banner141
banner142
Öne Çıkanlar Yenişehirde Yangın Uygulaması Ceviz Ağacı İkinci Kez Meyve Verdi Tarsus İdman Yurdu: 0 - Gümüşhanespor: 1 MERSİN mersin gazete

ASGARİ ÜCRETLİNİN GÖZÜ CUMHURBAŞKANINDA

DİSK, ve Hak-İş Konfederasyonları, “Asgari Ücret” gündemiyle ülke genelinde eş zamanlı basın açıklaması yaptı. “Asgari ücret insan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalıdır” denilen açıklamada yeni yıldaki oranın net 3800 TL olması gerektiği vurgulandı. Türk- İş Sendikası İl Temsilcisi İrfan Gültekin ise, 25 milyonun üzerinde insanın asgari ücretle çalışırken, yoksulluk sınırı altında 36 milyon, açlık sınırı altında 16 milyon insanın çalıştığını söyledi

ASGARİ ÜCRETLİNİN GÖZÜ CUMHURBAŞKANINDA

Asgari Ücret Tespit Komisyonu son toplantısını yaparak 2021 yılı için asgari ücret teklifini net 2825 Türk Lirası olarak açıkladı. DİSK, Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonları ise hükümetin öne sürdüğü oranı eleştirerek “Asgari ücret insan onuruna yaraşır bir geçimi sağlamalıdır” derken,  Türk- İş Sendikası İl Temsilcisi İrfan Gültekin ise, “Bugün 25 milyonun üzerinde insan asgari ücret ile geçiniyor. Yoksulluk sınırı altında 36 milyon, açlık sınırı altında 16 milyon insan çalışıyor” dedi.

Mersin’de eş zamanlı basın açıklaması yapan DİSK, Türk-İş ve Hak-İş Konfederasyonları, “insan onuruna yaraşır bir asgari ücret” talebinde bulundu. DİSK Mersin Temsilciliği önünde yapılan ilk açıklamayı DİSK Genel İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy yaptı. Asgari̇ ücretle ı̇lgı̇lı̇ taleplerinin arkasında olduklarını söyledi. Göksoy “İşçiler ve aileleri için insana yakışır yaşam düzeyini sağlayacak bir asgari ücret belirlenmesi milyonlarca işçinin beklentisi ve ortak talebidir” diyerek şu açıklamayı yaptı: “İşçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüz yeni Covid-19 salgını döneminde daha da önem kazanmıştır. Üçlü yapıda çalışmalarını sürdüren Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), asgari ücret düzeyinin belirlenmesinde işçilerin ve ailelerinin ihtiyaçlarının dikkate alınması gereğini önemle belirtmektedir.”

“TÜM AİLE BİREYLERİN HAKKI VARDIR”

 “Asgari ücret işçilerin aileleriyle birlikte geçimini sağlayacak ücrettir.” diyen Göksoy şunları söyledi; ”Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye İstatistik Kurumu’nca ‘bekar bir işçi için’ hesaplanan yaşama maliyeti Kasım 2020 ayı itibariyle net 2.792 TL’dir. Açıklanan bu tutarda aile unsuru yoktur, dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayında gerçekleşecek fiyat artışı ile asgari ücretin geçerli olacağı 2021 yılı muhtemel fiyat artışları da bulunmamaktadır. Bütün bu unsurları kapsayacak bir asgari ücretin, tüm bir yıl boyunca kesintiler nedeniyle azalma olmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır.”

“HÜKÜMET DAR VE SABİT GELİRLİYE SAHİP ÇIKMALIDIR”

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda belirleyici olan Hükümetin tutumu olduğuna dikkat çeken Göksoy, “Geçmiş kimi yıllarda olduğu gibi Hükümet tercihini, iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsan onuruna yaraşır bir geçimi sağlayacak bir asgari ücretin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlarını seferber etmelidir. İşçi temsilcileri ‘insan onuruna yakışır’ bir düzeyde asgari ücret belirlenebilmesi için Komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır. Üç İşçi Konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır.”

“EVİNE EKMEK GÖTÜRÜNCE HUZURLU OLUR İNSAN”

Türk-İş Mersin İl Temsilcisi ve Yol İş Sendikası Şube Başkanı İrfan Gültekin ise,  “Evinden huzurlu çıkmazsa çalıştığı yer isterse dostu olsun. Herkes ona riayet etsin. Evine ekmek götürünce huzurlu olur insan” dedi.

“Türkiye’deki asgari ücreti konuşurken işçilerin ne kadar zorda kaldığını, pandemi döneminde tüm dünyada ve bu kadar yaygın oluşundan kaynaklı sıkıntılar çekildiği bilinmelidir.” diyen Türk-İş Mersin İl Temsilcisi Gültekin, şunları söyledi.  “22 AB ülkesinde sondan 3’ncü olduk. Bazı ülkelerin nasıl asgari ücret aldıkları görünüyor Danimarka, İsveç, İtalya ve Güney Kıbrıs’ta resmi asgari ücretleri toplu sözleşmelere uyarak alıyor. Bizler Geri kalmış ülkeler gibi asgari ücret belirlemesini her sene o işte yetkili işçi sendikalarını toplayarak bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. 2.500 lira ile açlık sınırında olan bir ülkede, yoksulluk sınırında yaşayan asgari ücretli çalışanlar için 2.500 le 2.700 lira ile mücadele veriyoruz.  Bugün 25 milyonun üzerinde insan asgari ücret ile geçiniyor. Yoksulluk sınırı altında 36 milyon, açlık sınırı altında 16 milyon insan çalışıyor. Biz bu şartlarda kalkıp diğer ülkelerle mücadele etmeye çalışıyoruz. Bir de asgari ücretimizin çok yüksek olduğunu bizim hükümet söylemeye çalışıyor. 2 bin 143 euro ile AB’de Lüksemburg en yüksek asgari ücreti alan ülke. Biz ise 19. sıradayız.”

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklama sırasında Erdoğan’a, asgari ücrete ilişkin “Gönlünüzden geçen rakam nedir?” sorusuna, “Belli bir yere gelsin ondan sonra cevap vereceğiz” diyerek yanıtlamıştı.

Şimdi asgari 25 milyon üzerinde ücretli çalışan işçilerin gözü Cumhurbaşkanında.

HABER: Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.