banner202
banner205
Öne Çıkanlar recep galip ülkü 10 Kasım Gurbetteki Tekeliler Futbol Maçına Buluştu akkuyu Herkesin Yapabileceği Birşey Var Etkinliği Düzenlendi

“ASM çalışanları için de hak”

İdari izin kapsamına alınmayan Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarının 10- 12 Mayıs tarihlerinde “İşe gitmiyoruz” açıklamasının ardından Sağlık Bakanlığı geri adım atarak, sağlık merkezi çalışanlarının idari izinli sayılmasına ilişkin genelge yayımladı. Birinci Basamak Dayanışma Sendikası Mersin Şube Temsilcisi Dr. Olgan Çavdar, “Sağlık bakanlığı da bu yanlış uygulamayı fark etmiş olacak ki sabah saatlerinde yeni bir yazı yayınlayarak idari izin kullanılmasının Aile Sağlığı Merkezi çalışanları için de bir hak olduğunu kabul etmiştir” sözlerine yer verdi.

“ASM çalışanları için de hak”

Sağlık Bakanlığı daha önce idari izin kapsamına alınmayan Aile Sağlığı Merkezleri'nin de 10-12 Mayıs tarihleri arasında idari izinli sayılmasına ilişkin genelge yayımladı.

Aile Sağlığı Merkezleri’nin (ASM) pandemi başından beri ellerinden gelenlerin fazlasını yaptığını söyleyen Birinci Basamak Dayanışma Sendikası Mersin Şube Temsilcisi Dr. Olgan Çavdar, “Covid-19 aşılamasının başlamasından itibaren de Sinovac Aşılarının büyük çoğunluğu Aşı tedarikine bağlı olarak Aile Sağlığı merkezlerinde yapılmıştır.  Bu süre zarfında ne idari izin ne normal izin, istifa ve emeklilik haklarını da kullanamamışlardır. Tam kapanma döneminde de aynı şekilde tüm sağlık hizmetlerini sunmuşlardır” diye konuştu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI HATASINI KABUL ETTİ”

Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’nde tüm kamu personellerinin bayram öncesi idari izinli sayıldıklarını söyleyen Çavdar, “Aile Sağlığı Hizmetleri planlı yapılan hizmetlerdir ve Acil Sağlık hizmeti sunan birimler (Hastane acilleri gibi) zaten 24 saat ve nöbet esasına göre açıktır. Bu nedenle bundan önceki idari izinlerde olduğu gibi aile sağlığı çalışanları da bir nebze olsun dinlenme haklarını ve gereksinimlerini kullanmak istemektedirler. Belirtilen tarihlerdeki koruyucu hekimlik işlemlerini planlayarak 10-12 Mayıs tarihleri arasında tüm Türkiye’de AHEF, MAHDER (Mersin Aile Hekimleri Derneği), diğer illerdeki Aile Hekimleri Dernekleri ve bazı Sendikaların desteklediği bir şekilde İdari izin hakkını kullanmak için iş bırakma kararı alınmıştır ve Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Çalışanları kararlılıkla bu haklarını istemektedirler. Sevindirici olan Sağlık bakanlığı da bu yanlış uygulamayı fark etmiş olacak ki sabah saatlerinde yeni bir yazı yayınlayarak ‘ASM’lerde ise birimlerine kayıtlı nüfustaki kişilerin koruyucu sağlık hizmetlerini önceleyerek aile hekimlerinin kendi planlamalarını yapmaları gerekmektedir’ diyerek İdari izin kullanılmasının Aile Sağlığı Merkezi çalışanları için de bir hak olduğunu kabul etmiştir” sözlerine yer verdi.

“İŞE GİTMİYORUZ” DEDİLER, HAKLARINI ALDILAR

Aile Hekimleri Dernekleri, idari izin kapsamına alınmamaları nedeniyle 10-12 Mayıs'ta iş bırakacaklarını duyurmuştu. “İşe gitmiyoruz!” diye açıklama yayınlayan Aile Hekimliği Çalışanları Sendikası (AHESEN),

“AHESEN olarak, hem çalışanların hem de toplumun yararına olacak önermelerimizi bugüne kadar her platformda sunduk ve sunmaya devam edeceğiz. Defaten belirttiğimiz gibi uygulamada en büyük sıkıntılardan birisi keyfiyete dayalı ve iller arasında farklılık gösteren işleyişlerdir.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü “Covid-19 Kapsamında Kamu Çalışanlarına Yönelik Tedbirler” genelgesinde, 10-11 Mayıs tam gün,12 Mayıs yarım gün idari izin verilmesine rağmen, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü iller ve hatta ilçelere yetki vererek idari izinde kısıtlama yapılabileceğini bir yazı ile bildirmiştir.

"İZİN MESELESİNDEN ZİYADE, İTİBARIN İADESİ HALİNİ ALMIŞTIR"

Söz konusu durumda Cumhurbaşkanlığı kararına aykırı olmakla kalınmamış, inisiyatif il ve ilçe müdürlüklerine bırakılmıştır ve aile hekimliği mevzuatı hiçe sayılmıştır. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir ve konu AHESEN için idari izin meselesinden ziyade, itibarın iadesi halini almıştır.

Konu tarafımızdan, pandemi sürecinde dahi bu denli özveri ile ilk safta yer alan aile hekimliği çalışanlarının yok sayılması addedilmiştir. Bu yok sayılmaya karşı, aşağıdaki gerekçelerimiz ve taleplerimize dikkat çekmek için 10-11 ve 12 Mayıs tarihlerinde işe gitmiyoruz.

Aile hekimliği çalışanları, gerek pandemi öncesi gerek pandemi süresince büyük başarılara imza atmışlardır. Gelişmişlik göstergesi olan anne-bebek ölüm hızları gittikçe düşmeye başlamış, yapılan araştırmalarda halk memnuniyet oranı hep zirvede kalmış, çocukluk çağı aşılamalarında da yüzde 95’lere çıkan oranlarla Avrupa’da birincilik kazanmışlardır. Üstelik Avrupa'daki meslektaşlarımızın kayıtlı kişi sayısı bizlerden yüzde 50 ila yüzde 30 daha az iken. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da işimizi aynı heyecan ve istekle yapacağımız muhakkaktır.

"MEVZUTA AYKIRI İŞLEMLERE TEPKİLİYİZ"

İçinde bulunduğumuz durumda aile hekimliklerinde birinci doz aşı için randevu alınamamaktadır. İlk doz aşı yapılamadığından az sayıda ikinci doz aşı randevularımız mevcuttur. İlgili tarihte varsa aşı randevularının tarihi değiştirilebileceği gibi üyelerimizin de bu konuda hassasiyetle gerekli düzenlemeleri yapacakları muhakkaktır. Özetle anılan tarihlerde işe gitmemek ne pandemi açısından ne de halk sağlığı açısından sorun teşkil etmeyecektir. Bu sebeple mesele izin gündeminden ziyade, mevzuata aykırı işlemlere karşı tepkimizdir.

Pandemi başladığından bu yana 14 aylık süreçte, salgının birinci basamakta kontrol edilebileceğinin bilinciyle, aile hekimliği çalışanları olarak hiçbir görevden kaçınmadık.

Ancak bu süreçte özverili çalışmaların hak görmesi durumu bir kenara bırakılarak, söylenen ek ödeme dahi sadece 3 ay için verilmiş, o da kriterlere bağlanarak ya kesintilere uğramış veya hiç ödenmemiştir. Özlük haklarımız bu süreçte iyileştirilmemiş, izin hakkımız, emeklilik hakkımız, istifa hakkımız defalarca kaldırılmış, Covid-19 sebebiyle hastalandığımızda rapor kesintisi yapılmıştır. Hastalık, illiyet bağı aranarak meslek hastalığı dahi kabul edilmemiş ve Covid-19 hastalığından vefat eden sağlık çalışanları şehit sayılmamıştır.

"HAK EDİŞ KAYIPLARI YAŞADIK"

Yıllık izin hakkımız yoktur ve yerimize vekalet eden olmadığı takdirde ücret kesintisi yapılmaktadır. Nüfuslarımız yıllardır 2000-2500’lere hak ediş kaybı yaşamadan düşürülecek ve görevimizi hakkıyla yapabileceğimiz söylenmesine rağmen nüfuslar düşürülmemiş, yeni açılan birimlerle nüfuslar ve dolayısıyla hak ediş kayıpları yaşanmıştır.

14 aydır çoğu kamu çalışanı evden çalışırken, bizler sahada salgınla birebir yeterli koruyucu ekipmana dahi sahip olmadan çalıştık. Halen de çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Ancak bizlerin tükenmişliğini, yorulmuşluğunu hiçe sayarak alınan popülist kararlara da körü körüne uymayacağımızı ilan etmek isteriz. Bu haklı taleplerimize dikkat çekmek için 10-11-12 Mayıs 2021 tarihlerinde işe gitmeyeceğimizi duyuruyoruz.”

Haber: Ayşenur ÖNAL

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204