banner202
banner205
Öne Çıkanlar Tarsus Belediyesi Temizlik İşçilerinin Havuz Keyfi Mobilya Fuarında Uyuşturucu İle Mücadele Standı Şahin Sanayi Sicil Kaydı Bulunmayan İşletmeleri Uyardı mersi silifke

Tam kapanma fırsata çevrildi

17 günlük tam kapanmanın fırsata çevrildiğini söyleyen Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen, “Bazı sektörlerde çarkların daha hızlı dönmesinin yolu açılmış, emek sömürüsünün derinleştirilmesi ve örgütlülüğüne yönelik saldırılara hız verilmiştir” dedi.

Tam kapanma fırsata çevrildi

 ‘EMEK SÖMÜRÜSÜNÜN YOLU AÇILDI’

Tabip Odası Başkanı Dr.Mehmet Antmen, “Acilen harekete geçerek etkililik düzeyi en az %70 veya 80 olan aşıları toplumun mümkün olan en geniş kesimine hızla uygulaması gerektiğini ifade etti. Antmen, “Aşılama süreci ile toplumsal bağışıklığa ulaşana kadar, virüsün toplumda yayılımının sınırlanması ve bulaşmanın önlenmesi için etkili stratejiler geliştirilmeli” dedi.

Mersin Tabip Odası, kentteki pandemi durumuna ilişkin basın toplantısı gerçekleştirdi. Tabip Odası binasında düzenlenen basın toplantısına İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Eşbaşkanı Zeynep Benli, SES Mersin Şubesi Eşbaşkanı Dr. Sinan Zeki Doğan, Eğitim Sen Mersin Şubesi temsilcileri de açıklamaya destek verdi.

Basın toplantısında konuşan Mersin Tabip Odası Başkanı Mehmet Antmen,  29 Nisan tarihinde açıklanan 17 günlük tam kapanma kararı sırasında çalışanların yüzde 17’sin kapsamadığını söyledi. Zorunlu olmayan üretime yönelik çarkların dönmesinden bir an bile vazgeçilmediğini dile getiren Antmen, “Hatta salgın fırsata çevrilmiş, bazı sektörlerde çarkların daha hızlı dönmesinin yolu açılmış, emek sömürüsünün derinleştirilmesi ve örgütlülüğüne yönelik saldırılara hız verilmiştir” dedi. Kamu çalışanlarının yalnızca bir kısmının evde tutulurken özel sektör çalışmaya devam ettirilmiş, çalışma ortam ve koşullarına ilişkin hiçbir önlemin de alınmadığını vurgulayan Antmen, “Ülkemizin acilen harekete geçerek etkililik düzeyi en az %70-80 olan aşıları toplumun mümkün olan en geniş kesimine hızla uygulaması gereklidir. Aşılama süreci ile toplumsal bağışıklığa ulaşana kadar, virüsün toplumda yayılımının sınırlanması ve bulaşmanın önlenmesi için etkili stratejiler geliştirilmeli, önlemler doğru ve güvenilir veri ve bilgilere dayanmalıdır. Ancak aşı programının bu şekilde devam etmesi halinde toplumsal bağışıklık için gerekli aşılı nüfus oranına yakın tarihte ulaşılamayacağı açıktır” diye konuştu.

ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Antemen, virüsün toplumda yayılımının sınırlanması için acilen yapılması gerekenleri şöyle sıraladı;

“ Riskli grupları kapsayacak yaygın tarama ile belirtisiz ama pozitif vakaların saptanması, pozitif vakalar ve temaslıların uygun kamusal olanaklarla toplumdan ayrılması, ekonomik ve sosyal destek verilmesi önceliklidir.

*Riskli gruplar öncelikli olmak kaydı ile bağışıklama çalışmasına hız verilmesi de en az birincisi kadar önemlidir. Toplumsal önlemlerin güvenlikçi saiklerle uygulanması sorunludur.

*Topluma dayatılan, hakları yok sayan, çoğulcu olmayan, ayrımcı uygulamalar önlemden çok demokrasinin rafa kaldırılması ve insan hakkı ihlallerinin artması şeklinde karşımıza çıkmaktadır.

*Toplumsal önlemlerin ekonomik ve sosyal destek ile yaşama geçirilme zorunluluğudur. Ekonomik destek bağlamında gelir desteği, gıda-iletişim-elektrik-su-doğalgaz vb. gereksinimlerin sağlanması ve işçi ve köylülerin her türlü borçlarının ertelenmesi kritik önemdedir.

*Toplu katılım olan ve özellikle kapalı ortamlardaki etkinliklerin ve toplantıların sınırlandırılması (düğün, cenaze, açılışlar, kongreler, eğlence ortamları), Toplu yaşam alanlarının kısıtlanması (yurtlar, işçi yatakhaneleri vb.), Kapalı ortamların sınırlandırılması, kapalı ortamlardaki kişi sayısı ve geçirilen sürenin kısıtlanması (fabrikalar, atölyeler vb.),Toplu ulaşımdaki sınırlamalar, Seyahat sınırlamaları (şehir içi, şehirlerarası ve uluslararası),

* Zorunlu üretim dışında üretimin durdurulması, zorunlu üretime yönelik gereksinimlerin asgariye indirilmesi, Üniversitelerde yüz yüze eğitimin sınırlandırılması,

* Sokakta kalabalıklaşmanın sınırlandırılması gerekmektedir.”

HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204