Öne Çıkanlar mersin haber MERSİN mersin siyaset CHP Takla Atan Araçlardan Yara Almadan Kurtuldular

Ahilik Kültürü Haftası BaşlıyorTESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’inde katılım göstereceği Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarında, yılın en genç, en olgun, kadın esnaf sanatkarı ile Türkçe ünvanlı işyeri sahiplerine plaket verilecek, konuklara ahi pilavı ikram edilecek. Esnaf korosu vereceği konserle kutlamalara renk katacak, ayrıca Ahilik Kültürü ve Mesleki Etik konulu konferans düzenlenecek. Hafta süresince sağlık taramaları gerçekleştirilecek.

Ahilik Kültürü Haftası Başlıyor
banner123
TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’inde katılım göstereceği Ahilik Kültürü Haftası kutlamalarında, yılın en genç, en olgun, kadın esnaf sanatkarı ile Türkçe ünvanlı işyeri sahiplerine plaket verilecek, konuklara ahi pilavı ikram edilecek. Esnaf korosu vereceği konserle kutlamalara renk katacak, ayrıca Ahilik Kültürü ve Mesleki Etik konulu konferans düzenlenecek. Hafta süresince sağlık taramaları gerçekleştirilecek.
Mersin Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliğince geleneksel hale getirilen Ahilik Kültürü Haftası’nın 16’ıncısı bu yıl 12-18 Ekim 2009 tarihleri arasında kutlanacak.
Mersin ESOB Yönetim Kurulu Başkanı Talat Dinçer, Mersin Valiliği himayesinde İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü ile ortaklaşa kutlanacak Ahilik Kültürü Haftasına TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’inde katılım göstereceğini söyledi. Kutlama Proğramı ile ilgili açıklama yapan Başkan Dinçer, 13 Ekim Salı günü Cumhuriyet Alanında saat 9.00’da Atatürk Anıtına çelenk sunma ile başlayacak kutlamaların protokol konuşmaları ve folklor gösterileri ile devam edeceğini belirtti. Dinçer, daha sonra ise yılın en olgun, yılın en genç ve yılın bayan esnaf sanatkarı ile Türkçe ünvanlı işyeri esnaf sanatkarına ödülünün verileceğini, ardından konuklara geleneksel ahi pilavı ikramı yapılacağını ifade etti. Dinçer, hafta süresince Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde sağlık taraması yapılacağını kaydederken, 14 Ekim Çarşamba günü Kültür Merkezinde 19.30 da Esnaf Korosunun konser vereceğini ifade etti. Dinçer, ayrıca 16 ekim Cuma günü saat 10.00’da Mersin Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde Me.Ü Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Ata Tezbaşaran tarafından “Ahilik Kültürü ve Mesleki Etik” konulu konferans verileceğini vurguladı.Ahiliğin, sanat ve ticaret erbabını çatısı altında toplayan sosyal bir kurum olarak Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde toplumda önemli işlevler üstlendiğini ve Türk kültürü içerisinde önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Dinçer, "Ahilikte iş ve meslek kuralları belirlenerek bunlara meslek erbabınca uyulması zorunlu hale getirilmiştir. Ahilik, yalnızca bir meslek örgütlenmesini değil, günümüzde de kabul edilen evrensel değerleri benimsemiş bir dünya görüşünü yansıtmaktadır. Din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öngörür. Çalışmak ve alınteri ile kazanmak bir ahlak kuralıdır. Bu nedenle herkesin mutlaka bir işi ve mesleği olmalıdır. Daha o dönemde müşteri odaklı bir yaklaşımla fiyat, kalite ve standart konularında ciddi çalışmalara dayalı sıkı kurallar konulmuştur. Ahiler bir yandan mensuplarına meslek öğretirken, bir yandan da güzel ahlaklı, dürüst insan yetiştirme gayreti ile topluma örnek teşkil etmişlerdir. Sivil toplum kuruluşlarının en eskilerinden biri diyebileceğimiz ahilik teşkilatı, daima toplum yararına hizmet etmiştir. Ahlaklı ve bilinçli üreticilerle toplumun sosyal ve ekonomik hayatını düzenlemeye çalışan ahilik teşkilatı, çatışmacı değil dayanışmacı ruh yapısı ile yüzyıllar boyu ayakta kalmıştır" dedi.
Dinçer, bir toplumun ortak değerleri korundukça birlik ve beraberliğinin devam edeceğini belirterek, Türkler'in Anadolu'daki bin yıldan fazla bir süreyle varlıklarını korumalarındaki en önemli sırlarından birinin de ahilik anlayışının tüm toplum tarafından benimsenmesi ve ona bağlanması olduğunu kaydetti. Ahilikte bireyler arasında ayrıcalık gözetilmeden herkese eşit davranıldığını ifade eden Dinçer, "Burada ölçü hak ile adalettir. Bir kimse hakettiğinden ne fazlasını ne de eksiğini alır. Bir bakıma ahilik orta tabakanın oranca yüksek olduğu bir düzeni kurarken, asıl amaç toplumun topyekün kalkınmasıdır. Ahilik sistemini benimseyen Osmanlı Devleti'nde orta tabakayı temsil eden nüfus, zengin ve yoksulların toplamından daha fazladır. Ahilik zenginliğe değil, israfa, şımarıklığa, tembelliğe ve miskinliğe karşıdır. Yani maddi zenginlik, manevi zenginlikle birlikte olmalıdır. Burada biz esnaf teşkilatı olarak her zaman olduğu gibi bugün de ahilik felsefesini ayakta tutmaya çalışıyoruz. Ahiliğin öneminin gençler tarafından bilinmesi amacıyla okullarımızda ahilik üzerinde daha fazla durulması gerektiğine inanıyoruz. Toplumsal yozlaşmanın önüne geçebilmenin bir yolu da ahiliğin model olarak ele alınıp ortaya konmasıdır. Ahiler, tüketicinin kutsal olduğu bir anlayış içinde hareket etmişlerdir. Ahilik o çağda katılımcı, paylaşımcı bir anlayışla sosyal barışı sağlayan olağanüstü bir kurumdur. Günümüzde de baş tacı edilen birey, ahlak, tüketim, kalite, şefafflık gibi değerleri ahiler Anadolu'da yaklaşık bin yıldır uyguluyordu" şeklinde açıklamasını tamamladı.
PRATİKHABER
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124