Öne Çıkanlar KOAH Dünyada 50 Milyon İnsanı Etkiliyor Edip Akbayram Tarsusluları Coşturdu abdullah ozdemir Site Sakinleri Başkan Yıldırımı Konuk Etti Evlilik Ve Çeyiz Fuarı Açıldı

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ: “YENİ ADLİ YILA KAYGI İÇERİSİNDE GİRİYORUZ”

Mersin Barosu tarafından adli yıl açılış töreni düzenlendi. Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, adalete ve yargıya güvenin yeniden acil tesis edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Adalet terazisinden geçmiş bir devlet düzeni inşa edilmeli. Yargı, 80 milyon insanın adalet beklentisine cevap vermelidir. Yargı organlarında nicelik ve nitelikte kalite yükseltilirse, adalete ve yargıya güven artar. Ülkemizdeki siyasal, ekonomik ve yargıya yönelik birçok sorun da çözüme kavuşur” dedi.

BARO BAŞKANI YEŞİLBOĞAZ:  “YENİ ADLİ YILA KAYGI İÇERİSİNDE GİRİYORUZ”


Haber Merkezi

“Adalet çarkı tersine dönmektedir”

Cumhuriyet Alanı’nda düzenlenen törene Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, avukatlar ve stajyer avukatlar katıldı.  İlk olarak Atatürk Anıtı'na çelenk konulurken, daha sonra saygı duruşunda bulunarak, İstiklal Marşı okundu. Yaptığı açıklamada, gerek mesleğin sorunlarını, gerekse yargı sistemindeki sorunları her fırsatta haykırdıklarını, ancak sorunlara çözüm beklerken, yeni adli yıla yine kaygı, üzüntü ve tedirginlik içerisinde girdiklerini ifade eden Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Çünkü adalet çarkı tersine dönmektedir, hukukumuz her geçen gün daha da yara almaktadır, adalete güven her geçen gün daha da azalmaktadır. Ülkemizde geçmişte adalete güven % 70'lerde iken bu oran günümüzde % 30'lara düşmüştür. OHAL KHK’larıyla yapılan düzenlemelerin çok önemli bir kısmı savunma alanını düzenlemektedir. KHK ile özellikle mesleğimize ve savunma hakkına yönelik yapılan düzenlemeler, hukuk devletinde rastlanmayacak bir biçimde yapılmış ve hukukumuza büyük darbe inmiştir. Toplumun hukuka olan güvenini büyük ölçüde sarsmıştır. KHK’lar ile avukatların çalışma hakları gasp edilmiştir. KHK hükümlerinin çoğunluğu geçici değil, olağanüstü hal süresini aşan kalıcı düzenlemelerdir. OHAL’in kalktığı söylenmesine rağmen getirdiği, yasaklamalar ve kısıtlamalar devam etmektedir.  Bu KHK’lar insan hakları, parlamenter demokrasi ve hukukun üstünlüğünün üzerinde ciddi tehdit yaratmaktadır. Savunma hakkı güvencesiz hale getirilmemelidir” diye konuştu.

“Yargı 80 milyon insanın adalet beklentisine cevap vermeli”

“Adalete ve yargıya güvenin yeniden acilen tesis edilmesi gerektiğine vurgu yapan BARO Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Yargıya güvenin artırılması için liyakat unsuru etkin kılınmalı,  yargı mensuplarının mesleğe alınması, atanması ve terfisi liyakat ve objektif kriterlere dayanmalıdır. Yargı organlarında nicelik ve nitelikte kalite yükseltilirse, adalete ve yargıya güven artar. Ülkemizdeki siyasal, ekonomik ve yargıya yönelik birçok sorun da çözüme kavuşur.

Hükümet, yargı içine yuvalanmış cemaatlere karşı yeterli derecede mücadele edememiştir. Yargı cemaatlerden temizlenmelidir, yargı yozlaşmış kadrolara, cemaatlere teslim edilmemelidir. Yargının 80 milyon insanın adalet beklentisine cevap vermelidir. Bunun için yargı mensuplarına gerçek anlamda bağımsızlık güvencesi verilmeli ki, tarafsızlık ilkesi işleyebilsin ve yargıçlar her türlü korku ve endişeden uzak, adil karar verebilsin. Bireysel iradelerin devre dışı kaldığı bir hukuk sisteminde, adaletten söz etmek mümkün değildir. Adaletin ve adalete güvenin olmadığı bir toplumda da anarşi başlar” ifadesini kullandı.

“Adalet terazisinden geçmiş devlet düzeni inşaa edilmeli”

Açıklamasında, hukuk devletinin ön koşulunun bağımsız yargı olduğunu belirten Baro Bşk. Bilgin Yeilboğaz, Adaleti egemen kılmak için, öncelikle adalet terazisinden geçmiş bir devlet düzeni inşa edilmesi gerektiğini vurguladı. Adil yargılanma ve hukuk güvenliği konularına işlerlik kazandırılması gerektiğini ifade eden Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Adalet terazisini tutarken elimiz titrememelidir. Tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitiren hâkimler karşısında adaletin tek bekçileri avukatlardır. Çünkü avukatların efendileri olmadığı gibi, biat ta etmezler. Hâkim ve Savcılarımızın ‘Savunma, yargının kurucu unsurudur’ cümlesini içselleştirmelerini istiyoruz. Atatürk ilkelerine, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletine bağlı olan biz avukatlar; hukukun üstünlüğüne yaşamsal önemde katkı sunmaktayız. Savunma yoksa yargı da yoktur, adalet de yoktur. Bağımsız ve tarafsız bir yargının olmadığı yerde hukuk devleti yoktur” dedi.

“Hukuksuzluklara karşı çıkan barolar ve avukatlar hedef gösteriliyor”

Hak arama özgürlüğünün temsilcisi olan avukatların; siyasi otoriteye bağlanmak, çeşitli baskı ve sindirme yöntemleriyle susturulmak istendiği, asılsız iddialarla tutuklandığı günlerden geçtiklerini ifade eden Baro Bşk. Bilgin Yeşilboğaz, “Avukatlar ve barolar her zaman hukukun, yargının, insan haklarının korunması ve adaletin tesisi için mücadele etmişlerdir. Ancak günümüzde, hukuksuzluklara karşı çıkan barolar ve avukatlar ne yazık ki hedef gösterilmektedir. Savunmayı temsil eden avukatlık mesleğine yönelik olarak fiili ve hukuki hak kısıtlamaları, avukatların savunma görevini yaparken karşılaştıkları engellemeler,  avukatların dosyalardan yasaklanmasına dair düzenlemenin OHAL ile birlikte getirilmiş olduğu son durumun ve de politik ceza davalarına bakan avukatların kriminalize edilmesi ve sanıklaştırılması sorunu; ayrıca avukatlara yönelik olarak gözaltılar ve tutuklamaların yaygın bir şekilde kullanılmasıyla, savunma mesleğinin işlevsizleştirilmeye çalışılması, savunmanın ne kadar baskı altında olduğunun en açık göstergesidir. Ülkemiz de müvekkilinin hakkını savunan, arayan birçok avukat, müvekkilleriyle birlikte yargılanmaktadır” şeklinde konuştu.

“Avukatlara fiili saldırıların her geçen gün artmaktadır”

Ülkemizde avukatlara yönelik sözlü ve fiili saldırıların her geçen gün arttığını ve avukatların görev yaptıkları yerlerde güven ortamının giderek yok olduğunu sözlerine ekleyen Mersin Barosu Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz, “Yargının vazgeçilmez unsurlarından biri olan avukatlara yapılan bu saldırılar, yargıya yapılmış demektir. Görevi başındaki meslektaşımıza yapılan bu saldırıları şiddetle kınıyor, bu tür saldırıların avukatlık mesleğimizi yürütmemize engel olamayacağını, savunmanın susturulamayacağını bir kez daha söylüyoruz.

Avukatlık Kanunumuzun, çağdaş ve amaca uygun şekilde değiştirilmesini istiyoruz. Hukuk fakültelerinin açılmasının sıkı kurallara bağlanmasını, avukatlığa kabul ve stajyerlik sınavlarının ivedi olarak getirilmesini istiyoruz.

Bu vesileyle; yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen adaletin bekçiliğini yapan, cübbesini onurla taşıyan, demokrasinin, insan haklarının ve hukuk devletinin en büyük güvencesi, savunmanın temsilcileri olan değerli meslektaşlarımızın adli yılı açılışını kutluyor, adalet hizmetlerinde kalite standartlarının yükseltilmesini, böylelikle vatandaşımıza en iyi adalet hizmetinin sunulmasını talep ediyorum. Yeni adli yılın tüm hukuk camiasına, avukatlarımıza, hâkim ve savcılarımıza, adliye çalışanlarımıza ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyor, başta hukuk alanında çok önemli devrimler yapan Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ve görevi başında şehit olan yargı mensuplarımızı rahmetle anıyorum” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.