banner202
banner205
Öne Çıkanlar Tarsus Belediyesi Temizlik İşçilerinin Havuz Keyfi Şahin Sanayi Sicil Kaydı Bulunmayan İşletmeleri Uyardı Mobilya Fuarında Uyuşturucu İle Mücadele Standı mersi silifke

ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI

Mersin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin limanı genişleme projesine tepkide bulunarak söz konusu bilirkişi heyetinin keşif çalışmalarında doğrudan iletilen sorulara yanıt vermediğini dile getirerek “Kent trafiğini olumsuz etkilemesi yol açacak olan bu genişleme, şehircilik ilkelerine uygun değildir.” şeklinde basın açıklamasında bulundu. Özellikle analiz yapan bilirkişi heyetinin şehir dışından geldiğini, yeterli analizi yapmayarak doğru sonuçlara ulaşılmadığını belirtildi.

ŞEHİRCİLİK İLKELERİNE AYKIRI

Haber: Gizem TOKKUZUN

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar “TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu olarak kentimize yapılması düşünülen Mersin Limanı genişleme projesinde gelinen noktada Mersin 2. İdare Mahkemesi birinci aşamada gelen bilirkişi heyetinin raporunu kabul etmemiş fakat müdahil firmanın maddi bedel ödeyerek aldığı aksi yöndeki raporu referans alarak 2. kez resmi bilirkişi heyeti oluşturduğu kamuoyu tarafından bilinmektedir.” ifadelerini kullandı.

“SORULARA YANIT VERİLMİYOR”

Söz konusu bilirkişi heyeti keşif çalışmalarını gerçekleştirdiğini mahkeme heyetine sunulan keşif esnasında doğrudan iletilen sorulara yanıt verilmediğini söyleyen Seyfettin Atar “Müdahil firma tarafından beyan edilen istihdam artırıcı ve teknik olmayan çözümler sunarak projenin temel şehircilik ilkelerine uygun olduğunu beyan etmişlerdir. Söz konusu bilirkişi heyeti kentimizi ve yaşam fonksiyonlarımızı yakından ilgilendiren trafik problemi ile ilgili olarak liman genişlemesinin ‘ufak bir artış’ yaratacağını ve kurum (müdahil firma) tarafından sunulacak öneriler ve ‘basit düzenlemeler’ ile çözüme kavuşturulacağını içeren bilirkişi raporunu Mersin 2. İdare Mahkemesine iletmiştir.” şeklinde açıkladı.

Sözlerine devam eden Atar “Fakat projenin kara tarafında planlama yetkisi elinde olan Mersin Büyükşehir Belediyesi mevcut durumda ulaşım problemlerinin bulunduğunu beyan etmekte, ayrıca Ukome kararları ile önlemler almaya çalışılmaktadır.” dedi.

AĞIR TAŞITLAR YILLARDIR PROBLEM

Kentte yaşayan yurttaşların söz konusu bölgede ulaşım ve otopark anlamında yıllardır ağır taşıtların yarattığı problemleri gözlemlendiğini ileten AtarMersin dışında yaşayan bilirkişilerin hem gelmeden yazdığı raporlar hem de Mahkemenin resmi olarak atadığı ve yine şehir dışında yaşayıp günübirlik ziyaretlerle ulaşım sorununa yorum yapan bilirkişilerin verdiği kararlar kaygı uyandırıcıdır. Bilirkişi heyeti tarafından gerek Mersin Büyükşehir Belediyemizin gerekse Mersinlilerin trafik problemi ile ilgili ortaya koymuş olduğu beyanlar ve kaygıların göz ardı edilerek olumlu yönde bilirkişi raporu oluşturulması ne teknik açıdan ne de akademik yönden doğru ve ilkeli olmadığının kamuoyunun bilgisine sunarız.” şeklinde açıkladı.

ANALİZ EKSİK

Aynı zamanda TMMOB, bilirkişinin saat başı trafiği hesapladığı fakat o tırların ne kadar saat kaldığını ve bunun etrafında yüklerinin ne kadar olduğu gibi bilgilere ulaşılmadığı ifade etti.

TMMOB Mersin İl Koordinasyon Kurulu Mersin 2. İdare Mahkemesinin 17.11.2021 tarihinde yapılan 2. Mahkeme keşfine mahallinde katılarak projenin kente getireceği ve kaygı duydukları konuları mahkeme heyetine ve bilirkişi heyetine ilettiklerini açıkladı.

2. Bilirkişi heyeti raporuna istinaden, söz konusu projenin kente ve çevreye olan etkileri hakkında telafisi olmayan bir süreç yaşanmaması için görüşlerini paylaşan Atar “Yapılacak olan hatadan geri dönülmesini talep ediyoruz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204