banner141
banner148
Öne Çıkanlar Eski Belediye Meclis Üyesine Maskeli İnfaz Güzeloğlu Alaköprü Barajı Deniz Geçişi İsale Hattı İnşaatını İnceledi Haber Doğru Gezi Eylemcilerinin Davası Ertelendi Veliler Alkışlarla Destek Verdi

BARO SAFİYE İNCİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Baro Başkanı Av. Bilgin Yeşilboğaz yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, Anıtkabir’de çektiği videoda hakaret ettiği gerekçesiyle tutuklanan Safiye İnci hakkında suç duyurusunda bulunduğunu söyledi.

BARO SAFİYE İNCİ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Atatürk’e yapılan hakaretler; Atatürk’ü, onun ilke ve devrimlerini benimseyen, vatanını ve milletini seven, milli değerlerine sahip çıkan her vatandaşı olduğu gibi bizi de rencide ederek derinden yaralamıştır. Atatürk’e yönelik hakaret eden kişi ya da kurumlara karşı asla sessiz kalmayacağız” dedi.

“ATATÜRK’E HAKARET ASLA KABUL EDİLEMEZ”

Özgürlük, Demokrasi ve Cumhuriyeti borçlu olduğumuz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e hakarette bulunulmasının asla kabul edilemez olduğunu ifade eden Bilgin Yeşilboğaz, “Kendini bilmez şahıs Atatürk’ e hakaret ederek büyük suç işlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çıkardığı 5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun ile Mustafa Kemal Atatürk'ün hatırası, topluma mal olmuş manevi şahsiyeti, alenen yapılan hakaret, söylenen küfür, tahkir ve tezyif içeren söz, yazı ve eylemlere karşı özel koruma altına alınmıştır. 5816 sayılı Kanun’un 1. Maddesi’ne göre; ‘Atatürk'ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk'ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar ağır hapis cezası verilir. Bu suçları işlemeye başkalarını teşvik eden kimse asıl fail gibi cezalandırılır. 5816 sayılı Kanun’un 2. Maddesi’ne göre; birinci maddede yazılı suçlar; iki veya daha fazla kimseler tarafından toplu olarak veya umumi veya umuma açık mahallerde yahut basın vasıtasıyla işlenirse hükmolunacak ceza yarı nispetinde artırılır. Birinci maddenin ikinci fıkrasında yazılı suçlar zor kullanılarak işlenir veya bu suretle işlenmesine teşebbüs olunursa verilecek ceza bir misli artırılır’ ifadesi yer almaktadır” diye konuştu.

“ATATÜRK’ÜN İLKE VE DEVRİMLERİNİ BENİMSEYEN HERKESİ RENCİDE ETMİŞTİR ”

Ülkemizde Atatürk’e yönelik hakaret eden kişi ya da kurumlara karşı asla sessiz kalmayacaklarını vurgulayan Yeşilboğaz, “Son yıllarda Atatürk'e yönelik karalamalar, hakaretler ve saldırılar giderek artmıştır. Bu hadsiz eylemler, milli birlik ve bütünlüğümüzü, Türk milletinin ortak değerlerini hedef alan eylemlerdir. Atatürk’e yapılan hakaretler; Atatürk’ü, onun ilke ve devrimlerini benimseyen, vatanını ve milletini seven, milli değerlerine sahip çıkan her vatandaşı olduğu gibi bizi de rencide ederek derinden yaralamıştır. Türk milletinin yetiştirdiği en büyük kahraman olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve silah arkadaşlarına yapılan hakareti kınıyor,  Atatürk’e hakaret suçundan tutuklanan şahıs hakkında Mersin Barosu Başkanlığı olarak, Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak toplumsal tepkimizi hukuki yollarla gösterdik. Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.