Öne Çıkanlar Mersindeki Aşk Cinayetinin Zanlısı Adliyeye Çıkarıldı Kaza Kurşunu Öldürdü Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Hakan Kutlu mersin siyaset

Soli Pompeipolis 2011 Kazıları Sona ErdiKazılarda M.Ö 3-1'nci yüzyıla ait olduğu sanılan birçok buluntu açığa çıkarıldı.

Soli Pompeipolis 2011 Kazıları Sona Erdi
Mersin, Soli Pompeipolis Antik Kenti'ndeki kazı çalışmalarının sona erdiği ve çalışmalar sonrasında Milattan Önce (M.Ö) 3-1'nci yüzyıla ait olduğu sanılan birçok buluntunun açığa çıkarıldığı belirtildi.
Merkez ilçe Mezitli sınırları içerisinde bulunan Soli Pompeipolis Antik Kenti'nde tamamlanan kazı çalışmalarıyla ilgili olarak bilgiler veren Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, kazılardaki amaçlarının toprak altında bulunan eserleri gün ışığına çıkarmak olduğunu belirterek, "Kazı başkanımız Prof. Dr. Remzi Yağcı ile geçen yıldan bu yana yaptığımız girişimler sonucunda sütunlu caddenin restorasyon ihalesi yapılarak çalışmalara başlandı. Kazı çalışmaları sona erdi, fakat restorasyon çalışmaları sütunlu caddenin güney ucundaki karşılıklı yedi sütunun ayağa kaldırılması işi 2011 yılı sonuna kadar tamamlanacak. Başta Kültür Bakanlığı olmak üzere Mersin Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan, Kazı Başkanımız Prof. Dr. Remzi Yağcı ve ekibine, Soli kazılarına destek veren sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Yapılan bu kazılar dün olduğu gibi bu gün ve gelecekte de Mezitli'nin değerine değer katacaktır" dedi.
Soli Pompeipolis Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Remzi Yağcı ise, Soli'de önemli bulgulara ulaşıldığını ifade ederek, "M.Ö 3-1'nci yüzyıla tarihlenen birçok buluntu açığa çıkarıldı. Adeta zengin bir Helenistik mezar buluntularıyla paralellik gösteren rögardan, lagynoslar, olpeler, megara kaseleri, kandiller, unguentariumlar, sikkeler, figürinler, mortarium ile kulplu öğütme taşı, dokuma ağırlıkları ve ağırşaklar bulunarak Müzelik değerde olan 38 adedi, Mersin Müzesi'ne teslim edildi" dedi.M.Ö 3-1'nci yüzyıla denk gelen bu günlük kullanım eşyalarının yanı sıra, antik kentin Güney ucuna denk gelen sütunların ayağa kaldırılma çalışmalarının bu yıl sonuna biteceğini kaydeden Yağcı, son bulan kazı çalışmalarıyla ilgili olarak şunları söyledi: "Soli Pompeipolis Kazıları 2011 yılında Soli Höyük ve Roma Sütunlu Caddesi'nde 1 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında toplam 35 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Sütunlu caddedeki kazılar, güney uçta restore edilecek yaklaşık bin metrekarelik alanın hemen kuzeyindeki B9, C9, D9, E7, E8, E9 ve E10 plan karelerinde başlatıldı. Güney uçtaki restorasyon çalışmaları ile birlikte yürütüldü. Bu plan karelerdeki kazıların amacı ileride yapılması planlanan ek restorasyonlara yöneliktir. Kazılar sonucunda güneydeki Roma dükkanlarının devamı niteliğinde bir mekan açığa çıktı. Bu mekanı güneyinde üstte doğu portikoyu doğu-batı doğrultusunda kesen Bizans Dönemi su kanalı, altında ise yaklaşık 3.5 metre derine inen Roma Dönemi rögarına; rögarın kuzey kenarında ise rögara bitişik bir ocağa rastlanmıştır. Rögar Helenistik çöplük olarak kullanılmıştır. Rögar ile ocağın bir dönem aynı anda kullanıldıkları öğrenilmiştir. Ocağın hem rögarı hem de Helenistik tabakayı tahrip ettiği arkeolojik verilerden anlaşılmaktadır. Bu zengin Helenistik kap repertuarı, Pompeipolis Sütunlu Caddesi'nin Roma Dönemi'nden önceki kullanımına ilişkin kanıtları göstermesi bakımından önemlidir. Bu buluntular, Pompeipolis'in Helenistik Dönemde de etkin bir liman kenti olduğunu akla getirmektedir."Soli Pompeipolis Antik Kenti yakınında bulunan Soli Höyük'te de çalışmaların tamamlandığını anlatan Yağcı, "Soli Höyükte 2011 kazıları Arkaik Teras çevresinde sürdürülmüştür. Arkaik Teras mekanları doğuya bakan birbirine bitişik odalardan oluşan bir mimari komplekstir. Soli'de M.Ö 7'nci yüzyılın ikinci çeyreğinden itibaren Geç Arkaik Döneme kadar kesintisiz yerleşim söz konusudur. Soli'nin kolonizasyon dönemine tarihlenen bu teras, arkeolojik olarak antik kentin Doğu Grek ve Kıbrıs ile olan yakın ilişkilerin varlığını göstermektedir. Tarihsel olarak da ünlü Atinalı devlet adamı Solon'un, kurucusu olduğu Soli'de görev yaptığı dönemi işaret etmektedir. Bu dönem buluntuları arasında fikellura stili krater parçaları, kabartmalı mimari terra cottalar ve Fenike tipi lekythoslar önemlidir. Soli teras mekanları, Arkaik Dönemde mimari olarak şimdiye kadar Kilikia'da açığa çıkarılmış en belirgin akropol yapılarıdır" diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.