Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset CHP Takla Atan Araçlardan Yara Almadan Kurtuldular

Uyuşturucu Bataklığına Saplanan Liseli Kızdan İbret DersiAilevi sorunlar ve arkadaşlarıyla yaşadığı problemler sebebiyle boşluğa düşen liseli genç kız, 8 ay önce başladığı uyuşturucudan kurtulmak için polise sığındı. Okul çevresinde tanımadığı birinin verdiği eroinle uyuşturucuya başlayan 17 yaşındaki genç kız, bu bataklıktan kurtulmak istediğini söyledi.

Uyuşturucu Bataklığına Saplanan Liseli Kızdan İbret Dersi
banner123
Ailevi sorunlar ve arkadaşlarıyla yaşadığı problemler sebebiyle boşluğa düşen liseli genç kız, 8 ay önce başladığı uyuşturucudan kurtulmak için polise sığındı. Okul çevresinde tanımadığı birinin verdiği eroinle uyuşturucuya başlayan 17 yaşındaki genç kız, bu bataklıktan kurtulmak istediğini söyledi. Ortaöğretim 11. Sınıf öğrencisi G.K., "Uyuşturucu satan kişiler insanın zayıf noktasından faydalanmayı çok iyi biliyorlar. Önceleri haftada bir alıyordum, sonra ikiye çıktı derken her gün almaya başladım. İhtiyacım olmadığında yüzlerine bile bakmak istemiyordum ama kriz durumunda yalvarana kadar düştüğümü hatırlıyorum. 8 aydır kullanıyorum. Son zamanlarda ağzımdan kan gelmeye başladı ve halsizlik hissettim. Babam ne zaman uyuşturucudan bahsetse kafamı öne eğiyor, utanıyordum ondan. Bu illetin sonu yok, çok kötü bir şey. Kesinlikle hiçbir çocuk, buna başlayan veya başlamak üzere olan hiç kimse tanımadığı insanlarla bilmediği ortamlara girmesin. Ben bunu kullandığımı babama söyledim, söylediğim için hiç pişman değilim, beni bu bataklığa sürükleyenlerden de artık hiç korkmuyorum. Çok pişmanım, ama pişmanlığın yanı sıra cesaretimden dolayı da kendimle gurur duyuyorum. Bir şekilde babama söyledim bunu. Babamla da gurur duyuyorum, bana bu cesareti, bu özgüveni verdiği için. Uyuşturucu kullanan her genç, kurtulmak için mutlaka bir yakınına söylesin, kendisine destek bulacağından eminim", Baba A.K., "Kızımın durumundan şüpheleniyordum ama sorduğumda hiçbir şey söylemiyordu. Kızımın bu duruma düşmesinde ailevi problemler büyük etken oldu. Kızımın bu illetten kurtulacağına eminim. Anne-babalara tavsiyem, çocuklarının sürekli peşinde olsunlar, onlara sıkı sıkı sarılsınlar" dedi.

" width="240" height="167">

Mersin'de henüz 17 yaşında uyuşturucu bataklığına saplanan liseli genç kız, düştüğü bataklıktan kurtulmak için ibretlik bir mücadele sergiliyor. Okul önündeki satıcılardan elde ettiği eroinle 8 ayda bağımlı hale gelen genç kız, saplandığı bataklıktan kurtulmak için önce durumu babasına anlattı, ardından babası ile birlikte polise sığındı.
Mersin Endüstri Meslek Lisesi 11. sınıf öğrencisi G.K.'nin yaşadıkları, uyuşturucu illetinin korkunç yüzünü bir kez daha tüm çıplaklığı ile ortaya koydu. Aile içinde yaşanan problemler ve arkadaşlarıyla yaşadığı sorunlar sebebiyle düştüğü bir anlık boşluk sonucu uyuşturucuya başlayan genç kız, 8 ayda tanınmayacak hale geldi. Uyuşturucu sebebiyle gözlerinin altında çukurlar oluşan ve yemeden içmeden kesilen genç kız, 18 kilo zayıflayarak halsiz düştü. Sonunda bu illetten kurtulmaya karar veren genç kız, durumu önce babasına anlattı, ardından polise sığındı. Kızının uyuşturucunun pençesine düştüğünü öğrenen baba A.K., hiç zaman kaybetmeden Mersin Devlet Hastanesi'ne gelerek, durumu görevli polis memurlarına anlattı. Baba ve kız, daha sonra Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü.
Emniyete götürülmeden önce uyuşturucuya nasıl başladığını ve bu süre içinde neler yaşadığını gazetecilere anlatan lise öğrencisi G.K., uyuşturucu satıcılarının asıl hedeflerinin gençler olduğunu söyledi. Okul dışından tanamadığı birinin 'bir kereden bir şey çıkmaz' maksadı ile uzattığı maddeyi, o anlık stresten dolayı hiç düşünmeden aldığını belirten G.K., "O aralar zaten ailevi sorunlarımız vardı, arkadaşlarımla da aram kötüydü. Bir şekilde ben de yalnızlıktan sıkıldım ve başladım. Önceleri haftada bir oluyordu, sonra haftada 2 kez oldu, sonra günlük olmaya başladı ve git gide çoğaldı. Arkadaş kurbanı oldum" dedi.
Eroini burnundan çektiğini kaydeden G.K., bunu kendisine temin eden kişilerin okul içinden değil, dışardan gelenler olduğunu ifade ederek, "Bunlar bir kişi de değil, bunların büyük bir arkadaş çevresi var. Belki ucu Mersin dışına, Türkiye dışında bir yerlere de varabilir. Geniş bir arkadaş çevreleri var. İnsanın zayıf noktasından faydalanmak isteyen kişiler bunlar" diye konuştu. Uyuşturucu madde kullanımının 16 yaşa kadar düştüğünü anlatan G.K., eroinin kendisine nasıl temin edildiğini de şöyle anlattı:"Okul dışından temin ediyordum uyuşturucuyu. Okula girmeden bu kişiler eğer sürekli durdukları yerde duruyorlarsa, gidip onlara söylüyordum. Çok ihtiyacım yoksa suratlarına bile bakmak içimden gelmiyordu. Ama kriz veya başka bir durumda yalvarana kadar bile düştüğümü hatırlıyorum. Okuldan önce söylüyordum, okul çıkışında da getiriyorlardı. Evde veya gizli bir yerde kullanıyordum. Bana krizde olup olmadığımı soruyorlardı, 'evet' veya 'hayır' şeklinde haberleşiyorduk. Direkt elden getiriyorlardı."
Uyuşturucuyu 8 aydan bu yana kullandığını, son zamanlarda abarttığını ve günde 3 paket içmeye başladığını söyleyen G.K., "Hatta son zamanlarda ağzımdan kan gelmeye başlamıştı. Artık bütün iç organlarımdaki o normal vücut suyu tükenmeye başlamıştı. Gözlerimin önündeki çökme ve morluklar ve sinir başlamıştı. Bu olay babamın dikkatini çekti. Babamla biz arkadaş gibiyiz. Babam bana ne zaman uyuşturucudan bahsetse, bir şekilde kafamı önüme eğiyordum, utanıyordum ondan. Çünkü ben de kullanıyordum. Son zamanlarda zaten yaptığımın hata olduğunu anladım. Ama bir şekilde içiyordum. İçtikten sonra da hiç düşünmüyordum 'Neden içiyorum? diye'. Ama gerçekten sonu yok, çok kötü bir şey. Bir şekilde ben bunu babama söyledim. Babama söylediğim için hiç pişman değilim, korkmuyorum da. Kesinlikle hiçbir çocuk, yani buna başlayan veya başlamak üzere olan hiç kimse tanımadığı insanlarla, bilmediği ortamlara girmesin. Madde değil sigara bile olsa her uzatılana elini atmasın. Çünkü gerçekten artık Türk genci tehlike altında" dedi.
Uyuşturucuya başladığında tamamen bir boşlukta olduğunu, zaten uyuşturucu satıcılarının da insanların zayıf noktalarını çok iyi bildiklerini vurgulayan G.K., "O s abasına anlattı, ardından pıralar ne yaptığımın farkında değildim. Yaz tatilinde bu illetten kurtulmayı denedim. 2 hafta evden hiç çıkmadım. Odama kapandım, sürekli müzik dinledim. Güneş ışığından nefret ediyordum, soğuk suya girmekten de. Yemek yiyemedim. Tam 18 kilo verdim. Ama yeniden bir şekilde devam ettim. Bu kişilerin yine beni arayacağını biliyorum. Ama inanıyorum ki, ben bu illetten kurtulacağım ve devlet o kişilerin cezasını verecek. Çok pahalıydı. Günde 30-40 lira verdiğim oluyordu. Ailemden para alamasam bile, arkadaşlarımdan veya başka birilerinden buluyordum parayı" diye konuştu.
Şimdi bu yaptığından ve yaşadıklarından dolayı çok üzgün ve pişman olduğunu dile getiren G.K., kendisi gibi bu illete bulaşan gençlere de seslenerek, şöyle dedi; "Başladığım için çok pişmanım. Ama pişmanlığın yanı sıra kendimle de gurur duyuyorum cesaretimden dolayı. Babama bir şekilde söyledim. Babamla da gurur duyuyorum, bana bu cesareti, öz güveni verdiği için. Bana da kendi açısından güven sağladığı için. Bunu içen genç kız olsun, erkek olsun kesinlikle bir yakınına gitsin söylesin. Bir şekilde destek bulacağına inanıyorum."
Lise öğrencisi genç kızın müzisyen babası A.K. ise, kızının bu duruma düştüğünden daha önce de şüphelendiğini belirterek, "Kızımın gözlerinin önü çukurlaşmıştı. Okula servisle gidip-gelmesine rağmen çok para istiyordu. Bunun yanında eve geç geliyor ve arkadaşında kalıyordu. Bu yüzden şüphe duyuyordum. Soruyordum, 'bir sorunun var mı diye', 'yok' diyordu. Bizim de biraz ailevi sorunlarımız vardı ev ile. 3 aydır eve gitmiyordum, başlarında pek duramadım. Bazı olaylar oldu. Bu yüzden çocuklarıma karşı biraz sorumsuz kaldım. İş dolayısıyla devamlı takip edemiyordum ama bir şeyler sezinliyordum" dedi.
Kızının bu durumu bugün kendisine söylediğini anlatan 3 çocuk babası A.K., "Bugün bana söyledi. Ben de polise sığındım. Bu kişilerin cezalandırılmasını istiyorum. Kızım zoru başaracak, bundan eminim. Bu olay bizim için ders oldu. Ailelere tavsiyem; küçük tartışmalar sebebiyle çocuklarını ihmal etmesinler. Bütün yoğunluk çocuklar üzerinde olsun. Çocuklarımızı gerekiyorsa adım adım takip edelim. Çocuklarımızın peşinde olalım, onlara sıkı sıkı sarılalım. Ben kızımın yanındayım, arkasındayım. Onun kurtulması için ne gerekiyorsa yapacağım. Bu çocuklar gibi daha çok çocuk vardır. Bu durumda olan ailelere çağrım, çocuklarınıza sahip çıkın" diye konuştu.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124