" />
Öne Çıkanlar Bağırsak Kanseri Hemoroide Neden Olabiliyor Öğrencilerin Projesine Bakanlıktan Destek Ahilik Haftası Mersinde Kutlanmaya Başlandı Mersin Hentbol: 29 - İstanbul Yeditepespor: 22 mtb

Vali Güzeloğlu'ndan TURAB'a ZiyaretMersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, "Komşu ülkelerle doğru başlangıçlar ticareti de arttırdı" dedi.

Vali Güzeloğlu'ndan TURAB'a Ziyaret
Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, komşu Arap ülkeleri ile sınırlayıcı engel olan vizelerin ortadan kalkması sonucunda tarihi geçmişten buyana din, kültür ve tüm ortak değerler bağlamında çok hızlı bir gelişme ve ivme sağlandığını belirterek, "İhracat başta olmak üzere ticaretin tüm kalemlerini önce komşularımızla başlayarak arttırmak, ekonominin en temel ve en doğru yaklaşımıdır. Bu gerçek ve doğru politikalar, siyasal anlamdaki çok doğru başlangıçlarla kurulan bu dostluklar, ticareti de şüphesiz doğrudan etkilemiştir" dedi.
Vali Güzeloğlu, Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği'ni (TURAB) ziyaret etti. Burada TURAB Genel Başkanı Doğan Narin ve yönetim kurulu üyeleriyle görüşen Güzeloğlu, ülkenin ve kentin ekonomik ve sosyal gelişmesinin ilerlemesi ve daha güzel bir geleceğe taşınmasında katkıları olan TURAB üyelerine teşekkür ederek iş, aş ve istihdam üretmenin, Türkiye'nin büyüme ve gelişmesine önemli katkılar sağlayacağını söyledi.
Komşu Arap ülkeleri ile sınırlayıcı engel olan vizelerin ortadan kalkması sonucunda tarihi geçmişten buyana din, kültür ve tüm ortak değerler bağlamında çok hızlı bir gelişme ve ivme sağlandığını kaydeden Güzeloğlu, "İhracat başta olmak üzere ticaretin tüm kalemlerini önce komşularımızla başlayarak arttırmak ekonominin en temel ve en doğru yaklaşımıdır. Bu gerçek ve doğru politikalar, siyasal anlamdaki çok doğru başlangıçlarla kurulan bu dostluklar, ticareti de şüphesiz doğrudan etkilemiştir. Artan bir ivme ile ve özellikle Mersin'de Arap ülkeleri ile hem turizm, hem ticaret ve hem de her düzeydeki ilişki hızla artmaktadır. Bunda TURAB'ın da katkısı büyüktür. Bundan sonraki süreçte daha büyük kazançlar için beklentilerimin olduğunu vurgulamak istiyorum. Önümüzdeki günlerde Mersin kentinin bir bütün olarak daha öteye taşınması ve komşularımızla ilişkilerimizin daha da güçlenerek artması adına yapacağımız birçok çalışmada TURAB'ın da çok önemli katkıları olacağını düşünüyor ve bekliyorum" diye konuştu.
TURAB Genel Başkanı Doğan Narin de, ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, "Bugün Ortadoğu, Arap ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri ile ihracatımız toplam ihracatın yüzde 25'ini oluşturmaktadır. Bu rakamın 2010 yılı sonunda yüzde 30'lara çıkmasının bekliyoruz. Geçtiğimiz günlerde açıklanan yüzde 10.3'lük büyüme hızımız, Türkiye'nin lider ülkeler seviyesine erişmiş olması adına, G20 içerisinde birinci olduğunu göstermiştir. Avrupa ülkelerindeki büyüme hızları yüzde 1-2'lerde kalmıştır. Buda gösteriyor ki, Türkiye, Avrupa gelişmişliğini hızla yakalamaktadır. Türkiye artık ilk 3'lerde olmayı planlıyor. Türkiye'nin önemli avantajları var. Bu avantajları değerlendirirken de ülkemizin hiçbir zaman Avrupa Birliği'nden kopmadığını düşünüyoruz. Sadece yeni pazarlarda işlemlerini hızlandırıyor. Hiçbir ülkeyi de ihmal etmiyor, global olarak çalışıyor. Son zamanlarda Amerika kıtasındaki ülkelerde dahil diyaloglarımız hızla gelişiyor” diye konuştu.


MERSİN TURİZM VE LOJİSTİK İLE GELİŞİYOR
Türkiye'nin yapısı itibariyle coğrafi olarak Mersin'in, Ortadoğu ülkeleri ile komşu olan illerden biri olduğunu hatırlatan Narin, kentin özellikle turizm ve lojistik alanlarındaki çalışmalar ile öne çıktığına işaret etti. Mersin'de henüz yeteri kadar turizm alanı oluşmadığını, ancak önümüzdeki günlerde bu yönde olumlu gelişmeler yaşanmasının beklendiğini belirten Narin, Suriye, Lübnan gibi yakın komşu ülkelerden kente gelen turist sayısının giderek artmasının sevindirici olduğunu ifade ederek, "Valimizin de destekleri önümüzdeki günlerde hayata geçecek yeni turizm alanları ile özellikle yatak alanındaki sıkıntıların kısa zamanda aşılacağına inanıyoruz” dedi.
Limanın özelleşmesinin de kente önemli katkılar sağladığını dile getiren Narin, şöyle devam etti; "Mersin'de lojistik alanında çok ciddi ilerlemeler kaydedilmektedir. Yine coğrafik olarak Ortadoğu ve Türk Cumhuriyetleri'ne olan yakınlığımız demir, kara ve denizyolu bağlantılarımızın bulunması ciddi avantajlar sağlamaktadır. Kentimizde yapımı son aşamaya gelen Lojistik Merkezle de, Türkiye'nin ilk merkezi olacak ve bu merkezin devreye girmesi ile bölgede ticari alanda gözle görülür bir artış yaşanacaktır. Sanayi de ise belki biraz eksikliklerimiz var ancak bu alanda da gün geçtikçe daha iyiye gidiyoruz. Özellikle yabancı yatırımcıların bölgeye ilgi duyması sevindiricidir. Mersin'in, tüm bu alanlardaki ilerlemeler ve yerel yönetimlerimizin desteği ile büyüceğine inanıyoruz."
Bu arada Doğan Narin, Vali Güzeloğlu'nun, Mersin tarihinin canlandırılması adına eski Mersin evlerine sahip çıkılmasına yönelik çağrısı üzerine, eski bir Mersin evini restore ederek kamuda kullanılmasına destek vereceklerini söyledi.
İHA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.