" />
Öne Çıkanlar Anadolu Efes: 84 - Mersin Büyükşehir Belediyesi: 71 Vatandaştan Levha Tepkisi mersin sanat mujdat gezen Yeşil Kartlıya Taksitli Kurbanlık

Turizmde Yeni Girişim ve Yatırımlara İhtiyacımız VarKültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gül: "Türkiye, dünya turizminde 'yıldız ülke' konumundadır. Turizm uzun soluklu bir süreç ve bu nedenle de sabırlı olunmalı. Ülke olarak turizmde daha iyi bir noktaya gelmek istiyorsak yeni girişim ve yatırımlara ihtiyaç var. Tanıtım faaliyetleri tek başına bir anlam ifade etmez. Turizmi çeşitlendirerek; inanç, sağlık, kış ve kitle turizmini ayrı ayrı dünyaya pazarlamalıyız. Turizmdeki çalışmalar bilimsel temellere oturtulmalı. Afaki düşünce ve verilerle hiçbir yere gidemezsiniz" dedi.

Turizmde Yeni Girişim ve Yatırımlara İhtiyacımız Var
banner123


Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Gül: "Türkiye, dünya turizminde 'yıldız ülke' konumundadır. Turizm uzun soluklu bir süreç ve bu nedenle de sabırlı olunmalı. Ülke olarak turizmde daha iyi bir noktaya gelmek istiyorsak yeni girişim ve yatırımlara ihtiyaç var. Tanıtım faaliyetleri tek başına bir anlam ifade etmez. Turizmi çeşitlendirerek; inanç, sağlık, kış ve kitle turizmini ayrı ayrı dünyaya pazarlamalıyız. Turizmdeki çalışmalar bilimsel temellere oturtulmalı. Afaki düşünce ve verilerle hiçbir yere gidemezsiniz" dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Nihat Gül, Türkiye'nin turizmde daha iyi bir noktaya gelebilmesi için yeni girişim ve yatırımlara ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Gül, turizmde tanıtımın tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini savunarak, turizmin çeşitlendirilerek; inanç, sağlık, kış ve kitle turizminin ayrı ayrı dünyaya pazarlanması gerektiğini vurguladı.
İlki, Adnan Menderes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu tarafından organize edilen ve en son 1998 yılında düzenlenen; 'Ulusal Turizm Kongresi'nin 10. ayağı Mersin Üniversitesi'nin (MEÜ) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. MEÜ Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Mersin Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen kongre kapsamında Çiftlikköy Merkez Kampusu Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde açılış töreni gerçekleştirildi.
Burada konuşan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar yardımcısı Nihat Gül, bugün gelinen noktada Türkiye'nin dünya turizminde 'yıldız ülke' konumunda olduğuna dikkat çekerek, bu noktada da Türkiye'nin, dünya turizminde ilk 10 arasında yer aldığının altını çizdi. Turizmi; uzun soluklu bir süreç olarak nitelendiren Nihat Gül, 1983 yılında çıkartılan 'Turizm Teşvik Kanunu'nun önemli bir misyon üstlendiğini ve sonrasında yapılan çalışmalarla bugünlere gelindiğini ifade etti.TURİZMDE YENİ GİRİŞİM VE YATIRIMLARA İHTİYACIMIZ VAR
Gül, "Kanunun çıkartıldığı yıllarda dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal'ın ısrarıyla hatırı sayılır işadamları Antalya'nın Belek ilçesine yatırım yaptı., aradan 21 yıl geçti ve biz aynı alana turizm tahsisi gerçekleştirdi. Girişimcilerimiz yaklaşık 200 milyon dolarlık bir katkı payı ödeyerek ve adeta birbirleriyle yarışarak bu alanları aldı. 20 yıl önce rica minnet edilerek yatırım yapılan yerde, 20 yıl sonra yarışılarak yatırım yapılıyor. Bu bile nereden nereye geldiğimizi anlatmaya yeter" dedi.
Turizmde verilen hizmetin kalitesinin oldukça önemli olduğunu kaydeden Gül, bu noktada da gelen turistin rahat etmesinin yanında mutlu ve huzurlu bir tatil yapabilmesi halinde sektörde gerçekleştirilen yatırımların amacına ulaşabileceğini savundu. Gül, turizmde kentin tüm dinamikleriyle birlikte halkın ortak çabasıyla ancak sonuca gidilebileceği uyarısında bulunarak, bu yönüyle de turizmin endüstriyel, kültürel, sosyal ve ekonomik bir faaliyet olduğunu anlattı. Türkiye'nin turizmde bulunduğu yerden çok daha iyi bir noktaya çıkabilmesi için yeni yatırım ve girişimler yapmak zorunda olduğunun altını çizen Gül, buna bağlı olarak da tanıtım faaliyetlerinin tek başına bir anlam ifade etmeyeceğini, bu nedenle de turizmin çeşitlendirilerek; kitle, inanç, sağlık, kış ve kültür turizminin ayrı ayrı dünya turizmine pazarlanması önerisinde bulundu.

TURİZM UZUN SOLUKLU BİR SÜREÇ BU NEDENLE SABIRLI OLUNMALI
Turizmde ülkelerin mevcut potansiyelleri dünya turizminde fuarlar aracılığıyla tanıtılıp pazarlandığını dile getiren Gül, bu nedenle de fuar organizasyonlarına gereken önemin verilmesini istedi. Bu tür fuar organizasyonlarının Eylül ayında başlayıp, mart ayıyla birlikte tamamlandığı bilgisini de veren Gül, "Bu kapsamda da Türkiye'ye gelecek turist sayısı da Mart ayında aşağı yukarı kesinleşmiş oluyor. Buna bağlı olarak da turizm fuarlarına ayrı bir önem verilmesi gerekiyor" diye konuştu.
Turizmin, uzun soluklu bir süreç olduğunu ve bugün yapılan bir yatırımın meyvesini de hemen vermeyeceği uyarısında bulunan Nihat Gül, bu noktada da sabırlı gösterilmesinin yanında çaba sarf edilmesi ve herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini söyledi.
Türkiye'nin başta kitle turizmi başta olmak üzere sağlık ve inanç turizmi noktasında önemli bir potansiyele sahip olduğunu, bunların da ayrı ayrı pazarlanması gerektiğini anlatan Gül, konuyla ilgili olarak da Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak gerekli çalışmaları başlattıklarını dile getirdi. Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Turizm, kendini sürekli yenileyen ve geliştiren bir endüstriyel faaliyettir. Bu noktada yapılan çalışmaların da bilimsel bir temele oturtulması gerekiyor. Afaki düşünce ve verilerle hiçbir yere gidemezsiniz. Rasyonel hedefler belirlenmeli."6 YILDA TÜRKİYE'YE GELEN TURİST SAYISI 26 MİLYONA ULAŞTI
Mersin Valisi Hüseyin Aksoy da, Türkiye'de özellikle 1980'li yılların ardından turizmde çok ciddi yatırımların yapıldığını ancak bugün gelinen noktanın arzu edilen seviyede olmadığını ifade ederek, buna rağmen Türkiye'nin turizmde bir 'dünya markası' haline geldiğini savundu. Aksoy, turizm alında yapılan çalışmaların yeterli olmadığını ve sektörden daha fazla pay alınabileceğini, bu kapsamda da turizmin çeşitlendirilerek yılın tamamına yayılması tavsiyesinde bulundu. Turizmde karar vericilere önemli görev ve sorumluluklar düştüğünü belirten Vali Aksoy, Türkiye'ye 2002 yılında yaklaşık 13 milyon turistin geldiği ve bu rakamın da 2008 yılında 26 milyona ulaştığı bilgisini verdi.
Mersin'in de turizmde hak ettiği payı alamadığına işaret eden Aksoy, kentteki nitelikli yatak kapasitesinin 5 bin 500 olduğunu, bunun da Antalya ya da Muğla'da faaliyet gösteren 2 otelin toplam yatak kapasitesine eş değer olduğunu, bu nedenle de; 'Mersin'de turizm var' denilebilmesi için henüz erken olduğunu kaydetti. Antalya'da otel yatırımların ardı ardına hayata geçirilirken Mersin'de ikinci konut yatırımlarına öncelik verildiğini, bunun doğal bir sonucu olarak kentin turizmde geri kaldığını anlatan Hüseyin Aksoy, bu durumun aşılabilmesi ve turizmde hak edilen noktaya ulaşılabilmesi için de özellikle son dönemlerde önemli çalışmalarda bulunulduğunu ifade etti.MEÜ Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın da, üniversite bünyesinde eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nun bilimsel altyapısı ve mevcut potansiyeliyle fakülte olmayı hak ettiğini anlattı. Aydın, bu konuda hükümetin desteğine ihtiyaç duyduklarının altını çizerek, Müsteşar yardımcısı Nihat Gül'den kendilerine destek vermesini istedi. Mersin'in turizmde hak ettiği payı alabilmesi için çaba gösterdiklerini belirten Aydın, bu konuda da önemli çalışmalarda bulunduklarını söyledi. Konuşmaların ardından '10. Ulusal Turizm Kongresi'nin düzenlenmesine katkı sunanlara Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Vali Hüseyin Aksoy ve Rektör Suha Aydın tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124