Öne Çıkanlar Mersindeki Aşk Cinayetinin Zanlısı Adliyeye Çıkarıldı Kaza Kurşunu Öldürdü Mersin Büyükşehir Belediyesi: 76 - Anadolu Efes: 81 Hakan Kutlu esnaf tepki

ALKAN: “YARGININ İKİ ESAS MESELESİNİN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Yargı Reformu Stratejisi’ne ilişkin konuşan 31 Mart ‘Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nde Saadet Partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Avukat Erdal Alkan, “Yargının esas problemihakimlerin bağımsız karar vermesinin, her dönem bazı çevrelerin müdahalesi ile engellenmesidir. Maalesef özellikle son yıllarda görüyoruz ki yargıya güven minimuma düştü. Bu algının haklılığına sebebiyet veren yüzlerce örnek var çünkü. Yargının bu iki esas meselesini çözmediğiniz takdirde avukatlara Yeşil pasaport, hakimlere özel uçak da tahsis etseniz değişen bir şey olmaz” dedi.

ALKAN: “YARGININ İKİ ESAS MESELESİNİN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR”

HABER: HÜSAMETTİN TANRIKULU

2019-2023 dönemini kapsayan Yargı Reformu Stratejisi, geçtiğimiz hafta perşembe günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Avrupa Komisyonu’nun 2019 yılı Türkiye raporunu açıklamasından bir gün sonra kamuoyuna duyurulan paket, dokuz ana başlıktan ve 256 faaliyetten oluşuyor. Bu strateji paketine ilişkin 31 Mart yerel seçimlerinde Saadet Partisi Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Avukat Erdal Alkan görüşlerini paylaştı.


“ESAS SORUN BİR TÜRLÜ ÇÖZÜLEMEZ”
Ülkemizde birkaç senede ambalajı güzel ancak yargının esas sorunlarını çözmekten uzak, bazı paketler açıklandığını kaydeden Alkan, “Bunların içeriklerine, vaadlerine baktığınızda çok güzel bir içeriğe sahip olduklarını görürsünüz. Ancak değişiklikler yapılır, devasa adliye binaları yapılır, binlerce hâkim savcı alımı yapılır, fakat esas sorun bir türlü çözülmez. Yargının esas sorunu bağımsızlık ve tarafsızlığın bir türlü sağlanamamasıdır. Tüm mevzuatın, devasa adliyelerin, binlerce yargı personelinin amacı adaleti sağlamaktır. Ancak biz, tüm bu imkanlara rağmen Türkiye’de adaletin sağlandığını, bağımsız ve tarafsız bir yargıya ulaşıldığını göremiyoruz. Tüm bu imkanlara, reformlara rağmen adalete ulaşılamıyorsa, davalar halen yıllarca sürüyor ise esas problemin çözüldüğünü söyleyemeyiz” dedi.

“ÖZEL UÇAK DA TAHSİS ETSENİZ DEĞİŞEN BİR ŞEY OLMAZ”
Örnek vererek yargının daha hızlı işlemesi amacıyla İstinaf Mahkemeleri kurulduğunu aktaran Alkan, “Fakat İstinafa giden davaların yaklaşık bir sene sonra zar zor döndüğünü görüyoruz. Ve eğer bu dava Yargıtay incelemesine tabi bir dosya ise davanın bitmesi minimum 5 sene gerektiriyor. Geciken adalet, adalet değildir. Yargının diğer ve esas problemi ise hakimlerin bağımsız karar vermesinin, her dönem bazı çevrelerin müdahalesi ile engellenmesidir. Maalesef özellikle son yıllarda görüyoruz ki Yargıya güven minimuma düştü. Kamuoyu yargıya güvenmiyor. Bu algının haklılığına sebebiyet veren yüzlerce örnek var çünkü. Yargının bu iki esas meselesini çözmediğiniz takdirde Avukatlara Yeşil pasaport, hakimlere özel uçak da tahsis etseniz değişen bir şey olmaz” ifadelerini kullandı.
 

“Hukuki güvence sigortası yapılacak olması güzel bir gelişme”
Yeni strateji belgesinde yargılamalarda avukatların etkinliğinin arttırılmaya çalışıldığının görüldüğünü söyleyen Alkan, “ Bazı işlemlerin Yargıya intikal etmeden avukatlar tarafından çözülmesinin amaçlanması hem yargının iş yükünün azaltılması hem de avukatların etkin bir unsur olması anlamında çok önemli. Ayrıca Hukuk Fakültelerine giriş için sınavda ilk 100 bin’de olma şartı da hukukta kaliteyi artıracaktır. Ayrıca vatandaşlara, Avrupa’dakinin benzeri bir hukuki güvence sigortası yapılacak olması da güzel bir gelişmedir. Bu şekilde vatandaşlar daha uygun bir ücret ile hukuki yardım alabilecekler” diye konuştu.

“AVUKATLAR EKONOMİK GÜÇLÜKLE KARŞI KARŞIYADIR”
Demokrasisi gelişmiş, hukuka bağlılığı yüksek olan tüm ülkelerde avukatların yargı mekanizması içerisindeki gücü ve rolünün çok fazla olduğunun altını çizen Alkan son olarak, “Bunun Türkiye’nin önemli bir eksiği olduğu görülmelidir. Avukatların sıkıntıları çok büyük... Özellikle genç avukat kardeşlerimiz neredeyse geçinemeyecek derecede bir ekonomik güçlükle karşı karşıyadır. Bunun çözülmesi gerekir. Barolar Birliği’nin de Barolar’ın da esas amacı bu olmalıdır. Yeteri ekonomik gücü olmayan avukatlara Yeşil Pasaport verilmesini alkışlamak Barolar Birliği başkanına yakışmaz. Ona yakışan meslektaşların esas sorunlarına eğilmek, çözmeye çalışmaktır. Yeşil pasaport önemlidir ancak esas sorunları çözülmüş avukatlar için önemlidir. Anladığımız kadarıyla Yeşil pasaport da sadece kamu avukatları için öngörülüyormuş” ifadelerini kullandı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.