banner141
Öne Çıkanlar MERSİN Mehmet Güner Bozyazıda İncelemelerde Bulundu Huzurevi Sakinlerine Sağlık Kontrolü Havuç Yüklü TIR Devrildi 1 Kişi Öldü Genç Kadın 15 Gündür Kayıp

Başkan Seçer Meclis’te her konuya açıklık getirdi

Başkan Seçer Meclis’te her konuya açıklık getirdi

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Haziran Ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Meclis’te konuşulan önemli konuları Mersin’e kurulması planlanan balık çiftlikleri, Mersin limanının genişletilmesi, kentsel dönüşüm ve Marmara Denizi’nde görülen kirlilik oluşturdu. Kurulması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili değerlendirme yapan Başkan Seçer, “Bodrum’dan kaçtılar buraya çöreklendiler. Haydi başka kapıya. Mersin’den başka kapı mı yok?” dedi.

“BELEDİYEMİZİN AÇTIĞI 25 AYRI DAVA VAR”

Bir Meclis üyesinin Mersin’de kurulması düşünülen 67 balık çiftliği ile ilgili yaptığı değerlendirme üzerine konuşan Başkan Seçer, “Bizim belediyemizin açtığı 25 ayrı dava var. Bazı çevre örgütleri, odalarla beraber müdahil olduğumuz, açtığımız. Tam hangisinde müdahiliz, hangisinde açtığımız konusunda net bilgi yok. Kabaca söyleyeyim. Burada Mersin İdare Mahkemesi kararı aleyhimize sonuçlanmıştı ancak Danıştay lehimize bozdu, Mersin halkı lehine bozdu. Bir anlamda onlar adına biz bu davayı açmıştık. Yeniden yargılanma olacak. Tabii ki bunların takipçisi olacağız” diye konuştu.

2017 yılında dönemin belediye başkanının Deniz Park içindeki tüm tesisleri ve olimpik havuz da dâhil tüm havuzları yıktığını anımsatan Başkan Seçer, şu ifadeleri kullandı:

“Haydi kaçak bina yapmış vatandaş yık, yıkmamıştı. Atatürk Parkı içinde var, kafe var, restoran var haydi yık, yıkmamışsın. Bana kaldı fatura şimdi. Haydi yık! Niye o zaman yıkmadın? Yani yık. Onun gibi bir sürü bina var işte gidelim Akdeniz’e hepsi de yıkım kararı gelmiş. Gidelim Toroslar’a, gidelim Tarsus’a, Anamur’a tesislere bakalım hepsinde mutlaka bir sorun vardır. Burası devletin. 35 milyon lira bir belediye harcamış, gözünün yaşına bakmadan yıkılmış. Geçtiğimiz açılışın gazete haberlerinden okudum. Sanıyorum son dakikada bu açılış planlandı çünkü bana bilgi geldiğinde cuma akşamı saat 10 civarıydı. Sayın Bakan bir açıklama yaptı. Bu notu kim verdi kendisine bilmiyorum ama; ‘molozlar içerisinde olan bir yeri dönüştürdük. Yani terkedilmiş kimse ilgilenmiyor gibi bir yerdi burası, bir mezbelelikti burası biz el attık.’ Eline sağlık, hiçbir lafım yok yani orada güzel bir şey yapılmış ama hikâye yanlış. Ben orayı gördüğümde içlerim acıdı. Doğrudur, dediler ki; ‘burada nahoş işler, gece hava karanlığı bastı mı kriminal olaylar oluyor.’ Hemen müdahale ettik ve Macit Özcan burayı 2013 yılında yaptırmışsa buranın devri kimdedir? Bu projeye Bakanlık izin verirken belediyededir. Bir tartışma vardı belediye dolgu alanları kanununda açık; ‘Büyükşehir Belediyeleri’ne devredilir.’ Burası belediye dolgu alanı mıdır, değil midir 50 yıldır gelen bir tartışma. Ama sürenin tahsisi var. Tahsis süresi bitmiş, yenileme için müracaatı var bizden önceki dönemin. Gittik, geldik kimse bir şey yapmadı. Başlamış belediye oraları bir şeyler yapıyor, yarım bırakmış. O son dönemlerde siyasetin ya da seçimlerin verdiği yoğunluk orayı unutturmuş. Biz geldik hemen el attık. Orayı durdurmamız için bir cumartesi günü Valilik’ten bir tebligat geldi. Biz oranın yapımını durdurduk. Biz orada çalışıyorduk. Öyle moloz yığınları vardı, şöyleydi, böyleydi… Bu yanlış bilgi gitmiş. Yani Lütfi Bey’in böyle bir kasti, orayı dramatize edeceğini düşünmüyorum. Bunu da kamuoyu ile paylaşmak istedim sadece. Sonuç itibariyle 2013’te CHP’li belediye yapıyor. 2017’de MHP’li belediye son sürat, jet hızıyla yıkıyor. 2021’de TOKİ yapıyor. Semeri ile seksene patlıyor. Kamuoyu ile paylaşmak istedim sadece, hayırlı uğurlu olsun.”

KPSS SINAVINA GİRECEK HALK KART SAHİPLERİNE SINAV ÜCRETİ DESTEĞİ

Halk Kartlılara KPSS desteği vereceklerini ifade eden Seçer, “Bu yeni bir uygulamamız. Başvuru için KPSS giriş ücreti dekontu, kimlik fotokopileri ve sınav giriş belgesi, merkez ve ilçelerde yer alan Halk Kart bürolarına teslim edilmesi durumunda gerekli incelemelerin ardından Halk Kart hesaplarına bu para yatırılacak. Başvurular 7 Haziran’da başladı. Süreyi başlattık. 30 Temmuz’a kadar da devam edecek” dedi.

Sabah itibari ile 10 körüklü Sarı Limon’un daha hizmete girdiği haberini paylaşan Başkan Seçer, “Toplamda 73 tamamlandı. 14’ü Eylül ayına kaldı. İş artışından kaynaklı. 2 körüklü, 10 standart. Demek ki bizim yüklenici fabrika söz verdiği gibi 73 otobüsü tamamladı. Memleketimize hayırlı olsun. Bu 10 körüklü limon 28 M Tece-MEŞOT hattında hizmete başladı” diye konuştu.

BAŞKAN SEÇER BİR ÖNCEKİ MECLİS’TE KARARI VETO ETMİŞTİ

Başkan Seçer, Mersin ili, Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi ve Kazanlı Mahallesi, AVES-ATAŞ arası Boru Hattı İşaretlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 24 Mayıs 2021 tarihli ve 216 sayılı kararını yeniden görüşülmesi için veto ederek, Meclis’e iade etmişti. Toplantıda söz konusu kararla ilgili olarak Başkan Seçer, ısrar kararı aradı. Seçer, oylama öncesinde yaptığı konuşmada, veto hakkını kullandığını, söz konusu işin baştan sona yanlış olduğunu söyledi. Seçer, “Yani hukuken bir kere doğru bir zemine oturmamış olması ve yanlış iliklenen bir düğmenin yanlış olarak devam etmesi. Bunu özellikle söylüyorum ve bu yanlıştan dönmek lazım. Bu yanlıştan dönmemiz gerektiği inancıyla bu veto hakkımı kullandım ve tekrar Meclis’in huzuruna getirdim” dedi.

“SÖYLENENLE UYGULAMA FARKLI”

Başkan Seçer, konuyla ilgili söylenenin farklı, uygulamanın farklı olduğunu ifade ederek, “Akdeniz Meclisi’nde reddedilen bir konunun, sonra Büyükşehir’e taşınması, yani bir anlamda bir sorunun bizim kucağımıza atılması… Ama burada garip olan orada bir protokol var; şirketle Akdeniz Belediyesi’nin yaptığı. Aynı Akdeniz Belediyesi, idare; doğal olarak Sayın Başkan’ın tabi ki talimatları doğrultusunda bunlar yapılıyor. Oy birliğiyle yaptıkları protokole ters düşecek bir karar alıyor. Burada şimdi isim zikrederek söylemek istemiyorum. Söylenenle uygulama farklı. Değerlendirmeler yapılıyor bu konuyla ilgili ama farklı oylar kullanıyor. Bu da bizim açımızdan doğru bir çalışma yöntemi değil” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR BAŞKANI DOĞRUNUN PEŞİNDE, HUKUKUN PEŞİNDE, HAKKIN PEŞİNDE”

Konuyla ilgili açıklamalarına devam eden Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Açık söylüyorum. Bu teklif aynı şekilde Büyükşehir’e gelse bundan sonra, bunun da altını çizeyim, burada hukuksal bir tartışmaya da aslında meydan var. Benim bunu reddetmem gerekiyordu. Yani bunu komisyona sevk etmemem gerekiyordu normal koşullarda. Bunu da daha sonra tespit ettim. Çünkü bizden 1/1000’lik plan değişikliği istiyor. Bu benim görevim değil. Önce ilçe belediyesinin. Sen benden önce 1/ 5000’liği iste. Bunları yapmıyorsun. Protokol yapıyorsun. 3 yıllık encümen kararıyla bir bedel alıyorsun. 450 bin lira gibi bir bedel. Aynı Belediye, Meclisi’nden kararı oy birliği ile reddediyor. Adama diyorsun ki, ‘Gel yap.’ Bedelini alıyorsun. Sonra adamı reddediyorsun. Geliyor benim kucağıma. Şimdi kötü adam Büyükşehir Başkanı. Kötü adam Büyükşehir Başkanı değil. Büyükşehir Başkanı doğrunun peşinde, hukukun peşinde, hakkın peşinde. Bu yanlış. Doğru olan bir şeyse zaten ben ses çıkarmayacağım. Ama bu gidişat, bu yöntem yanlış olduğu için ben de veto ettim. Şimdi ısrar kararını oylarınıza sunacağım. Bildiğiniz gibi ısrar kararında üye tam sayısının salt çoğunluğuna ihtiyaç var. Bu da 40 üyemizin ısrar kararında ya da daha önce aldıkları kararda, kabul kararında ısrarcı olmaları gerekiyor. Bunu da belirteyim.”

Söz konusu madde ile ilgili olarak karar ısrarı için yapılan oylamada salt çoğunluk sağlanamadığı için ısrar kararı oluşmadı. Bu nedenle bir önceki Meclis’te alınan karar geçersiz oldu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner196

banner162

banner195