" />
Öne Çıkanlar Anadolu Efes: 84 - Mersin Büyükşehir Belediyesi: 71 Vatandaştan Levha Tepkisi mersin sanat mujdat gezen Yeşil Kartlıya Taksitli Kurbanlık

Sayman'dan 'Atatürk' Eleştirisiİstanbul Barosu Eski Başkanı Yücel Sayman, "Üniversitelerde Atatürk ilke ve inkılapları ışığında bilim yapılamaz, yapılsa bile buna bilim denilemez. Bir sistem ya da bir ideolojiye bağlı olarak, onun fikirlerine bağlı olarak bilim yapılmaz. Sizin sınırlarını çizen bir şeyi sorgulama imkanınız yok. Bu bir tabu ve siz böyle bir ortamda bilim yapacaksınız" dedi.

Sayman'dan 'Atatürk' Eleştirisi
banner123
İstanbul Barosu Eski Başkanı Yücel Sayman, "Üniversitelerde Atatürk ilke ve inkılapları ışığında bilim yapılamaz, yapılsa bile buna bilim denilemez. Bir sistem ya da bir ideolojiye bağlı olarak, onun fikirlerine bağlı olarak bilim yapılmaz. Sizin sınırlarını çizen bir şeyi sorgulama imkanınız yok. Bu bir tabu ve siz böyle bir ortamda bilim yapacaksınız" dedi.İstanbul Barosu eski Başkanı Yücel Sayman, bugün üniversitelerde Atatürk ilke ve inkılapları ışığında bilim yapılamayacağını, böylesi bir bilimden de söz edilemeyeceğini iddia etti.

Türkiye Barış Meclisi Mersin Grubu tarafından, Kongre ve Sergi Sarayı'nda organize edilen; 'Barış İçin Samimiyet ve Cesaret' adlı konferans kapsamında gerçekleştirilen; 'Çözüm Kaynakları ve Yeni Demokratik Anayasa' konulu oturuma konuşmacı olarak katılan Yücel Sayman, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Sayman, bugünkü mevcut koşullar altında hazırlanacak bir Anayasa'nın demokratik olmayacağını iddia ederek, bu duruma Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nu (HSYK) örnek olarak gösterdi. HSYK üyelerinin milletvekillerinin oylarıyla seçildiğini hatırlatan Sayman, bunun her ne kadar demokratik bir yaklaşım tarzı olarak öne çıksa da Türkiye koşullarında demokrasiden söz edilemeyeceğini, bu durumun aynı zamanda da yargıda siyasi kadrolaşmanın da önünü açtığını ileri sürdü.

Sayman, Anayasa çalışmalarını 2 ana başlık altında toplayarak, burada öncelikli olarak Türkiye'nin siyasi sınırları içerisinde yaşayanların nasıl bir toplum oluşturmak istediğini birlikte karar vermesi gerektiğini, bu noktada da; "Biz, bir arada ve bütün farklılıklarımızı görerek birlikte yaşamak istiyor muyuz yoksa istemiyor muyuz?" sorusuna yanıt verilmesi gerektiğini dile getirdi. Eğer bir arada yaşanmak isteniyorsa bunun kurallarının konulması, istenilmiyorsa da insanların zorla bir araya getirilmiş olacağını ve böylesi bir ortamda da sorun yaşanmasının kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Sayman, Anayasa'nın bir arada yaşamama temelinde kurulamayacağının altını çizdi.

Üzerinde durulması gereken ikinci noktanınsa toplumun nasıl örgütleneceği ve bu örgütlenmenin yapılanmasının nasıl olacağı konusu olduğuna işaret eden Yücel Sayman, ancak bugün Türkiye'de insanların bir arada ve barış içinde yaşamasını asla istemediğini, birlikte yaşamaktan da toplumun; 'benim gibi, benim istediğim ya da izin verdiğim gibi yaşa' anlayışına hakim olduğunu savundu. Sayman, insanların bir arada yaşayabilmesi için bir takım kurallara uyması gerektiğine dikkat çekerek, kendi hazırlamış olduğu 7 maddeden oluşan kuralları katılımcılara açıkladı.

Bugün gelinen noktada üniversitelerde Atatürk ilke ve inkılapları ışığında bilim yapılamayacağını ve böylesi bir bilimden de söz edilemeyeceğini iddia eden Yücel Sayman, "Bunu söylerken Kemalistlerin tüylerinin diken diken olduğunu görüyorum ama ne yazık ki buna bilim denmez. Yani bir sistem ya da bir ideolojiye bağlı olarak, onun fikirlerine bağlı olarak bilim yapılmaz. Sizin sınırlarını çizen bir şeyi sorgulama imkanınız yok. Bu bir tabu ve siz böyle bir ortamda bilim yapacaksınız. Böyle bir şey asla
olamaz. Ama çıkıp da; 'Demokratik Üniversite' diyorsunuz, böylesi bir demokrasi asla olmaz" diye konuştu.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124