Öne Çıkanlar Anadolu Efes: 84 - Mersin Büyükşehir Belediyesi: 71 Vatandaştan Levha Tepkisi mersin sanat mujdat gezen Yeşil Kartlıya Taksitli Kurbanlık

Vali Aksoy: “Turizm Master Planı Yol Haritamız Olacak”Vali Hüseyin Aksoy, "Mersin'deki mevcut yatak kapasitesi 5 bin 500. Bu rakam Antalya da ya Muğla'daki 2 otelin toplam yatak sayısı. Bugün; 'Mersin bir turizm kentidir' demek için çok erken. Antalya'da otel yatırımları ardı ardına gerçekleştirilirken, Mersin'de ikinci konut yatırımına öncelik verildi. Hazırlanacak olan; 'turizm master planı' yol haritamız olacak" dedi.

Vali Aksoy: “Turizm Master Planı Yol Haritamız Olacak”
banner123


Vali Hüseyin Aksoy, "Mersin'deki mevcut yatak kapasitesi 5 bin 500. Bu rakam Antalya da ya Muğla'daki 2 otelin toplam yatak sayısı. Bugün; 'Mersin bir turizm kentidir' demek için çok erken. Antalya'da otel yatırımları ardı ardına gerçekleştirilirken, Mersin'de ikinci konut yatırımına öncelik verildi. Hazırlanacak olan; 'turizm master planı' yol haritamız olacak. Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi'nde herhangi bir aksilik olmazsa 2012 yılının sonunda yerli ve yabancı turistleri ağırlamaya başlayacağız.Turizmde hak ettiğimiz yerde olmasak ta artık kentte turizm konuşuluyor. Turizmi konuşmak; bu sektörde mesafe alabilme açısından oldukça önemli. 27 Ekim'de Tarsus ile Adana arasındaki bir bölgede havaalanı için 'ÇED değerlendirme raporu' çalışmalarına başlanacak" dedi.
Mersin Vali Hüseyin Aksoy, kentin turizmde hak ettiği noktada olmadığını ancak buna rağmen turizmin konuşulmaya başlandığını, bunun da sektörde mesafe alınabilmesi adına önemli olduğunu kaydetti. Aksoy, 'Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi'nin herhangi bir aksilik olmaması halinde 2012 yılı sonunda tamamlanarak, yerli ve yabancı turistlerin ağırlanmasına başlanacağını, havaalanı konusunda da 27 Ekim'de 'ÇED Değerlendirme Raporu' için çalışmaların başlatılacağını söyledi.
Mersin Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Mersin Valiliği işbirliğinde gerçekleştirilen; '10. Ulusal Turizm Kongresi'nin açılışı kapsamında Çiftlikköy Merkez Kampusu Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde düzenlenen törende konuşan Hüseyin Aksoy, bugün gelinen noktada Mersin'in de turizmde hak ettiği payı alamadığına işaret etti.
Kentteki nitelikli yatak kapasitesinin 5 bin 500 olduğunu, bunun da Antalya ya da Muğla'da faaliyet gösteren 2 otelin toplam yatak kapasitesine eş değer olduğuna dikkat çeken Aksoy, bu nedenle de; "Mersin'de turizm var" denilebilmesi için henüz erken olduğunu savundu.
Antalya'da otel yatırımların ardı ardına hayata geçirilirken, Mersin'de ikinci konut yatırımlarına öncelik verildiğini, bunun doğal bir sonucu olarak kentin turizmde geri kaldığını anlatan Vali Aksoy, bu durumun aşılabilmesi ve turizmde hak edilen noktaya ulaşılabilmesi için de özellikle son dönemlerde önemli çalışmalarda bulunulduğunu kaydetti.
Hazırlanması düşünülen; 'Turizm Master Planı'nın aynı zamanda da turizmde neyin, nerede ve ne şekilde yapılması konusunda bir 'yol haritası' niteliği taşıyacağını dile getiren Aksoy, bu kapsamda da İl Özel İdaresi tarafından ihaleye çıkıldığını yakın bir zamanda da planın tamamlanacağını anlattı.

"TARSUS-KAZANLI BÖLGESİ'NDE 2012'DE TURİSTLERİ AĞIRLAMAYA BAŞLAYACAĞIZ"
Kent genelinde toplam 8 turizm alanı olduğu bilgisini de veren Aksoy, söz konusu alanlardan birinin de 'Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi' olduğuna işaret ederek, bölgenin yatırımcılara tahsis edilmesine yönelik çalışmaların da 2006 yılından bu yana sürdürüldüğünü, ancak orman arazilerinin turizmde değerlendirilmesini öngören yasanın, Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sürecinde yaklaşık 2 yıllık bir kayıp yaşandığını söyledi. Aksoy, yapılan düzenlemelerle birlikte bu sürecin aşılarak, tahsislerin devam ettiğini ve bugün Tarsus ile Kazanlı arasındaki bölgede turizm sektöründe faaliyet gösteren 5 büyük firmaya arsa tahsisinde bulunduğunu belirtti.
Resmi kayıtlara göre 7 bin 600 yatak kapasitesinin yanında içinde 2 golf sahası, kongre merkezi ve sağlık ünitelerinin de bulunduğu bir turizm alanının, önümüzdeki süreçte Mersin'e kazandırılacağını vurgulayan Aksoy, bu kapsamda da tahsislerle ilgili işlemlerin tamamlandığını, kadastro ve tapu işlemlerinin de sona erdiğini açıkladı. Hüseyin Aksoy, "Önümüzdeki aylarda turizm yatırımcılar, 'Tarsus-Kazanlı Turizm Bölgesi'nde başta altyapı olmak üzere inşaat çalışmaların başlayıp, herhangi bir aksilik olmaması halinde de 2012 yılının sonuna doğru yerli ve yabancı turistleri söz konusu bölgede ağırlamaya başlayacağız" dedi.

"DANYAL PEMGAMBER'İN KABRİNİ RESTORE EDECEĞİZ"
Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Gülek beldesinde yer alan Karboğazı'nın, özellikle kış sporları açısından oldukça önemli bir potansiyele sahip olduğunu hatırlatan Aksoy, alanla ilgili olarak imar planı ihalesinin gerçekleştirildiğini, enerji nakil hattının da İl Özel İdaresi tarafından hazırlandığı bilgisini verdi. Aksoy, tüm bu çalışmaların ardından da Karboğazı'nın, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından turizmcilere tahsis edileceğine işaret ederek, bunun yanında kent genelindeki diğer turizm alanlarıyla ilgili çalışmaların da sürdürüldüğünü kaydetti.
Vali Aksoy, Tarsus ilçesinde Danyal Peygamber'in kabrinin restorasyonuyla ilgili olarak hazırlanan projelerin tamamlandığını, çalışmaların yapılabilmesi için de Tarsus Belediyesi'ne gerekli kaynak aktarımının da gerçekleştirileceğinin altını çizdi. Turizm konusunda Mersin'in önemli bir altyapıya sahip olduğunu, 8 bin yıllık tarihiyle de kentin aynı zamanda da 'açık hava müzesi' olarak da öne çıktığını anlatan Vali Aksoy, kenti turizm alanında tanıtabilmek için oldukça önemli açılımlar ortaya koyduklarını ve bu kapsamda da 'Turizm Tanıtım Rehberi' adı altında bir kitapçık hazırladıklarını, kitapçıkla da ören yerlerini ön plana çıkarttıklarını söyledi.

"HAVAALANIYLA İLGİLİ OLARAK ÇED DEĞERLENDİRME RAPORU HAZIRLANACAK"
Her ne kadar Mersin'in turizmde hak ettiği yerde olmamasına karşın kentte artık turizmin konuşulduğunu, bunun da önemli çalışmaların başlatılmasına ön ayak olduğuna dikkat çeken Aksoy, "Turizmi konuşmak; bu sektörde mesafe alabilme açısından oldukça önemli. Mersin'de yaşayan insanlar olsun, sektörde yer alanlar olsun artık turizmi konuşmaya başladı. Bu durumu önemsiyoruz ve önemli bir başlangıç olarak görüyoruz. 'Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi' de hayata geçerse; bu sadece Mersin'in değil, Çukurova'nın ve Akdeniz'in kaderini değiştirecek ve bölgeyi hareketlendirecektir" dedi.
Ulaştırma Bakanlığı tarafından Mersin'de kurulması planlanan 'Çukurova Uluslararası Havaalanı' konusunda da açıklamalarda bulunan Aksoy, 27 Ekim'de Tarsus ile Adana arasındaki bir bölgede havaalanıyla ilgili olarak; 'ÇED Değerlendirme Raporu' için çalışmalara başlanılacağı bilgisini verdi. Aksoy, havaalanın faaliyete girmesiyle birlikte bölgede ulaşım alanında yaşanan eksikliklerin de tamamlanacağını savundu.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124