" />
Öne Çıkanlar BBP Genel Başkan Yardımcısı Kartal: Biz Seferle Yükümlüyüz” Forum Mersinde Bayram Coşkusu Tarsus İdman Yurdu: 0 - Gümüşhanespor: 1 Çukurova Havaalanı İnşaatı Sürüyor BİK mersin

"Türkiye, Orman Yangınlarıyla Mücadelede Küresel Güç"Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, "Orman yangınları, globalleşen dünyada sadece yangına maruz kalan ülkelerin değil, aynı zamanda tüm dünyanın ortak sorunudur. Türkiye, orman yangınlarıyla mücadele konusunda dünyada küresel bir güç haline geldi. YARDOP ile hassas ormanlık alanlarda koruyucu tedbir alarak yangın riskini azaltıyoruz" dedi.

Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu, globalleşen dünyada orman yangınlarının sadece yangına maruz kalan ülkelerin değil, aynı zamanda tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu söyledi. Kurtulmuşlu, bugün gelinen noktada Türkiye'nin orman yangınlarıyla mücadelede küresel bir güç haline geldiğini, bu konudaki başarılı çalışmaların komşu ve çevre ülkelere verilen destekle ortaya konulduğunu anlattı.

Bir dizi ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere Mersin'e gelen Kurtulmuş, Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara ile birlikte Erdemli, Silifke ve Mut İşletme Müdürlükleri bünyesinde yer alan rehabilitasyon sahalarında incelemelerde bulunurken, yangına ilk müdahale ekiplerini de denetledi. Bölgede tam alanda gerçekleştirilen makineli toprak işlemelerle birlikte elde edilen sedir sahalarının oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Kurtulmuşlu, sedirin çok değerli ve odun özellikleri bakımından da en fazla tercih edilen, bu yönüyle de önemli bir ekonomik getirisi olan bir tür olarak öne çıktığını ifade etti. Sediri 'Toroslar'ın inci kolyesi' olarak nitelendiren Kurtulmuşlu, uzun yıllar çoban ve hayvan baskısı altında kalan alanların da yapılan çalışmalarla birlikte gerçek sahiplerine bir başka ifadeyle de sedire teslim edildiğini vurguladı.

"ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELEDE TÜRKİYE KÜRESEL BİR GÜÇ"
Düşük rakımlarda yapılan odun dışı ürünlere yönelik olarak zeytin ve harnup gibi sahalardaki aşılama çalışmalarında da önemli bir başarı yakalandığını ifade eden Kurtulmuşlu, bu sahalardan elde edilen ürünlerin aynı zamanda da yöre insanına önemli bir ekonomik katkı sunduğunu belirtti. Kahramanmaraş'tan Antalya'ya, Çanakkale'den Karabük'e kadar orman yangınları açısından çok ciddi riskler taşıyan bölgelerinden birinin de Mersin olduğuna dikkat çeken Kurtulmuşlu, özellikle son yıllarda küresel ısınmaya bağlı olarak artan hava sıcaklıkları ve iklim değişikliklerinin, ülke ormanlarını yangın açısından çok riskli bir hale getirdiği uyarısında bulundu.
Kurtulmuşlu, "Bu nedenle yangına hassas alanlarda faaliyet gösteren birçok bölge müdürlüğümüzde olduğu gibi Mersin Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde de 'Yanan Orman Alanlarının Rehabilitasyonu ve Yangına Dayanıklı Ormanların Tesisi Projesi (YARDOP)' hayata geçirildi. Bu kapsamda da Silifke'nin Çamdüzü mevkiinde projeyle birlikte çalışmalarda bulunuyoruz. Söz konusu projedeki amacımız, yangına hassas ormanlık alanların koruyucu tedbirlerle yangın risklerinin azaltılmasıdır" dedi. Türkiye'nin özellikle son yıllarda orman yangınlarıyla mücadelede küresel bir güç haline geldiğinin altını çizen Kurtulmuşlu, bu konudaki başarılı çalışmaların komşu ve çevre ülkelere orman yangınları konusunda verilen desteklerle kendisini ortaya koyduğunu söyledi.

"ORMAN YANGINLARI TÜM DÜNYANIN ORTAK SORUNUDUR"
Mustafa Kurtulmuşlu, Silifke'nin Çamdüzü mevkiinde konuşlandırılan 4 arazöz ve 1 helikopterle birlikte toplam 45 yangın söndürme ekibinin, sadece bölgede değil aynı zamanda da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) olası orman yangınlarına da müdahale etmeye hazır konumda bulunduğu bilgisini verdi. Orman yangınlarının globalleşen dünyada sadece yangına maruz kalan ülkelerin değil, aynı zamanda da tüm dünyanın ortak sorunu olduğunu ifade eden Kurtulmuşlu, yaşanılabilir bir dünya için 'yeşil bir doku',
bir başka ifadeyle de orman alanlarının korunması ve söz konusu alanların arttırılmasının bir zorunluluk olduğunu da sözlerine ekledi.
Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara ise, 2010 yılı faaliyet programı kapsamında 12 bin hektarlık sahada ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmalarında bulundukları bilgisini vererek, yapılan rehabilitasyon çalışmalarının tamamına yakınının makineli toprak işlemeyle hazırlanan sahalar olduğunu, buralarda da dikim ve ekim mevsimi öncesinde gerekli çalışmaların tamamlanacağını dile getirdi. Odun dışı ürünlere yönelik aşılama çalışmalarının sürgünlerini vermeye başladığını anlatan Gözükara, yapılan 15 bin aşının tamamına yakınının tuttuğunu, bunun da sevindirici bir gelişme olduğunu vurguladı.

"MERSİN, ORMAN YANGINLARI KONUSUNDA RİSKLİ BİR BÖLGEDE"
Gözükara, "Son yıllarda odun dışı ürün veren türlerle ilgili olarak çok ciddi çalışmalar da bulunuyoruz. Şu anda bölgemizde toplam 5 bin 432 hektar odun dışı ürün veren türlere yönelik rehabilitasyon çalışması gerçekleştirdik. Bununla birlikte ülkemize ve yöre insanımıza ciddi ekonomik katkılar sunuyoruz. Buradaki amacımız, bozuk sahalarımızı rehabilite ederken, devlet ormancılığından millet ormancılığına geçiş sürecinde sosyoekonomik olarak halkımızla diyalog içinde onları bu işin içine katarak daha verimli ormanlar oluşturmaktır. Orman Bölge Müdürlüğü'müz 850 bin hektara ulaşan orman varlığımızın 264 bin hektarı genç ormanlardan oluşmaktadır" diye konuştu.
Kent nüfusunun yüzde 22'sine denk gelen 330 bin vatandaşın orman sahaları içinde ve orman bitişiğinde yer alan köylerde yaşadığı bilgisini de veren Gözükara, 0 ile 2 bin rakım arasındaki orman sahalarının kırıklı ve sarp arazi yapısında olmasının yanında 320 kilometrelik sahil şeridine sahip olunmasının kenti, orman yangınlarına karşı hassas bir konuma taşıdığının altını çizdi. Mustafa Gözükara, YARDOP kapsamında Silifke'nin Çamdüzü mevkiinde 30 bin 10 hektarlık genç kızılçam ormanlarındaki çalışmaların sürdürüldüğünü, olası bir orman yangınına karşı da 71 arazöz, 2 helikopter ve 12 kara ekibinden oluşan toplam bin kişilik bir personelin görev yaptığını da sözlerine ekledi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.