Öne Çıkanlar güçlü Milli Eğitim Bakan milli takım Narenciye Festivali Sürüyor 1 KASIM

Vali Güzeloğlu Karboğazı'ndaMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, yatırımcıları turizm alanı ilan edilen bölgeye davet etti.

Vali Güzeloğlu Karboğazı'nda
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, 2006 yılında Turizm Alanı ilan ‘Karboğazı Kayak Merkezi Bölgesi’nde incelemelerde bulundu. Güzeloğlu, yatırımcıları bölgeye davet etti.
Mersin Valisi Güzeloğlu, beraberinde Tarsus Kaymakamı Orhan Şefik Güldibi, Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik, Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Mersin İl jandarma Komutanı Kıdemli Albay Bedri Dursun ile ilgili birim müdürlüklerle birlikte bölgede yerinde inceleme yapma fırsatı buldular. Mayıs ayında kar olması heyeti heyecanlandırdı.Vali Güzeloğlu, Gülek Beldesini ziyaretinde ilk önce vatandaşlarla tokalaşıp, sohbet etti. Daha sonra Gülek Belediye’sine çıkan Vali Güzeloğlu, burada Belediye Başkanı Tekin Çelik’ten belde hakkında brifing aldı. Beldenin ilçe olmasını istediklerini söyleyen Belediye Başkanı Tekin Çelik, Karboğazı’nda yapılacak yatırımların biran önce başlanmasının istedi.
Karboğazı Kayak Merkezi bölgesi hakkında verilen sunumun ardından Vali Güzeloğlu ile birlikteki heyet, Bolkar Dağları'nın güney yamaçları üzerinde 700 hektarlık alanda yer alan ve 3 bin metre rakıma sahip bölgeye geçildi. Bölgede yer yer kar olması heyeti sevindirdi.Türkiye’nin turizm alanında büyük bir dönüşüm ve değişime imza attığını söyleyen Mersin valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Tarsus’ta konumlandırılacak olan Türkiye’nin en büyük 3’ncu havalimanı niteliğindeki Çukurova Bölgesel Havalimanı da en geç 20 ay içerisinde tamamlanarak Mersin’in ve Türkiye’nin hizmetine sunulacağını söyledi. Güzeloğlu, "Tarsus’ta yapımı devam eden ve en büyük turizm tahsisi olma özelliği taşıyan Tarsus-Kazanlı Turizm Projesi de, ülkemiz genelinde uygulanacak diğer projeleri öncülük yapacaktır. Gülek Karboğazı Kış Turizmi projesi de Mersin turizm çeşitliliğinin sadece deniz ve güneşle sınırı olmadığını göstermektedir” dedi.Bu ayda karın olmasından da etkilendiğini ifade eden Güzeloğlu, “Tarsus ilçemizin Gülek Beldesinde Karboğazı bölgesindeyiz, şu anda yaklaşık 1870 metre yükseklikteyiz ve Mayıs ayının 8’inde hala karla buluşturan, karı bulunduran ve karı taşıyan bir ara. Son ilan edilen Turizm Gelişme Bölgelerinden ülkemiz genelindeki 24 beldeden biri olan Karboğazı’nda önümüzdeki dönemde altyapıları tamamlanmış ve hazır hale getirmiş bir konumdayız. Bu bölge özellikle 5 milyon nüfusa Akdeniz’de 5-6 ilin kayak turizmine merkez olabilecek bir konumda. Türkiye’nin bir çok kayak ve kış merkezinden farklı olarak gördüğünüz gibi çok farklı bir boğazı çok güzel bir orman ve ağaç örtüsüne sahip. İçinden ve dere olarak geçen su varlıklarıyla bütünleşmiş adeta özene bezene Allah’ın yarattığı bir bölge. Şu anda aşağıda yaklaşık 30 dereceyi aşmış sıcaklıkta yazı hisseden bir Güney ve Mersin, Adana, Hatay dahil bütün illerde hava şartları varken burada her şeyden önce çok özel ve temiz havası kışın kış mevsiminde kayak ve kayak turizminin yapılması ama ondan sonrada sağlıklı bir doğal hayatı, sağlıklı bir eko turizmin yapılacağı çok özel ve güzel bir zenginlik alanı. Şu anda yaklaşık 5 bin hektarlık birinci bölgenin içinde bulunuyoruz. Gördüğünüz alanda pist ve pist çalışmaları, imar çalışmaları tamamlandı. Şurada tam ortada gördüğünüz bölgede alanı kucaklayacak bir yönetim ve bir telesiyej merkezi tasarlandı. İçinde bulunduğumuz ova ve pist uzunluklarıyla bölgenin genelinde 3500 metreye kadar uzanan en büyük pistin yanında yaklaşık 6-7 pistimizde hizmet verecek konumda. Yaklaşık 5-6 ay kar kalınlığı ve kalitesi açısından kayak ve kış turizmi yapılabilecek bir konumda. Bütün bunlara ek olarak şüphesiz ki diğer altyapı zenginlikleriyle ikinci etap olarak hemen gördüğünüz tepelerin arkasındaki 5 bin hektarlık Elmalı Bölgesi de ikinci bölge olarak imar çalışmaları ve altyapısı tamamlanmış durumda” diye konuştu.
Karboğazı’nı önemsediğini dile getiren Vali Güzeloğlu, yatırımcılarda çağrıda bulundu: Karboğazı’nı çok önemsediklerini belirten Güzeloğlu şunları kaydetti:"Özellikle altını çizerek tüm Türkiye’ye ve ulusal, uluslararası yatırımcılara sesleniyoruz. Hükümetimizin açıkladığı yeni teşvik yasasıyla bölge turizm yatırımlarında beşinci bölge teşvik ve desteklerini alacak bir bölge. Bu büyük bir üstünlük tabi. Stratejik yatırım olarak turizmin gerçekleşmesinde hizmetler sektörünün hem ilimiz hemde ülkemiz ölçeğinde güçlenmesinde son teşvik ve hükümetimizin çıkardığı destek yasasıyla turizm beşinci bölge destek ve teşviklerini alıyor. Nerede yapılırsa yapılsın. Şimdi bu açıdan baktığımızda bölge bu özellikleriyle çok büyük üstünlüklere sahip. Tartışmasız en yakın kış ve kayak turizmine yaklaşık 5milyon nüfusun erişebileceği en yakın ve erişilebilecek en kolay noktada. Öte yandan yaklaşık bir saat mesafeyle burada kış ve kayak turizmi yaptırdıklarınıza termal, deniz ve güneş turizmini sunma avantajına sahipsiniz. Böylesi bir üçlü sac ayağını Türkiye’nin hiç bir kış ve kayak merkezi iddia ediyoruz Türkiye çapında sunan başka bir merkez yok. Tüm bu açılardan değerlendirdiğimizde buradan tüm yatırımcılara seslenerek bölgenin çok yakın bir zamanda turizm bakanlığınca yatırıma açılacak bu alanında yatırıma başvurmalarını bekliyoruz. Tüm kolaylıkları sağlayacak, onların çalışmalarına destek olacak ve yatırım düşüncelerini hayata geçirmede onlarla birlikte olacağımızı belirtiyorum. Çok uzun olmayan bir gelecekte buranın her türlü kış ve kayak turizmine ve eko turizmine kazandırılmasını da hep birlikte göreceğimizi biliyor ve diliyorum. Karboğazı’ndaki bu ortamı ve güzellikleri her kesimin paylaşmasını beklediğimi bir kere daha altını çiziyorum. Tüm Türkiye’ye Karboğazı’ndan en iyi dileklerimizi ve sevgilerimizi sunuyorum.”Mevcut çalışmalar hakkında bilgi veren Güzeloğlu şöyle konuştu:
“Şu anda iki etap olarak ayrılan ve yatırıma açılan alanlardan birinci alanın hali hazır haritaları ve zemin etütleri tamamlandı. İmar planı ve buna bağlı çalışmaları önümüzdeki hafta Kültür ve Turizm Bakanlığımıza sunulmak üzere tamamlandı. Yaklaşık bir ay içerisinde Kültür ve Turizm Bakanlığımızca birinci etabın onayına müteakip yatırıma açılıyor. İkinci etap içinse hali hazır haritalarıyla etüt çalışmaları devam ediyor. Ve zannediyorum birinci etapta yatırıma açılma kararı bu yıl içerisinde hem yürürlüğe girecek hem de yatırımcılara sunulabilecek durumda. Biz alanın ve bölgenin su ve elektrik altyapılarını tamamladık bunda hiç bir sorun yok. Hatta denilebilir ki bir yerleşim ve turistik altyapılarda ki en önemli iki sorun sorunsuz olarak çok çok rahat bir şekilde çözüldü. Yol bağlantılarında da yapılacak çalışmalar şu anda mevcut yolun genişletilmesi ve iyileştirilmesini kapsayacak. Ama burada ekolojik dengeleri koruyacak bölgenin değerleriyle buluşacak bir altyapı çalışmaları yapıyoruz. Her alanı asfaltlayarak ve belki de ekolojik dengede bir bozulmaya neden olacak şekilde değil kimi zaman doğal taşları kimi zaman altyapıları doğal ortamları koruyarak yapacağız. Bilinmeli ki Karboğazı Bölgesi ekolojik dengeleri koruyan eko turizmin tüm gerek ve değerlerini içinde barındıran ve bulunduran bir turizm bölgesi olacak.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.