Öne Çıkanlar mersin haber ekrem dumanlı Aile Bireylerinin Çoğu MS Hastası sınır gürbulak

YKKED Mersin Şubesi’nde Serdar Erkan Güven TazelediYeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Mersin Şubesi Olağanüstü 1. Genel Kurulu’nda Serdar Erkan güven tazeledi.

YKKED Mersin Şubesi’nde Serdar Erkan Güven Tazeledi
Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Mersin Şubesi Olağanüstü 1. Genel Kurulu’nda Serdar Erkan güven tazeledi.
Dernek binasında gerçekleşen Genel Kurulda Divan Başkanlığına oy birliğiyle Dr. Nedim İnce Seçilirken divan katipliklerineDr. Nuray Özkan ile M. Akif Aktaş seçildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından bir konuşma yapan Divan Başkanı Dr. Nedim İnce bu onurlu görevi Genel Kurul süresince hakkıyla yerine getirme çabası içinde olacaklarını belirterek Köy Enstitülerinin genç cumhuriyetin aydınlanma meşalelerinden biri olduğunu söyledi.Türkiye’nin genç cumhuriyet kurulduğunda ülke nüfusunun yüzde 80’inin köylerde yaşayan, temel ekonomisi tarım olan yoksul, harap ve viran ülke konumunda olduğuna dikkati çeken İnce, “O dönemde köylerde yaşayanların eğitimsiz ve üretim teknikleri de o derece ilkel, yaşam koşulları da oldukça kötüydü. Mustafa Kemal ve Arkadaşları eğitimin, bilginin üretimle doğrudan ilgili olduğunu, eğitim ne denli iyi olursa, bilgi ve bilim ne denli artırılırsa üretimin de o ölçüde yükseleceğini, üretimin yükselmesiyle birlikte yaşam koşullarının düzeleceğini, kültür ve sanatın yeşereceğini, toplumda daha özgür bireylerin çoğalacağını bilen insanlardı. O nedenle 1937 yılında Köy Eğitmenleri Yasası’nı çıkardılar. Bu yasa daha sonra yeni yasalara ebelik etti. 1939 yılında ise Köy Eğitmen Okulları açıldı. Bunun da yeterli olmadığı görülünce Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un önerileri ve katkıları, pedagoji Uzmanı Halil Fikret Kanat’ın çalışmalarıyla 1940 yılında çıkarılan bir yasa ile Köy Enstitüleri kuruldu” dedi.Köy Enstitülerinin temel felsefesinin iş içinde eğitim olduğunu da ifade eden İnce, “Köylerdeki zeki çocuklar alınıp iş içinde eğitilerek köylere tekrar geri gönderildi. Bunlar sadece çocukları eğitmekle kalmadılar. Beraberinde işin nasıl yapılacağını da yaşadıkları çevreye gösterdiler. Böylece tarım daha gelişti. İnsanlar daha sağlıklı evlerde yaşamaya başladı. Köy Enstitülerinde yetişen sağlık elemanları ile teknik elemanlar sayesinde köylerdeki yaşam koşulları daha iyi bir hale getirildi” diye konuştu.
Türkiye’nin 21 noktasında hayata geçirilen Köy Enstitüleri sayesinde ülkenin kaderinin hızla gelişmeye başladığının altını da çizen İnce, “Bu sayede düşünen ve sorgulayan insanların artması, tarım teknolojisinin gelişmeye başlaması köy ağalarının çok da işine gelmedi. Çünkü onlar cahil ve rahatça sömürülen köylüler istiyordu. Rahatsız olan bu insanlar iktidara ortak oldukları anda yaptıkları karalama kampanyası geliştirerek 1954 yılında Köy Enstitülerinin kapatılarak tarihe karışmasını sağladılar. Kapatılıncaya kadar yetiştirilen 17 binden fazla öğretmen Türkiye’de milyonlarca aydın yetiştirdi. Bu insanlar bu meşaleyi şimdi YKKED’de yeniden yaktılar” dedi.YKKED çalışma ve denetim raporlarının okunmasını ardından tek liste ile gidilen seçimlerde Serdar Erkan başkanlığında oluşan yeni Yönetim Kurulunda Ahmet Eroğlu, Kamil Özcan, Aysel Akkan, Siret Erdoğan, Ahmet Yiğit ve Salih Ünal görev aldı.
Seçimlerin ardında bir teşekkür konuşması yapan Serdar Erkan, “Geçmiş Yönetim Kurulunda görev yapan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bundan böyle derneğimize gelerek bizlere destek vermenizi rica ediyorum. Aidat ve bağışlar dışında bir gelirimiz yok. Genel Merkez çok iyi çalışıyor. Kitap ve rozet alarak derneğimize katkıda bulunursanız bizleri memnun edersiniz. Önümüzdeki süreçte verdiğiniz destek için hepinize Yönetim Kurulum adına şükranlarımızı sunuyorum” dedi.

PRATİKHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.