banner141
banner142
Öne Çıkanlar Mersin İdmanyurdu Beraberliğe Üzüldü 1. Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali 2017 Kış Konseri verdi. mersin haber 10 Kasım

“AKP İKTİDARI YİTİRME KORKUSU YAŞIYOR”

Eğitim-Sen Mersin Şubesi, Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum atanmasına sessiz kalmadı. Boğaziçi Üniversitesi kampüsünde AKP’li rektöre karşı yapılan protestoların yanında olduklarını açıklayan Eğitim-Sen , “Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız, birlikte güçlüyüz” dedi.

“AKP İKTİDARI YİTİRME KORKUSU YAŞIYOR”

Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül ve Mersin Üniversitesi Eğitim-Sen Baş Temsilcisi Mustafa Barış “Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin yanındayız, birlikte güçlüyüz” şeklinde ortak açıklama yaptı.

İstanbul Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan olaylara sessiz kalmayan Eğitim-Sen Mersin Şubesi Başkanı Mahmut Sümbül ve Mersin Üniversitesi Eğitim-Sen Baş Temsilcisi Mustafa Barış, ortak basın açıklaması yaptı.  Açıklamada, “Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine, üniversiteye kayyum atanmasını tercih eden ve bu tercihinde ısrarcı olan siyasi iktidar, üniversitelerdeki demokratik, muhalif, eleştirel düşünceye karşı tavrını dün tüm açıklığıyla gözler önüne sermiştir. Bugün de erken saatlerde çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştır” denildi.

“BİLİMİ SAVUNAN ÖĞRENCİLER GÖZALTINA ALINDI”

“Üniversitelere vurulan kelepçelere, atanan kayyumlara karşı herkesi demokratik mücadeleye davet ediyoruz” denilen açıklamada şu görüşlere yer verildi. “Bilindiği üzere, Cumhurbaşkanı Erdoğan Boğaziçi Üniversitesi’ne AKP’ye sadakati ile bilinen eski bir AKP milletvekili aday adayını rektör olarak atadı. Söz konusu atamayı kayyum olarak niteleyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenlerinin demokratik tepkisine polisin sert müdahalesi gecikmedi. Atanan rektör Melih Bulu ve polisin ilk icraatı ise kampüse girmek isteyen öğrencileri engellemek amacıyla kampüs kapılarına kelepçe vurmak oldu. Rektörlerin üniversite bileşenlerince seçilmesi yerine, üniversiteye kayyum atanmasını tercih eden ve bu tercihinde ısrarcı olan siyasi iktidar, üniversitelerdeki demokratik, muhalif, eleştirel düşünceye karşı tavrını dün tüm açıklığıyla gözler önüne sermiştir. Bugün de erken saatlerde çok sayıda öğrenci gözaltına alınmıştır. Hatırlanacak olursa, 2018 yılının Mart ayında Boğaziçi Üniversitesi’nde hükümetin politikalarına destek veren ve bu politikaları eleştiren öğrenciler arasında yaşanan gerginliğe Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘Meydanı teröristlere bırakmayacağız’ açıklamasıyla müdahil olmuş ve muhalif öğrenciler hızla gözaltına alınmıştı. Dolayısıyla bugün öğrencilerin gözaltına alınması, siyasi iktidarın üniversitelerde özgür düşünceyi, bilimi, demokrasiyi, laikliği, barışı, eşitliği ve özgürlüğü savunan öğrencileri susturmak için yürüttüğü politikaların bir sonucu olarak görülmelidir.”

“AKP İKTİDARI YİTİRME KORKUSU YAŞIYOR”

“Türkiye üniversiteleri AKP elinde cübbeleri polis postallarıyla ezilen, kapılarına kelepçe vurulan, siyasi iktidar karşısında el pençe durmaya zorlanan, akademisyenleri ihraç edilen, emekçileri güvencesiz çalışmaya mahkum edilen, öğrencileri gözaltına alınan yerlere dönüştürülmüştür.” şeklinde yapılan açıklamada   “İşte, tek adam rejiminin ve rektörlerinin üniversite tahayyülü budur! Eğitim Sen olarak, rejimin ve rejime sadakatle itaat eden rektörlerin üniversitelere biçtiği kaftanı hep birlikte demokratik mücadele ile yırtabileceğimizi biliyoruz. Akademisyeni, öğrencisi, idari ve teknik personeli ve taşeron işçisiyle üniversite bileşenlerinin demokratik talepler etrafında yan yana gelmesinin umudu nasıl çoğalttığını görüyoruz. Umudumuz arttıkça, korkuya hükmettiğini sananların iktidarlarını yitirme korkularına da daha fazla tanık oluyoruz.” Sözlerine yer verdi

“KAYYUMLARI ÜNİVERSİTELERİMİZDE İSTEMİYORUZ”

Bu nedenle herkesi atanan kayyumu kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi bileşenleriyle dayanışmaya çağıran Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül ve Mersin Üniversitesi Eğitim-Sen Baş Temsilcisi Mustafa Barış “İnsan, toplum ve doğa yararına üniversite mücadelesine destek olmaya davet ediyoruz. Demokratik haklarını kullandıkları için gözaltına alınan tüm öğrencilerin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Tüm örgütlü gücümüzle sesimizi çoğaltıyoruz. Karanlığınıza, şiddetinize, kayırmacılığınıza, dayatmalarınıza alışmıyoruz, itiraz ediyoruz. Öğrencilere şiddeti, üniversite kapılarına kelepçeyi, kampüse polis çağırmayı üniversiteyi yönetmek sanan kayyumları üniversitelerimizde istemiyoruz” dedi.

OLAYIN GEÇMİŞİ

 Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak AKP’li Melih Bulu’nun atanması haberinin ardından öğrenciler rektörlük binası kapısını mühürlemiş, öğrenciler protesto yaparak Bulu'nun rektör atanmasına tepki göstermişti. Gösterilen tepkilere polisler müdahale ederken, çok sayıda öğrenci de gözaltına alınmıştı. Öğrencilere yapılan baskınlara sessiz kalmayan Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, öğrencilere destek olmak için Bulu’yu protesto etmişti.

HABER: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.