Öne Çıkanlar spor fadime taner Narenciye Festivalinde Akdenizin Standı Yoğun İlgi Gördü CANLI BOMBA Ankara

Soli Sütunları Ayağa KalkıyorMersin merkez ilçe Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Soli Pompeiopolis antik kentindeki 200 sütunu ayağa kaldıracaklarını belirterek, “İlk etapta Soli sütunlarından 14’ünü bu yıl ayağa kaldırıyoruz” dedi.

Soli Sütunları Ayağa Kalkıyor
banner123
Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, “Soli sütunlarından 14’ünü bu yıl ayağa kaldırıyoruz. Önümüzdeki süreçte 200 sütunun tamamını ayağa kaldıracağız. Liman bağlantısını da sağlarsak, dünyanın her yerinden insanlar antik kentimizi görmeye koşarak gelecekler. Kültür Bakanlığı, 2012 bütçesine sit alanı ile ilgili kamulaştırma kararını aldı. Kamulaştırmalar bitince kazı çalışmaları çok daha geniş alanda yapılacak” dedi.Mersin merkez ilçe Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım, Soli Pompeiopolis antik kentindeki 200 sütunu ayağa kaldıracaklarını belirterek, “İlk etapta Soli sütunlarından 14’ünü bu yıl ayağa kaldırıyoruz” dedi.
Mezitli Belediye Başkanı Yıldırım, Soli sütunları ile ilgili çalışmaları İHA muhabirine anlattı. Soli Pompeiopolis antik kentinde bir taraftan kazı çalışmaları devam ederken, bir taraftan da uzun yıllardır yerde yatan sütunları ayağa kaldırmak ve bu eşi bulunmaz tarihi değeri ‘Güneş Kenti’ adına yakışır hale getirmek için 2010 yılında harekete geçtiklerini ifade eden Yıldırım, bu çerçevede proje hazırlamaya başladıklarını bildirdi. Proje çalışmalarının 2011 yılının Mayıs ayına kadar sürdüğünü dile getiren Başkan Yıldırım, bu kapsamda Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan restorasyon onayı aldıklarını, Röleve Müdürlüğü’nün de yaklaşık maliyeti hesaplanmasının ardından işe koyulduklarını kaydetti. Soli Pompeiopolis antik kentinde toplam 200 sütun bulunduğunu ve bunlardan sadece 33’ünün ayakta olduğunu aktaran Yıldırım, “Soli Pompeiopolis antik kentimizin çarşısında güney ucundaki karşılıklı 7’şer sütunun ayağa kaldırılabilmesi için bir çalışma başlattık. İhalesini 2011 Mayıs’ta yaptık, 2012 Mart sonuna kadar da tamamlanması gerekiyor. Ancak ihaleyi alan firma, uzun süre o sütunlara uygun taşı bulmak için zaman harcadı, sonunda Taşucu’nda bulundu bu taş, şimdi oradan taş getiriliyor. Böylece 14 sütunu ayağa kaldırmış olacağız. Antik kentimizin çarşısı olan sütunlu yolda önümüzdeki süreçte 200 sütunun da ayağa kaldırılmasını hedefliyoruz ve bu yönde çalışmalar gerçekleştireceğiz. Sadece bunların ayağa kaldırılması da yetmiyor, limanla olan bağlantısının da sağlanması gerekiyor. Bütün bu çalışmalar tamamlandığında çok önemli bir tarihi kentimizi gün ışığına çıkarmış olacağız” dedi.“İNSANLAR ANTİK KENTİMİZİ GÖRMEYE KOŞARAK GELECEKLER”
Sütunlarla ilgili çalışmanın çok önemli bir proje olduğunun altını çizen Yıldırım, projenin toplam maliyetinin 800 bin lira olduğunu, gecikmelere karşın karşılıklı 7’şer sütunu Mart ayında ayağa kaldırmayı planladıklarını aktardı. Liman bağlantısının sağlanması için de çalışma yürüttüklerine işaret eden Yıldırım, Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun konuya son derece duyarlı olduğunu vurgulayarak, “Eğer oradaki kamulaştırma çalışmaları da hızlandırılarak tamamlanabilirse, dünyanın her yerinden insanlar buraya antik kentimizi görmek için koşarak geleceklerdir. Bizim için de çok önemli bir turizm kaynağı olarak karşımıza çıkacak” diye konuştu.

“KAMULAŞTIRMALAR SONLANINCA KAZI ÇALIŞMALARI DAHA GENİŞ ALANA YAYILACAK”
Başkan Yıldırım, Soli Pompeiopolis antik kenti sütunlu yolunu aynı zamanda bir açıkhava müzesi olarak düşündükleri bilgisini de verdi. Böylesine önemli tarihi değerlerin yer aldığı, insanlık tarihi açısından çok önemli bir merkezde kesinlikle bir müzenin oluşturulmasına ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Yıldırım, şöyle devam etti: “Mersin Müzesi’nde sergilenen çok önemli tarihi eserlerin büyük bölümünün Soli Pompeiopolis antik kentinden çıktığını biliyoruz. Ancak, çalışmalarımızla ilgili olarak sevindirici bir yanını daha bugünlerde öğrendik. Kültür Bakanlığı da 1. derecede SİT alanı dediğimiz 300 dönümlük alanın bir bölümünü 2012 bütçesi içerisinde kamulaştırma kararı almıştı. Bir süre önce bununla ilgili bilgi bize ulaştı. Bu kamulaştırma çalışmaları sonlandırılabilirse, 12 yıldan bu yana en çok 40-45 günlük süreyle yapılan kazıların çok daha geniş bir alan içerisinde yapılabilmesini de sağlamış olacağız. Bir höyüğümüz var, burada da son derece önemli kazılar yapılıyor. Orada bir amfi tiyatro var. Ayrıca, İsa’dan 312 yıl önce yaşamış bir şair olan Aratos’un mezarının orada olduğu biliniyor ama şu anda onun çıkartılması söz konusu olamıyor. Amerikalılar ayda buldukları son kratere de yıldızlarla ilgili şiirler yazan Aratos’un ismini vermişlerdi. Bu da bizim için son derece önemli bir adlandırma.”
2011 yılında ikincisini yaptıkları Güneş Festivali’ni de çok önemsediklerini belirten Mezitli Belediye Başkanı Yıldırım, “Güneş Festivali hem güneşin ön plana çıkartılması, güneş enerjisinden yararlanabilmenin ne kadar önemli olduğunu vurgulayabilmek anlamında bir bilinç oluşturabilmek hem de Soli Pompeiopolis antik kentimizin ayağa kaldırılmasında halkımızın duyarlığını artırmaya yönelik bir çalışmadır. Dünya Güneş Günü olan 21 Haziran’ı içine alacak şekilde 3 gün yaptığımız festivalimizi halkımız tarafından son derece benimsenen ve bundan sonra da artık vazgeçilmez diyebileceğimiz bir noktaya getirdik. Festivali önümüzdeki yıl daha da etkili bir biçimde gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner125

banner124