banner141
banner148
Öne Çıkanlar Kwazulu-Natal Eyaletinden Mersine İşbirliği Çağrısı mersin il halk sağlığı müdürü Sokak Köpeği Av Tüfeğiyle Öldürülmüş Halde Bulundu Büyükler Türkiye Judo Şampiyonası Sona Erdi Futbolda Akdeniz-Duhok Dostluğu

TARLADA CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ

Mersin’de kadın ve erkeklerin gelirleri arasındaki eşitsizlik zamana göre değişiklik göstermekle birlikte ciddi boyutlara ulaştı. Mersin’de sarımsak hasadında çalışan kadınlara 90, erkeklere 120 TL veriliyor. Kadınlar ücret eşitsizliğine tepki gösteriyor. ‘Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az’ diyen kadınlar tarlada da cinsiyet eşitsizliği ile karşı karşıya kaldıklarına vurgu yaptı.

TARLADA CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ

Mersin’in Tarsus ilçesinde tarlada konuştuğumuz kadın işçiler hem koronavirüs tehdidi altında, hem de tarladaki cinsiyet eşitsizliği altında çalışıyor.  Bu koşullar altında çalışmalarının nedeninin ev ekonomisindeki işlerin kötüye gitmesi olarak yorumlanıyor.  Tarlada çalışan kadınlar, “Erkeklerle aynı işi yapıyoruz ama ücretimiz daha az” diyerek tarladaki cinsiyet eşitsizliğini gözler önüne serdi.

Cinsiyet eşitliği, kadınların ekonomik, sosyal ve politik yaşama tam katılımları ve etkin bir rol oynayabilmeleri için hayati önem taşırken, ücret ve gelirlerde cinsiyet eşitsizliği büyüyor. Türkiye’nin tarımsal üretiminde emeğin kadın ve erkekler arasındaki paylaşımı neredeyse yarı yarıya. İşgücüne katılan her iki kadın bireyden biri tarım sektöründe çalışıyor. Ancak ne çalışma şartları, ne de ücretler konusunda kadın çalışanlar ile erkekler aynı koşullara sahip değil.

ÜRETİCİ GİRDİ MALİYETİNDEN, KADINLAR YEVMİYESİNDEN YAKINDI  

Güçlü bir antibiyotik olan ve enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren sarımsağın marketlerdeki kilo fiyatı 65 TL’ye kadar çıkarken tarlada kilosu 6 ila 8 TL arasında satılıyor. Tohumun kilosunu 22 TL’ye aldığını kaydeden Abdurrahman Demirkol, ilaç, gübre ve diğer girdi maliyetlerinin artışından yakındı. 60 işçi ile birlikte ekim yaptıklarını söyleyen Demirkol, 1 dönümlük araziye 1 ton sarımsak tohumunun ekildiğini ve her tohumun özenle toprağa tek tek ekildiğini belirterek, “Geçen sene bu dönemlerde sarımsağın kilosunu 12 TL’ye satabildik. Bu sene ise kilosunu, 6 ila 8 TL arasında satabildik. İlaç, gübre ve diğer girdi maliyetlerindeki artış bizi zorlarken, çalışan işçileri ise düşük yevmiye etkiliyor” dedi.

KIŞ ORTASINDA SARIMSAKLAR BARAJDA YIKANIYOR

Sarımsak ekiminin ve hasadının yoğun emek gerektirdiğine değinen Demirkol, her sabah saat 7 buçuk gibi tarlaya gitmek zorunda olduklarını dile getirdi. Saat 8 gibi tarlada sarımsak toplamaya başladıklarını anlatan Demirkol, günlük ortalama 500 kilo yeşil sarımsak topladıklarını kaydetti. Tarlada topladıkları sarımsakların çamurlu olmasından dolayı her gün baraja götürüp yıkamak zorunda olduklarına değinen Demirkol, havanın soğuk olmasına rağmen her gün bir saat boyunca sarımsakları soğuk suda yıkayarak çamurlarını temizlediklerini vurguladı. 

TARLADAKİ CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ

Dış kabuklarının sökülmesi ve yeniden yıkanması için başka işçilere götürdüklerini anlatan Demirkol,  “Mahallelerdeki kadınlar 25-30 kiloluk sarımsak kasalarını 10 TL karşılığında temizlediğini ifade etti. Her gün 6-7 saat tarlada çalıştıklarını ardından barajda yıkama işlemi ve son olarak paketleme işlemi ile günlerini geçirdiklerine değinen Demirkol, toplanan 500 kilo sarımsağın ortalama 20 işçiye ekmek kapısı olduğunu kaydetti. Cinsiyetler arası eşitsizliğin emek alanında da kendini gösterdiğine dikkat çeken Demirkol, erkek işçilerin yevmiyelerinin 120 TL olduğunu buna karşın kadın işçilerinin yevmiyelerinin ise 90 TL olduğunu söyledi.

ERKEKLER DAHA FAZLA ALIYOR

Bir başka domates ve biber serasında çalışan 26 yaşındaki Hatice K. ise, emek sömürüsünün kadın işçilerde daha yoğun olduğunu vurgulayarak erkek işçilerin daha fazla ücret aldıklarını söyledi. K. tepkisini şöyle dile getirdi: “Erkekler bizden daha fazla ücret alıyor. Aynı işi yapmamıza rağmen biz kadınlar 90 TL, erkekler 120 TL, kimi yerlerde ise erkekler 150 TL yevmiye alıyor. Biz kadınlar olarak onlardan daha fazla iş yapmamıza rağmen bizden daha fazla ücret alıyorlar. Aynı işi yapıyoruz ama aynı ücreti alamıyoruz. Bu haksızlık değil de nedir?”

‘BAŞKA ÇALIŞMA ALANI YOK’

Kentte kısıtlı olan iş imkanlarının kadın işçiler için neredeyse imkansız olduğunu hatırlatan K. “Buralarda başka çalışma alanı yok. Yani sigortalı bir iş ya da asgari ücretli bir iş yok. Olsaydı gidip orada çalışırdık. Bu zorluklara katlanmazdım. Bir de her zaman iş bulamıyoruz. Yevmiye işi 10 gün ya olur ya olmaz” dedi.

KADIN İKİ AYRI MESAİ YAPIYOR

Çalışma ve yaşam koşulları bakımından mevsimlik tarım işçileri olarak çalışan kadınlar, en zor şartlara sahip. Kadınlar arazide gündüz erkeklerle aynı işi yapmalarına karşın, kurulan çadırlarda akşamları yemek, temizlik, çocuk bakımı gibi işlerle uğraşıyor. Yevmiyenin en az 120 lira olması gerektiğini belirten  K, “90 liraya ne yapalım, nasıl edelim? Bu yevmiye ile geçim olmaz. Bir tüp 110-120 olmuş. Ben 90 lira alacağım, bir daha gideceğim ki üstüne ekleyip tüp alayım. Ev kirası yıllık 6-7 bin lira. Bu parayla kira mı vereceksin, elektriği, suyu mu ödeyeceksin, karnını mı doyuracaksın? Bu gidişle aç kalacağız” diye konuştu.

EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN EMEĞİNE LÜTFEN SAHİP ÇIKALIM”

Güvencesiz İşçi Derneği (GİŞ-Der) Başkanı Abdulselam Kutlu, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Tarsus Ziraat Odası Ocak ayında işçi yevmiyesini 100 lira olarak belirlemişti. Bu yevmiyenin 90 lirası işçiye, 10 lirası ise elçiye veriliyordu. Şimdi Tarsus Ziraat Odası işverenle birlikte işçilerin olmadığı bir masada işçi yevmiyesini belirliyor. Bunun hiçbir hukuki dayanağı yok. Sadece birilerine güvenerek bu işi yapıyorlar. Biz bu konuda kamuoyunu duyarlılığa davet ediyoruz. Tarım işçilerinin alın terinin karşılığı bu değil. Yevmiyenin en azından 128 lira olması gerekiyor. 8 lira servis, 10 lira elçi, 110 lira da işçiye kalacak şekilde belirlenmeli. Yani en azından bir asgari ücretli kadar para girmesi lazım ellerine. Tarım işçilerinin ne bir sigortası var, ne yemek ücretleri var, ne de güvenceli başka bir durumları. Sabah kalkıyorlar, yemeklerini de kendileri götürüyorlar, harıl harıl çalışıyorlar.  Ona rağmen işverenler ve Tarsus Ziraat Odası resmen bu işçilerle dalga geçiyor. Biz tekrardan kamuoyunu bu konuda duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu konuda da ilgili tüm kurumlarla gereken tüm görüşmeleri yapacağız ve mücadeleyi göstereceğiz. Basın emekçilerinden de özellikle şunu istiyorum. Emekçi kardeşlerimizin emeğine lütfen sahip çıkalım. Tarım işçileri bu ülkede 3’üncü ya da 4’üncü sınıf işçiler değil, her biri bu ülkenin birer ferdidir ve emekleri kutsaldır.”


HABER: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.