banner141
Öne Çıkanlar Şampiyon Satranççı Özenirden Müdür Koça Ziyaret Mersin Hentbol: 29 - Gençlerbirliği: 26 MERSİN İpek Koza İşeme Bozuklukları Böbrek Yetmezliğine Kadar Kalıcı Hasarlara Yol Açabilir

11 bin 544 dosya hâlâ karara bağlanmadı

OHAL İnceleme Komisyonu’ndan karara bağlanmayan 11 bin 544 dosyanın olduğunu hatırlatan Mersin KESK Dönem Sözcüsü Murat Doğan, ihraç edilenlerin tüm haklarıyla birlikte derhal görevlerine iade edilmesi gerektiğini vurguladı.

11 bin 544 dosya hâlâ karara bağlanmadı

Mersin Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Şubeler Platformu, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile üyelerini ihraç edilmesine ve OHAL İnceleme Komisyonu’na ilişkin basın açıklaması yaptı. Özgür Çocuk Parkı’nda yapılan açıklamada, 2017 yılında ihraç edilmesinin ardından yakalandığı kanser hastalığına 2019 yılında yenik düşen ve ölümünden iki yıl sonra da işine iade edilen Eğitim-Sen Mersin Şubesi üyesi 28 yıllık Tarih öğretmeni Salman Taş’ın fotoğrafının üzerinde bulunduğu “Salman Taş onurumuzdur unutmayacağız” ve “KHK’ler gidecek işimize geri döneceğiz biz kazanacağız” pankartı açıldı. Onlarca KESK’linin katıldığı açıklamada, “Direne diren kazanacağız” ve “  KHK’ler gidecek biz kazanacağız” sloganları atıldı.

Sendikalılar adına açıklamayı okuyan Mersin KESK Dönem Sözcüsü Murat Doğan, oyalama işkencesine son verilmesi, OHAL komisyonun bir an önce lağvedilmesi gerektiğini belirterek, ihraç edilen üyelerinin de bir an önce görevlerine iade edilmesinin gerektiğinin altını çizdi. 

130 BİN KAMU EMEKÇİSİ İHRAÇ EDİLDİ

OHAL birlikte eylem, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere temel hakların kullanımının neredeyse kullanılamaz hale getirildiğine dikkati çeken Doğan, “12 Eylül döneminde 1402 sayılı Sıkıyönetim Kanunu kapsamında yaklaşık beş bin kişi kamu görevinden çıkarılırken 20 Temmuz sivil darbesi sonrası bunun tam 26 katı, yaklaşık 130 bin kamu emekçisi ihraç edilmiştir” hatırlatmasında bulundu.

YILLARA YAYIYORLAR

OHAL İnceleme Komisyonu’nun kuruluşunu anımsatan Doğan, bununla da bazı kanunların geçersiz kılınarak hukuksuzluğun devam ettirildiğini kaydetti. Komisyonun, şimdiye kadar 11 bin 544 dosyayı karara bağlamadığını dile getiren Doğan, şunları dedi: ” Komisyon tarafından 28 Mayıs 2021 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (14.072 kabul, 101.058 ret olmak üzere) toplam 115.130’dur. Karara bağladığı dosyaların %87.7’sini ise ret etmiştir. Başvurusu ret edilenlerin itiraz ettiği İdare Mahkemeleri de Komisyonun hızıyla karar almakta olup yıllara yayma görevini devam ettirmektedirler. KESK’e ait 868 dosyada 7 iade, 245 ret kararı yanında 616 dosya ise idare Mahkemelerine beklemektedir. Burada da ret oranı 97.8’dir.”

KHK’LER İLE YÜZBİNLERCE KİŞİ ÖLÜME TERK EDİLDİ

Salman’ın ihraç edildikten sonra yaşananlara hatırlatan Doğan, “Mersin’de ihraç olduktan sonra tedavi sürecini maddi ve manevi zorluklar içerisinde yürütüp hayatını kaybeden ve iki yıl sonra 17 Mayıs’ta özür diler gibi göreve iade edilen Salman taş arkadaşımızı ve bu şekilde hayatını kaybedenleri de onlara yaşatılanları da unutmayacağız. Bu haksız, hukuksuz kararların altına imzası olanlar ve kanaatleriyle ihraçlara yol açanlar toplum vicdanında ve hukuk karşısında hesap vereceklerdir” dedi. Çıkarılan KHK’lere dikkat çeken Doğan, AKP tarafından KHK’ler aracılığıyla yüzbinlerce kişinin fiilen vatandaşlıktan çıkarıp sosyal ölüme gönderdiğinin altını çizdi.

‘OHAL KOMİSYONU LAĞVEDİLMELİDİR’

KHK’ler ile Mersin’de 133 olmak üzere 4 bin 284 üyelerinin işinden olduğunu belirten Doğan, “Hala karara bağlanmayan 11 bin 544 başvurunun yaklaşık 2.400’ü KESK’lilere aittir. Eğitim Sene ait 1602 dosyanın ise 1130’u bekletilmektedir yani bekleyen oranı yüzde 78’dir. Mersinde ise 18 ret ve 30 iade kararı yanında 85 dosya beklemektedir. Kalan dosyalar içerisindeki KESK’lilerin ve özellikle Eğitim Sen’lilerin oranının yüksekliği bilinçli bir geciktirme ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Karara bağlanmayı bekleyen dosyaların çoğunluğunun barış akademisyenlerinden ve haklarında istihbarat raporları, mahkeme kararları, savcılık soruşturmaları vb. herhangi en ufak bir isnat bulunmayanlardan oluştuğu bilinmektedir. Komisyon ve iktidar oyalamayı uzatabildikçe uzatmayı, mağduriyeti işkenceye dönüştürmeyi, bu arada üniversitelerde ve kamuda kadrolaşmasını tamamlamayı düşünmektedir” diye konuştu.

İhraç edilenlerin bir an önce tüm haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmesi gerektiğine vurgu yapan Doğan, “OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir” diyerek, mücadele çağrısında bulundu.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.