banner141
banner148
Öne Çıkanlar Eski Belediye Meclis Üyesine Maskeli İnfaz Güzeloğlu Alaköprü Barajı Deniz Geçişi İsale Hattı İnşaatını İnceledi Haber Doğru Gezi Eylemcilerinin Davası Ertelendi Veliler Alkışlarla Destek Verdi

AYTUĞ ATICI, “CEBERUT BİR TARZINIZ VAR?”

Mersin Tabip Odası,  halkın sağlık hizmetini daha uygun şartlarda almasını,  hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının daha uygun şartlarda çalışmalarını sağlamak amacıyla, hükümeti, sağlık bakanlığını, valiliği, sağlık müdürlüğünü ve büyükşehir belediyesini göreve çağırdı. Tabip Odası Sekreteri Cemil Galioğlu, “Yüklenici firmaya sadece kira bedeli olarak ödenen para aylık 11 Milyon TL, yıllık 132 Milyon TL.  Yıllık ödenen 132 Milyon TL üzerinden, 5 yıllık kira parası ile bu hastaneyi yapmak mümkün. Kira bedeli dışında 19 kalem hizmete yıllık 360 Milyon TL ödenmekte. Ayrıca, yüklenici firma ile anlaşma sonucu hastaneye yüzde 70 doluluk garantisi verilmiştir. Ayrıca, Mersin halkının önemli bir sorununa dikkat çeken objektif ve tarafsız haberi nedeniyle FOX Tv’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

AYTUĞ ATICI, “CEBERUT BİR TARZINIZ VAR?”

“SİZ KİMSİNİZ?”

Mersin Tabip Odası, sorunların çözümü için daha önce Valilik ve Büyükşehir Belediyesi Başkanı’nın dan  ziyaret talep ettiklerini ve randevularına cevap verilmediğini önde sürdü.CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise Mersin Tabip Odasının randevularına cevap vermediği öne sürülen Valilik ile Büyükşehir Belediyesi sert tepki gösterdi. Atıcı, “Ne demek Mersin Tabip Odası’nın verdiği randevu talebine cevap vermiyorsunuz. Siz kimsiniz? Nasıl ceberut bir yönetim tarzınız var?

Gökhan KURT

“AYAĞI KIRIK DEĞİL, HASTANEMİZE HİÇ GELMEMİŞ" DENİLEN ŞAHSIN HASTANE KAYITLARI VE FİLM RAPORLARI VAR”

Tabip Odası yönetim kurulu şehir hastaneleriyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıya kurul üyeleri, STK’lılar ve Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı katıldı. Oda adına açıklamalarda bulunan Cemil Galioğlu, “Kamuoyu, Mersin Şehir Hastanesinin hizmete girmesinin “Birinci yılında Mersin Şehir Hastanesinin Sağlık Ortamına Etkisi” başlığıyla bir panel düzenlemek istediğimizi ve panelimize Mersin Valiliğince izin verilmediğini de anımsayacaktır. Hastane haberinin nasıl yapıldığı, orada konuşan hastaların nasıl bulunduğu, konuşmaların nasıl ayarlandığına bizim yorum yapmamız mümkün değil ancak "ayağı kırık değil, hastanemize hiç gelmemiş" denilen şahsın hastane kayıtlarının ve film raporlarının incelenmesi halinde haberin gerçekliği ortaya çıkacaktır. Yine de biz Mersin Tabip Odası olarak, bilimsel araştırmalardan ve gerçeklerden yola çıkarak bu tartışmaya yeni bir boyut kazandırılmasını, tartışmanın bu gerçekler üzerinden yapılmasının daha doğru olacağına inanıyoruz” dedi.

“HÜKÜMETİ, VALİLİĞİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Geçen kasın ayında hastaneyle ilgili 578 kişiyle çalışma yaptıklarını söyleyen Galioğlu, “Şehir hastanesinin kent merkezinden uzak bir alana kurulması coğrafik uzaklık nedeniyle sağlık kurumuna erişimi olumsuz etkileyen önemli bir problemdir. Bu sorun hem sağlık hizmeti alanlar hem de şehir hastanesinde görev yapan sağlık emekçileri açısından sağlık kurumuna erişimi ciddi olarak zorlaştırmaktadır. Bunun yanında, otobüs ve minibüs gibi toplu taşıma araçları ile hastane arasında bir bağlantının yeterli düzeyde olmaması yine fiziksel nedenlere bağlı olarak hastaneye erişimi olumsuz etkileyebilecektir. Yaklaşık 1300 yatağı ile böylesine büyük bir sağlık tesisisin yönetimi hem özel hem de kamu açısından ciddi sıkıntılara yol açabilecektir. Biz Mersin Tabip Odası olarak gerek bu anket çalışmasından ve gerekse de bir yılı aşkın gözlemlerimizden hareketle aşağıya çıkardığımız sonuçları sizlerle paylaşmak. Halkın sağlık hizmetini daha uygun şartlarda almasını,  hekimlerin ve diğer sağlık çalışanlarının daha uygun şartlarda çalışmalarını sağlamak amacıyla, hükümeti, sağlık bakanlığını, valiliği, sağlık müdürlüğünü, büyükşehir belediyesini göreve çağırıyoruz” diye konuştu.

“5 YILLIK ÖDENEN KİRAYLA HASTANE YAPILIR”

Şehir hastanenin yüklenici firmaya yıllık 132 Milyon TL ödediklerini belirten tabip Odası, “Yıllık ödenen 132 Milyon TL üzerinden, 5 yıllık kira parası ile bu hastaneyi yapmak mümkün. Yani tam 20 yıl boyunca yüklenici firmaya yılda 132 Milyon TL para ödenecek. Ayrıca, kira bedeli dışında 19 kalem hizmete (Yemek, Temizlik, güvenlik, otelcilik, görüntüleme, laboratuar gibi tıbbi olan ya da olmayan hizmetler) karşılık ayda 30 Milyon TL daha yüklenici firmaya para ödenmektedir ki bu da yıllık 360 Milyon TL etmektedir.  Bu hesapla yüklenici firmaya ayda toplam 40 Milyon TL civarında para verilmektedir. Hastanenin ortalama aylık gelirinin 30 Milyon TL olduğu düşünüldüğünde her ay yaklaşık 10 Milyon TL açık verilip, bu miktar da bütçeden karşılanmaktadır. Yemek hizmetlerini kişi başına Toros Devlet Hastanesi 6 TL'den almakta iken, MŞH bu hizmeti 13 TL'den almaktadır” dedi.

“HASTANEYE YÜZDE 70 DOLULUK GARANTİSİ VERİLMİŞTİR”

Oda Sekreteri Cemil Galioğlu’nun açıklamalarının satır başları şu şekilde; Yüklenici firma ile anlaşma sonucu hastaneye yüzde 70 doluluk garantisi verilmiştir. Bu doluluğun sağlanması için Toros Devlet Hastanesi özellikle travmalı hastalara hizmet veren Göğüs Cerrahi, Beyin Cerrahi, Kardiyovasküler Cerrahi benzeri hastalara acil poliklinikte hizmet vermemekte ve 112 ambulansları bütün acil travmalı hastaları Şehir Hastanesine götürmektedir. Buna bağlı olarak da gerek doktor ve gerekse de diğer sağlık çalışanları tükenmişlik sendromu yaşamaktadırlar.

Dünya Sağlık Örgütü; Bilimsel olarak etkin olabilmesi için bir hastanenin 200-600 arası yatak kapasiteli olması gerektiğini belirtmektedir. Oysa şehir hastanesi 1.300 yataklıdır ve bu da hizmette ciddi sıkıntılara yol açmaktadır. Hastanemizin şehirden uzaklığı nedeniyle merkez ilçelerden bile hastaneye ulaşmak çok zordur. Dolmuşların hastane kapısına kadar gelmesine izin verilmemektedir ve hastalar ya 1.100 m. yolu yürüyerek ya da arkadan gelen belediye otobüsünü bekleyerek hastaneye ulaşabilmektedirler. Hastanenin büyüklüğü, hastane içerisinde merdiven olmaması ve ulaşımın sadece asansörle olması nedeniyle hastalar ve çalışanlar, hastane içerisinde zorluk çekmektedir, klinik ve poliklinikler arası ulaşım zorlukla olmaktadır. Market, cafe, restoran, kuaför, giyim mağazaları ve otelcilik, reklam hizmetleri ön planda olan hastanede doktor ve diğer sağlık çalışanlarının dinlenme ve giyinme odaları bulunmamaktadır. Mersin Tabip Odası yönetimi olarak hekimlere ve halk sağlığına karşı sorumluluklarımızı bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kararlılıkla yerine getirmeye çalışacağımızın bilinmesini isteriz.

Öte yandan , sorunların çözümü için Valilik ve Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı’na ziyaret talebinde bulunduklarını ve randevularına cevap verilmediğini belirten Oda Sekreteri Sekreteri Cemil Galioğlu, “Kendileriyle yüzyüze görüşme ve sorunları paylaşma, tartışma şansı bulmadık” ifadelerini kullandı. Mersin Tabip Odası randevu taleplerinin cevapsız kalmasına sert tepki gösteren CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı ise  “Şimdi ne demek Tabip odasının verdiği randevu talebine cevap vermiyorsunuz. Siz;Kimsiniz? Tabip odası, Yenice’den Anamur’a kadar kentin bütün sağlık sorunlarıyla ilgilenen, fikir üreten ,halkın sağılığını korumakla kanunla tarafından görevlendirmiş olan bir odaya randevu vermemek ne demek. Sayın Vali, sayın bakanla seçim çalışması yapmaya zaman bulabiliyorsunuz.  Halkın sağlık sorunu çözmek için Tabip odasına mı randevu veremiyorsunuz? Bu kentin bakanı açıklamalar yapıyor. Hiçbir sorun yok diyor. Hemen arkasından Mersin Büyükşehir Belediyesi ring seferleri koyuyor, hastaları taşımaya çalışıyor. Hanginize inanacağız. Hadi vazgeçtik Ak Parti hükümetinden ve Sağlık Bakanlığı’ndan, şehir hastaneleriyle ilgili gerekli açıklamaları arkadaşlarımız yaptılar. Madem bu yatırım yapıldı,  Bunun halka yararlı olması için valisi, belediye başkanı, bakanı,  kentin odaları ve milletvekilleri el ele verip halkımıza en iyi şekilde nasıl yararlı oluruz onu konuşmamız gerekir. Ne demek randevu vermiyorum. Nasıl ceberut bir yönetim tarzınız var? “ şeklinde konuştu.

“SAĞLIKTAN RANT ELDE ETMEKTEN ELİNİ ÇEKİN”

Tabip Odasının panelinin iptal olmasına da değinen Atıcı, “Şehir hastanelerinin sorunlarını tartışmak üzere Tabip Odası bir panel odası düzenleyecekti. Güvenlik gerekçesiyle iptal ettiler. Devletimizi nasıl aciz konuma gösterirsiniz. Cumhurbaşkanı geliyor güvenliği sağlıyorsunuz da tabip odasının güvenliğini mi sağlayamıyorsunuz. Kimi kandırıyorsunuz? Sağlıktan rant elde etmekten elini çekin. Sağlığı parti politikalarına alet etmeyin. Hastaneler herkese lazımdır. Hastane yapmak iyidir bir itirazımız yok. Dağ başında hastane yaparsanız size gülerler. Üstüne ev sahibi olduğunuz hastaneden çıkıp kiracı olursanız size iyice gülerler. Üstelikte ödediğiniz parayla 4 yılda hastaneyi satın alacak kadar kira öderseniz size nasıl gülerler bilmem.” İfadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.