Öne Çıkanlar Lawala Sahip Çıktı Mersin Narenciye Festivali Sona Erdi mersin kültür sanat ıslah Rus

Mersin Kültür Festivali’ne HazırlanıyorMersin’de bulunan hemşeri ve kültür dernekleri “Biz Mersin’iz Mersin Türkiye’dir” sloganıyla 1. Mersin Kültür Festivali’ne hazırlanıyor.

Mersin Kültür Festivali’ne Hazırlanıyor
Ahmet LEVENTYÜRÜ Özel Haberi

Mersin’de bulunan hemşeri ve kültür dernekleri “Biz Mersin’iz Mersin Türkiye’dir” sloganıyla 1. Mersin Kültür Festivali’ne hazırlanıyor.

Festival hazırlıkları kapsamında Mersin Bürokrat ve İşadamları Derneği’nin (MEBİDER) organizatörlüğünde, Mersin İl Kültür Müdürlüğü ve Dernekler İl Müdürlüğü’nce de desteklenen “Biz Mersin’iz Mersin Türkiye’dir” adlı proje için Mersin’de bulunan hemşeri ve kültür derneklerinin temsilcileri AKİB Konferans Salonu’nda ilk kez bir araya geldi.Mersin İl Kültür Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu, Dernekler İl Müdürü Turgay Esen, TGK Mersin İl Başkanı A. Aziz Ayyıdız ile Mersin’de bulunan hemşeri ve kültür dernek temsilcilerinin hazır bulunduğu toplantıda konuşan MEBİDER Başkanı Dr. Özgür Karaaslan hemşeri ve kültür derneklerinin Mersin’de ilk kez bir araya geldiklerini belirterek, “Toplantı daveti için ulaşamadığımız birkaç dernek oldu. Ancak bu toplantıdan kaçış yok. Bundan sonraki toplantıda tüm hemşeri ve kültür derneklerinin temsilcileri olacak” dedi.“Biz Mersin’iz Mersin Türkiye’dir” sloganıyla gerçekleştirilecek projede herkesin kendi kültürünü sergileyeceğinin altını çizen Dr. Karaaslan, “Amacımız aidiyet duygusunu geliştirmek.Biz Mersin’iz, çünkü biz Türkiye’nin Akdeniz’den dünyaya açılan kapısıyız. Biz Mersin’iz, çünkü binlerce yıllık geçmişimizle dinler arası hoşgörüyü temsil ediyoruz. Biz Mersin’iz, çünkü asırlarca ilmek ilmek ördük değerlerimizi. Biz Erzurumlu, Denizlili, Mardinli, Eskişehirli, İstanbullu, Karslı da olsak Mersinliyiz ve bu kentte huzur içinde yaşıyoruz. Kız alıp veriyoruz. Dostuz ve kardeşiz” şeklinde konuştu.

PROJENİN GEREKÇESİ
Dr. Özgür Karaaslan projenin gerekçesini şu sözlerle açıkladı:
“Biz Mersin’iz Mersin Türkiye’dir” projesinin gerekçesi sahip olduğumuz ekonomik,kültürel ve sosyal değerlerden dolayı Son 30 yılda Türkiye’nin her bölgesinden, ilimize gelerek yerleşen geniş nüfus yapısı ile beraber tüm hemşerilerimizin, şehir vizyonuna büyük katkı sağlamasına rağmen, il dışındaki Mersin algısının olumsuz olduğu görülmektedir. Bu algı içerisinde; Mersin’ de toplumsal değerlere saygı duyarak yaşanıldığının göz ardı edildiğini, zengin kültürel değerlerin olduğunu ve bu değerlere sahip çıkıldığını, kamuoyuna duyurmak amacıyla Bu projeyi başlattık İlimizde etkin bir şekilde faaliyet gösteren; Hemşeri, kültür sanat derneklerini, Kamu kurumlarını, Üniversitelerimizi, Mesleki örgütler ve Sosyal hayatımızda önemli yeri olan diğer kurum ve kuruluşları bir araya getirmek suretiyle, Akdeniz’ in incisi kentimizde, 3 gün sürecek olan etkinlikler çerçevesinde; Folklor gösterileri, yerel el sanatları yöresel yiyeceklerin tanıtımı, sema , semah, mengi ve müzik gösterilerini halkımıza ve tüm kamuoyuna sunumu düşünülmektedir.”

PROJENİN AMACI
MEBİDER Başkanı Dr. Özgür Karaaslan, projenin amacını ise “Türkiye’nin Akdeniz’ den Dünyaya açılan kapısı olan Mersin’de
vatandaşlarımızın, huzur ve güven içinde yaşadığını, kültür ve sanat değerlerimizin bölgemize örnek olduğunu, bu durumun Mersinlilik ruhunu geliştirmeye katkı sağladığını, il dışından kentimize göç eden hemşerilerimizin, ilimizin yanı sıra kendi yörelerine ait kültür, yaşam biçimleri ve folklorik yapısını yaşayıp tanıtarak beraberliğin pekiştirildiğini,
Mersin ilinin tüm aktörlerinin yapıcı olduğu, tüm yerel değerlere
sahip çıkıldığı ve yaşatıldığını kamuoyuna duyurmaktır” şeklinde özetledi.MERSİNİN YAŞAYAN DEĞERLERİ ONURLANDIRILACAK
MEBİDER bünyesinde yaklaşık 50 üyenin güzel bir birliktelik oluşturduklarını ve Mersin kenti adına güzel işler yapma çabası içinde olduklarını kaydeden Dr. Özgür Karaaslan, Mersin’in yaşayan değerler projesi ile Mersin Kültür Festivali ile eş zamanlı olarak festival programı içerisinde Mersin’in yaşayan değerlerinin onur konukları olarak davet edilmesi ve plaketle onurlandırılmalarının düşünüldüğünü söyledi.

Mersin İl Kültür Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu da konuşmasında, “Tarihi geçmişi ile uygarlık alanında büyük önemi olan Mersin’de MEBİDER oldukça önemli bir görev üstlenmiştir. Böyle bir etkinlikte Mersin’deki tüm hemşeri ve Kültür derneklerinin aynı çatı altında toplanması büyük bir kimyadır. Fizik belli ama işin aslı bu kimyadan oluşacaktır. Bir yıl sonra ‘ne iyi yaptık, ne iyi olmuş’ diyeceğimizi umuyorum” ifadelerini kullandı.

Bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılacak çalışmaların masaya yatırıldığı ve yol haritasının belirlendiği toplantıda Hataylılar Derneği Başkanı’nın “Dernekler Ligi” önerisi alkış alırken Dernekler İl Müdürü Turgay Esen öneriyi değerlendireceklerini, final maçının ise Festivalin gerçekleştirileceği tarihte yapılabileceğini söyledi.Toplantı, Türkiye Gençlik Konfederasyonu (TGK) Mersin İl Başkanı A. Aziz Ayyıldız’ın “Gençlere yönelik çalışmaların içerisinde olmamız gerekiyor. Konfederasyon olarak böyle bir çalışmanın içerisinde yer alabiliriz. 5 ile 12 yaş grubundaki çocuklarımızın müzik yeteneklerinden de yararlanabiliriz. Bu konuda her türlü katkıyı yapmaya da hazırız” şeklindeki konuşmasının ardından katılımcıların çalışma gruplarının belirlenmesi ve işbölümüyle sona erdi.

1. Mersin Kültür Festivali’nin açılış törenine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar, bütün illerin milletvekilleri, Mersin dışında yaşayan kanaat önderleri ve özellikle ulusal basından köşe yazarlarının da davet edileceği bildirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.