Öne Çıkanlar SİNAN KOÇ Mersin Büyükşehir Belediyesi Festival Hazırlıklarını Sürdürüyor Başkan Tuna Köyleri Geziyor baskı fadime taner

TARİHİ YAĞ FABRİKASI YOK EDİLDİ

Kentin doğu girişinde bulanan 119 yılık tarihi İngiliz Yağ Fabrikası, daha önce hazırlanan 1/5000’lik nazım imar planında binanın ve mülkiyet alanının koruma altına alınmadığı bildirildi. Konuyla ilgili mimar Abdullah Yılmaz, “İngiliz Yağ Fabrikası’nın binası ve mülkiyet alanının korunma altına alınması gerekirken, dikkate bile alınmamıştır. Özel proje alanı olarak belirlemişler. Mersin’in koruma planı yoktur. Koruma projeleri biteli 4-5 yıl olmuş, bilinçli olarak büyükşehir meclisine getirilmemiştir. Ayrıca Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de bu durum karşısında sessiz kalarak gerekli adımları atmamıştır”” dedi.

TARİHİ YAĞ FABRİKASI YOK EDİLDİ

119 Yıllık İngiliz Yağ Fabrikası’nın 1/5000’lik planda Koruma Altına Alınmadığı İddiası

MÜZE YAPILSIN DEDİLER ANCAK ADIM ATILMADI

Uzun yıllardır kaderine terk edilen yağ fabrikasının modern bir müzeye dönüştürülmesi için 2016 yılında adımlar atılmış ancak çalışmalar askıda kaldı. Kentin girişinde bulunan 119 yıllık fabrikanın 2017 yılında da restore edilip Turunçgil Müzesine dönüştürülmesi için dönemin Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’a iletilmişti. Yapılan tüm çabalara rağmen tarihi fabrika adeta kaderine terk edildi.

ADANA KÜLTÜR VARLIKLARI KORUMA MÜDÜRLÜĞÜ’NE ÇAĞRI

Kentin önemli mimarlarından Abdullah Yılmaz, konuyla ilgili yağ fabrikasının planlarda koruma altına alınmadığını bildirildi. Yerel yöneticileri sert bir dille eleştiren Yılmaz, yöneticilerin tek hedefinin kişisel rant olduğunu ifade etti. Yılmaz, “ Öpa5 rant projeleri mecliste oy birliği ile kabul edilirken; evet oyu veren belediye başkanları ve meclis üyelerinin, planı yapanların dahi haberi yoktu İngiliz yağ fabrikasından. tek hedef kişisel rant olduğu için, işi hızlandırmak için Akdeniz Belediyesi’nin hazırlaması gereken 1/1000 planlarını da, meclis kararı olmaksızın Büyükşehir Belediyesi hazırlamıştı. İngiliz yağ fabrikasının binası ve mülkiyet alanının korunma altına alınması gerekirken, dikkate bile alınmamıştır. Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü de bu durum karşısında sessiz kalarak gerekli adımları atmamıştır. Asıl kültür varlıkları bu duruma dur demesi gerekir.” dedi.

“KORUMA PROJELERİ,  BİLİNÇLİ OLARAK MECLİS GÜNDEMİNE GETİRİLMEDİ”

Mersin’deki koruma ilgili projelerin 5 yıl önce bitirildiğini ancak 1/5000’lik plan hazırlanırken bilinçli olarak Büyükşehir Belediye Meclisi’ne getirilmediğini aktaran Yılmaz, “Mersin'in koruma planı yoktur. Koruma planlarının yapım işi, değerli bir şehir plancısına, geçen dönemki büyükşehir belediyesince ihale yoluyla verilmiş, koruma projeleri biteli 4-5 yıl olmuş, bilinçli olarak büyükşehir meclisine getirilmemiştir. Yerel belediye başkanları ve meclis üyeleri için tek odaklanılan nokta özel proje alanı 5 içerisinde kalan parsellere "Artı 0.25 verilecek" kıyak emsaldir, geri takip kalan hiç bir şey önemli değildir. verilecek kıyak inşaat alanlarının kente getireceği yük, alt yapı ve üst yapıya vereceği zararlar, insan yoğunluğu, tarihi ve doğal çevre, bu insanlar için kişisel rant tan önemli değildir. İngiliz Yağ Fabrikası olmuş olmamış, yıkılmış, planda gerekli koruma yapılmamış, plan yapılırken gerekli kurumlardan görüş alınmamış onlar için hiç önemli değil. Onlar için önemli olan "Abi bu işte ekmek var mı, ekmek." İfadelerini kullandı

1900 YILLARIN BAŞINDA KURULDU

Kesme taştan yapılan fabrika Türkiye’deki en büyük İngiliz kuruluşlarından olan bir şirkete bağlı olarak 1900 yılların başında yağ fabrikası olarak kuruldu. I.Dünya Savaşı sırasında Fransızlar tarafından denizden bombalanarak hasar gören bina bir süre kaderine terk edildi. Cumhuriyet’in ilanından sonra ikinci Dünya Savaşına kadar yağ fabrikası olarak önce Turyağ, Ziraat Bankası ve en son olarak da Türkiye Yağ ve Mamulatı Sanayi Limited Şirketi tarafından işletildi. İkinci Dünya Savaşı sırasında, İstanbul’dan Mersin’e taşınan Deniz Astsubay Okulu’na da ev sahipliği yaptı.

Anahtar Kelimeler:
Yag FabrikasıTarihi
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.