplu eylem yapma hakkının doğal olarak meşru kılındığını ifade etti. Antmen  “Ekonomi de sağlık gibi iflas etmiş durumdadır ve maaşlarımız açlık sınırının dahi altındadır. TBMM'de yaşanan bunca süreçte Sağlık Bakanı'na defalarca, yeniden seslenmemize rağmen ne yazık ki yine sessiz kalmış ve halen de kalmaktadır. Sorumlu olduğu çalışanların hakları için sessiz kalan bakan görevini bir kez daha yapmamıştır, istifa bizlere vereceği en iyi cevap halini almıştır.” şeklinde konuştu.

“HUKUKİ MEŞRU BİR HAK ARAYIŞIDIR”

Kamu çalışanlarının toplu eylem hakkı ile ilgili değerlendirmede bulunan Antmen konuşmasını şöyle tamamladı :  “Pandemi dönemi boyunca desteklerini hep yanımızda hissettiğimiz topluma da çağrımızdır: Yapacağımız eylem ve etkinliklerde sağlık hakkımız için birlikte olalım. Mücadelemiz yalnız kendimiz için değil, sağlığa erişim hakkı ve nitelikli sağlık hizmeti alabilmemiz içindir. Sesimizi duyun ve acil durumlar dışında sağlık kurumlarına gelmeyerek eylemlerimize destek verin.
Bu G(ö)REV emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarıdır. Artık toplumun, sağlık çalışanların çığlığına kulak verilmelidir. İktidar bilmelidir ki hekimlerin, sağlık çalışanlarının, emekçilerin söyleyecek sözü, sağlık sistemini değiştirecek gücü vardır.” şeklinde ifade etti.

Hekimler tarafından 15 Aralık tarihinde ülke genelinde gerçekleştirilecek olan toplu hak arayışını, hukuki ve meşru kılan bir diğer unsura değinen Antmen “Bu çabanın, kimi hekimler tarafından kendiliğinden bir keyfiyetle değil; meslek örgütünün kararı ve aleni çağrısı üzerine gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204