Öne Çıkanlar İyi ki Varsın! Teşekkür Ederiz BİK mersin mersin toplu taşıma Toroslarda Öğrencilere Mandalina Dağıtıldı abdullah ozdemir

Şahin Sanayi Sicil Kaydı Bulunmayan İşletmeleri Uyardı

Mersin Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mustafa Şahin, sanayi sicil kaydı bulunmayan işletmeleri uyararak, "İşletmeler üretim faaliyetine başlama tarihinden itibaren iki aylık yasal süresi dolmuş olsa bile 31 Aralık 2014 tarihine kadar herhangi bir idari para cezasına maruz kalmadan kayıtlarını yaptırabilecek ve sanayi sicil belgesine haiz her türlü imkanlardan faydalanabileceklerdir" dedi.

Şahin Sanayi Sicil Kaydı Bulunmayan İşletmeleri Uyardı

 Konuyla ilgili açıklama yapan Mustafa Şahin, "2 Ağustos 2013 tarihi ve 28726 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren, 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun ikinci maddesi ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunu'na geçici madde eklenmiş, söz konusu geçici madde ile faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın sanayi işletmelerinden sanayi siciline kayıt olmayanlardan 31 Aralık 2014 tarihine kadar kayıt işlemini tamamlayanlar hakkında bu kanunun 9'uncu maddesi gereği sanayi siciline tescil ettirmeyenler için öngörülen idari para cezası uygulanmaz hükmü getirilmiştir" diye konuştu.
Şahin açıklamasını şöyle sürdürdü:
"Bu nedenle, 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanunun 1. maddesi bir maddenin vasıf, şekil, hassa veya terkibini makina, cihaz, tezgah, alet veya diğer vasıta ve kuvvetlerin yardımı ile veya sadece el emeği ile kısmen veya tamamen değiştirmek veya bu maddeleri işlemek suretiyle devamlı ve seri halinde imal veya istihsal eden yerlerle madenlerin çıkarılıp işlendiği yerler ve buralarda yapılan işler sayılır. Devamlı ve seri halinde tamirat yapan müesseselerle elektrik veya sair enerji istihsal eden santraller, gemi inşaatı gibi büyük inşaat yerleri de bu madde şümulüne girer. El ve ev sanatları ile küçük tamirhaneler bu kanuna tabi değildir. Ancak bunlardan teşkilat, imal ve istihsal ettiği madde nevi ve miktarı bakımından bu kanuna tabi olacakları iktisat ve ticaret vekaleti tayin ve ilan edebilir gereği, sanayi işletmesi kapsamında bulunan firmalar, 31 Aralık 2014 tarihine kadar herhangi bir idari para cezasına maruz kalmadan sanayi sicil kaydı yaptırabilirler."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.