" />
Öne Çıkanlar MEZİTLİ BELEDİYESİ mersin kültür sanat Muhtarlardan Kaynaşma Yemeği Volkan Konaktan Muhteşem Konser basri güzeloğlu

Vali Güzeloğlu MESİAD'ı Ziyaret EttiMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Mersin'de sektörlerin yeniden tanımlanması zorunluluğu var. Türkiye'nin dış ilişkilerinde yaşanan gelişmelere uygun hareket edilmeli. Mersin, Dünya'nın yeni gelişen orta asya merkezli ekonomi bölgelerinde, ticaret bağlantısı açısında belirleyici bir liman kenti" dedi.

Vali Güzeloğlu MESİAD'ı Ziyaret Etti
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin'de sektörlerin yeniden tanımlanması zorunluluğu olduğunu belirterek, Türkiye'nin dış ilişkilerindeki yaşanan gelişmelere uygun hareket edilmesi gerektiğini söyledi.
Vali Güzeloğlu, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD)'ı ziyaret ederek Başkan Vekili Ahmet Akkurt ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda derneğin çalışmalarıyla ilgili Vali Güzeloğlu'na bilgi veren Akkurt, MESİAD'ın güçlü bir Türkiye ve dünya kenti Mersin'in oluşması için çaba gösterdiğini söyledi. MESİAD'ın turizmin gelişmesi için 19 yıldır üzerinde ısrarla çalışmalar yapılan 'Mersin-Tarsus Kıyı Kesimi Turizm Projesi'nde büyük katkıları olduğunu ifade eden Akkurt, bölgenin inanç turizminde istenilen seviyeye ulaşılması için de önemli girişimlerde bulunduklarını kaydetti. Benzer bir çok projede öncü olmaya çalıştıklarını belirten Akkurt, Tarsus'ta yapılması planlanan Çukurova Bölgesel Havaalanı ile lojistik merkezinin bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

Mersin Valisi Hasan Güzeloğlu ise, Mersin'in geçmişten gelen birikimi, tarihsel derinliği ve zenginliğinin yanı sıra ekonomi ve hizmetler sektöründeki birikimini daha da ileriye taşımanın, kenti daha güzel bir gelecekle buluşturabilmenin çabası içinde olduklarını söyledi. Hedeflerinin aş, iş ve istihdam olduğunu belirten Güzeloğlu, Mersin'in ekonomik boyutunu farklı bir şekilde değerlendirmek gerektiğini, bunun için Mersin'de sektörlerin yeniden tanımlanması zorunluluğu bulunduğunu ifade ederek, Türkiye'nin dış ilişkilerindeki yaşanan gelişmelere uygun hareket etmesi gerektiğini vurguladı. Mersin'in özel konumu itibariyle uluslararası ticaret adına, dünyanın yeni gelişen ve Orta Asya merkezli yeni ekonomik merkezleri olarak öne çıkan, ekonomik bölgelerine dış ticaret bağlantısı açısından belirleyici bir liman ve dış ticaret kenti olduğunu dile getiren Güzeloğlu, “Yılda yaklaşık 10 milyar doları aşkın bir dış ticaret bağlantısı Mersin Limanı'ndan gerçekleşiyor ve her geçen gün bu aratarak yükselme eğilimi gösteriyor. Limanın büyütülmesi, daha büyük bir elleçleme ve işlem kapasitesine ulaştırılması da gündemimizde bulunuyor. Çok kısa bir sürede ilimiz sınırları içerisinde Avrupa'nın en büyük lojistik merkezi gerçekleşerek taşıma ve karşılıklı dış ticaret bağlantısının çok daha büyük rakamlara ve hacimlere ulaşacak. Çünkü Mersin kara, deniz, demiryolu ve havayolunun buluşma altyapısını sunan çok özel bir kent” dedi.

Mersin'in, Türkiye'nin çok önemli bir tarımsal üretim merkezi olduğunu da ifade eden Güzeloğlu, tarımsal üretim değeri açısından ülkenin üçüncü büyük ili olduğunu belirterek, "Çok verimli ovaları, ürün çeşitlemesi adına çok zengin bir altyapısı ve giderek artan tarımsal sanayisi ile çok kısa bir süre içerisinde bu kapasiteyi çok daha üst boyuta taşıyacak” diye konuştu. Türkiye'deki turizm sektörünü daha nitelikli kılmak zorunda olduklarını da belirten Güzeloğlu, Mersin'in sahip olduğu tarih ve kültür birikimini, özellikle geçmişi yansıtan ve yaşatan tarihi binaların canlandırılarak bir fonksiyon kazandırılması için çalışmalar yaptıklarını söyledi. Güzeloğlu, tarihi mirasın ulusal ve kültürel boyutta yaşatılması için yoğun şekilde emek harcadıklarını vurgulayarak, bu çalışmanın, Mersin'deki turizm çeşitlendirilmesine, tarihi ve kültürel varlıkların turizmle bütünleştirilmesinde çok önemli katkısı ve yararı olacağını söyledi. Tarsus ilçesinde Türkiye'nin yeni turizm hamlesi denilen bir projelerinin olduğunu hatırlatan Güzeloğlu, "7 bin yatak kapasiteli, kongre turizmi, golf turizmi ve deniz turizmi ile birlikte büyük bir yatırım alt yapısı var ve alan tahsisleri de yapıldı. Yol ve diğer alt yapı çalışmaları da hızlı bir şekilde devam ediyor. Bunun da bitmesi bir bütünlük olarak hem Kazanlı turizm yatırımının, hem hava alanı ile bütünleşecek böyle bir turizm boyutunun sadece Mersin için değil, ülkemiz için de çok büyük bir ivme sağlayacaktır” şeklinde konuştu.
Tarsus'ta Kargılı merkezi olarak kabul edilen Çukurova Bölgesel Uluslararası Havaalanı projesinin de kesinleştiğini hatırlatan Güzeloğlu, “Bu alanda acele kamulaştırma kararı var olup bütün çalışmalar devam etmektedir. Tabi bir büyük projenin idari ve yasal süreçleri uzun soluklu ve buna bağlı olarak da ayrıntılıdır. Kesintiye uğrayan ve aksayan bir süreç şu an da söz konusu değildir” dedi. Mersin'in yerli ve yabancı yatırımcılara cazip hale getirilmesinde yapılması gerekenlerle ilgili de bilgi veren Güzeloğlu, Mersin'e vergi sıralamasında ilk 500 içinde olan Yıldızlar ve Hayat Holding gibi 2 büyük firmanın, Organize Sanayi Bölgesi'nde yatırıma başladığı müjdesini vererek, Mersin'in gelişmede önü açık bir il olduğunu ifade etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.