banner202
banner205
Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü mersin esnaf imecegazetesi imecehaber normalleşme receptayyiperdoğan dünya ilk yardım günü

ÜLKEDE SAĞLIK ÇALIŞANLARI GREVE GİTTİ

Sağlık çalışanları doktor ve hekimlere yönelik düzenlemelerin içerisinde yer aldığı maddelerin TBMM’de geri çekilmesi üzerine Türkiye Tabipler Birliği greve gidileceğini duyurmuştu. Mersin’de bugün tüm kamu hastanelerinde sağlık çalışanları greve giderek “Oyalama değil hakkımız olanı istiyoruz” diyerek Sağlık Bakanlığı’na seslendiler.

ÜLKEDE SAĞLIK ÇALIŞANLARI GREVE GİTTİ

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

Mersin Tabip Odası, Ses Mersin Şubesi, Genel Sağlık İş, Birlik Dayanışma Sendikası, Mersin Aile Hekimleri Derneği’nin de içerisinde bulunduğu çok sayıda dernek ve sendika bugün Mersin’inin dört bir yanın da ki hastanelerde sağlıkçıların sesi oldular. Mersin Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanları greve gittiler, acil servis ve yoğun bakım dışında diğer tüm birimlerin kapalı olduğu günde yapılan basın açıklamasında Mersin Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Ayşe Jine Güneş; “ İktidarın savunduğu ve uyguladığı sağlık sistemi toplum sağlığı için artık önemli bir risk halini almış; bu sistemin yürütülmesi olanaksızlaşmıştır. Korona virüs salgını mevcut sağlık sisteminin, toplum sağlığını korumak bir yana daha da riske attığını çok acı bir şekilde önümüze koymuştur.” dedi.

“SAĞLIK BAKANLIĞI BİZLERE KARŞI SORUMLUDUR”      

Sağlık sisteminin yöneticiler tarafından yanlış politikalar sebebiyle halkın sağlığını tehlikeye atıklarını belirten Doktor Güneş: “İş özel sağlık işletmeleri ve zenginleri korumaya yönelik politikalara gelince hiçbir sınır tanımamış; salgın döneminde dahi bu anlayışından vazgeçmemiştir. Yüz binlerce insanımız, yüzlerce sağlık çalışanı yaşamını yitirirken; onlar sağlık sistemlerinin, şehir hastanelerinin güzellemeleriyle günlerini geçirmektedirler. Sağlık emekçileri salgın döneminde canla başla çalışırken aynı zamanda işsizlikle, işten atılmalarla, yoksullukla karşı karşıya bırakılmıştır. Sağlık çalışanları “artık bu şartlarda çalışamıyoruz” diyerek istifa ederken, emekli olurken; genç hekimlerimiz başta olmak üzere sağlık emekçileri yurtdışına göç ederken tüm bu sorunları konuşmak, çözüm önerilerimizi iletmek için Sağlık Bakanı’yla görüşme taleplerimizi defalarca ilettik. ? Bu görüşme taleplerini karşılamak Sağlık Bakanı’nın bizlere ve topluma karşı sorumluluğu değil midir? ”ifadelerini kullandı.

“SALGINI DEĞİL ALGIYI YÖNETMEYE ÇALIŞIYORSUNUZ”

Artık sağlık çalışanlarının yaşamına mâl olan bunca sorunu iktidarın farkında olmasına rağmen bilerek ve isteyerek görmezden geldiğini belirten Doktor Güneş; “ Yaşanan sorunları ne yazık ki pandemi döneminde çok daha belirgin olan salgını değil algıyı yönetmeye çalışarak, kendisini bir şeyler yapıyormuş gibi göstermeye çalışarak, yok saymaktadır. Bunun en son örneği de hekimlerin, sağlık çalışanlarının artık yoksulluk sınırının çok altına düşmüş; açlık sınırına kadar gerilemiş gelirleri ve özlük hakları ile ilgili düzenleme yapacağı iddiasıyla getirdikleri yasa tasarısıdır. Ancak yasa tasarısı TBMM’ye getirildiği gibi hızla geri çekilmiştir.  Daha önce Meclis'te bütün partilerin oybirliğiyle getirilen düzenleme, 11 Aralık tarihinde bir kez daha komisyona getirilmiş ve içtüzüğe aykırı olarak komisyon başkanının imzasıyla geri çekilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“EMEĞİMİZİN DEĞERSİZLEŞTİRİLMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Ekonominin tıpkı sağlık gibi iflas etmiş olduğunu vurgulayan Doktor Güneş; “Maaşlarımız açlık sınırının dahi altındadır. TBMM’de yaşanan bunca süreçte Sağlık Bakanı’na defalarca, yeniden yeniden seslenmemize rağmen ne yazık ki yine sessiz kalmış ve halen de kalmaktadır. Sorumlu olduğu çalışanların hakları için sessiz kalan bakan görevini bir kez daha yapmamıştır: İstifa bizlere vereceği en iyi cevap halini almıştır. İktidara ve Sağlık Bakanlığına çeşitli açıklama, eylem ve yürüyüşlerle anlatmaya çalıştık yine söylüyoruz: Salgın döneminde yaşamımızı da ortaya koyup verdiğimiz emeğin böyle daha fazla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz. Toplum sağlık hakkı; emeğimiz ve geleceğimiz için artık G(ö)REV zamanıdır.” dedi

Bu G(ö)REV emeğimize, geleceğimize, halkın sağlık hakkına sahip çıktığımızı gösteren bir uyarı olduğunu söyleyen Doktor Güneş; “Koruyucu sağlık hizmetlerini savunmak içindir. Emekliliğe de yansıyacak yaşanabilir temel ücret talebimiz içindir. Şiddete karşı etkili yasa, güvenli işyerleri, sağlıklı çalışma ortamları talebimiz içindir. Ek göstergelerin 3600’den 7200’e kadar kademeli olarak yükseltilmesi içindir.” diyerek taleplerini sağlık çalışanlarının taleplerini bildirdiler.

Açıklamasına son verirken Doktor Güneş; “Artık toplumun, sağlık çalışanların çığlığına kulak verilmelidir. Taleplerimiz kabul edilmediği, sağlık çalışanlarının çalışma ve yaşam koşullarını düzeltecek bir düzenleme hızla Meclis’e getirilmediği takdirde eylemlerimiz devam edecektir. İktidar bilmelidir ki söyleyecek sözümüz, değiştirecek gücümüz var. Kısacası emek bizim ise, söz de bizimdir.” açıklamasını yaptı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204