Öne Çıkanlar Gümrük İşletmelerinin Etkileri Masaya Yatırıldı Sertavul Kurban Bayramında İlçelerin Yanı Sıra Belde ve Köyleri Ziyaret Etti Başkan Kocamaz nazımhikmet

BİN LİMON  AĞAÇ KESİLDİ, SIRADA 4 BİN AĞAÇ VAR

Erdemli ilçesi Kargıpınarı Mahallesi’nde vakıf arazisi olan 280 dönümlük 5 bin limon ağacının bulunduğu bahçeyle ilgili hazırlanan raporda,  maliyetleri karşılamadığı ve virüs hastalıkları ile bulaşık olması nedeniyle imha edilmesine karar verildiği iddia edildi. Şimdiye kadar bine yakın ağacın kesildiği bahçede  Konuyla ilgili, İnternet portalı çiftçi kulübü, raporda limon yerine sert çekirdekli ürün yetiştirilmesi tavsiyesinden bulunulduğunu belirterek, bu raporun adrese teslim bir rapor olduğunu ve kısa bir süre sonra arazi için müteahhit arayacaklarını öne sürdü.

BİN LİMON  AĞAÇ KESİLDİ, SIRADA 4 BİN AĞAÇ VAR


Türkiye’nin en büyük limon üretim bölgesi olarak bilinen Kargıpınarı’nda her yıl bir milyon tona yakın limon üretiliyor. İnternet portalı çiftçi kulübü, Kargıpınarı’nda yaklaşık 280 dönüm limon bahçesinin devlet eliyle nasıl yok edildiğiyle ilgili hikâyeyi şu şekilde paylaştı;

“BAHÇENİN GELİRİ YAŞLI VE DÜŞKÜNLERE”

Mustafa Faik Saraçoğlu Avukattır. Mesleğinden kazandıkları ile Erdemli, Kargıpınar’ında 280 bin metrekarelik bir alanda Enderdonat Limon bahçesi tesis eder. Hatta Amerika’ya gider ve gizlice getirdiği Avokado fidanlarını ilk kez bu bahçeye diker ve Avokadonun Türkiye’ye getirilmesinde öncülük eder.  Bir süre kendisi üretim yaparsa da, yaşlanır ve bahçeyi kendisi tarafından kurulan Yardım ve İyilik Vakfına bağışlar. Yardım ve İyilik Vakfı mütevelli heyetinde Tarım İl Müdürlüğü ve Mersin Barosu da dâhil olmak üzere Mersin’in tüm dinamikleri vardır. Vakfın amacı bahçeden elde edilecek gelir ile yaşlı ve düşkünlere bakmaktır. Asıl iradesi ise bahçenin büyük gönül verdiği tarım arazisi olarak değerlendirilmesidir. Ancak bir süre sonra, limon üretiminin profesyonel bakım gerektirmesi ve vakıf tarafından kurulan iktisadi işletmenin ise bu işi yapmakta zorlanması nedeniyle bahçenin kiraya verilmesi kararı alınır. Kısa bir süre sonra ise bahçe ahbap-çavuş ilişkisi içerisinde Hal komisyoncusu – sert çekirdek yetiştiricisi yeni kiracıya 2023 yılına kadar kiralanır”

“BAHÇENİN DEĞERİ, YÜKSEK VE ÇEVRESİ YAZLIK SİTE”

“Kargıpınar’ı ve vakıf bahçesinin bulunduğu alan çok kıymetlenmiş, çevresi ise yazlık site ve konutlarla dolmuştur. Kentleşme baskısı alabildiğince yoğunlaşmıştır. Bundan sonra bu alanın bahçe olarak kalabilmesi çok zordur. Hemen birileri devreye girer, resmi görevliler tarafından oluşturulan bir heyetçe rapor hazırlanır. Bu raporun sonuç bölümü aynen şöyledir: Üretim alanında 2013 yapılan tavsiyelere uyularak gerekli yatırımların gerçekleştirildiği, ancak limon üretim alanlarının mevcut hali ile karlılıktan uzak olduğu, yapılan girdi maliyetlerini karşılayamadığı, virüs hastalıkları ile bulaşık olması nedeniyle en kısa sürede imha edilmesi gerektiği, sert çekirdekli meyve türlerinin bölgeye çok iyi adapte olduğu, verimlilik kalite ve karlılığın yüksek olduğu, kısa vadede tüm alanın sert çekirdekli meyve türlerine dönüştürülmesinin erken meyveye yatma özellikleri nedeniyle kısa vadede yatırımın geriye dönmesinde önemli olduğu, bazı parsellere avokado dikilmesinin ürün gamını çeşitlendirmede iyi bir alternatif olacağı, ancak uzun meyveye yatma döneminin göz önüne alınması gerektiği sonuç ve kanaatine varılmıştır.”

“EĞER VİRÜS VARSA ÇİFTÇİLERİNİN BAŞI BÜYÜK BELADA”

“Raporun en önemli bölümünde ise bahçenin virüs hastalıkları ile bulaşık olması nedeniyle en kısa sürede imha edilmesi gerektiği belirtilmektedir. 3 bin 500 Ağacın imha edilmesine onay veren bu rapor da,  virüs’ün sadece bu bahçede mi sorun teşkil ettiği, başka bahçelere sıçrayıp sıçramadığı, sıçramışsa bu bahçeler içinde imha onayı verilip verilmediği, bölgesel karantina uygulanıp uygulanmadığı ve en önemlisi bölge çiftçisinin bilgilendirilip bilgilendirilmediği belirtilmemiştir. Eğer bölgede bahçe imhasına kadar gidecek bir virüs varsa, bu sorun çok önemlidir ve Erdemli yöresindeki tüm bahçelerin imhası sonucunu doğuracak kadar ciddi sonuçlar doğurur. Hasatın büyük ölçüde yapılmış olması ve budama mevsiminin gelmesi nedeniyle bölgede yoğun budamaların yapıldığını, bu hastalıktan budama işçilerinin haberdar edilmediğini, budama esnasında ise bilinen mutad sterilazyon dışında özel bir koruyucu önlem almadıklarını, ancak belirtilen ve bölgede virüs olarak bilinen bir hastalığın Erdemli Limon bahçelerinin tamamında yoğun olarak bulunduğunu budama işçileri belirtiyorlar. Mersin Tarım İl Müdürlüğünün raporu dikkate alındığında, böyle bir tehlike varsa bölge limon üretiminin ve çiftçilerinin başı büyük belada.”

“İMHA SONRA İŞ BİRDEN BİRE TAVSİYEYE DÖNÜŞÜYOR”

Raporun diğer bir bölümünde ise imha sonrası iş birden bire tavsiyeye dönüşüyor. Sert çekirdekli meyve türlerinin bölgeye çok iyi adapte olduğu, verimlilik kalite ve karlılığın yüksek olduğu, kısa vadede tüm alanın sert çekirdekli meyve türlerine dönüştürülmesinin erken meyveye yatma özellikleri nedeniyle kısa vadede yatırımın geriye dönmesinde önemli olduğu belirtilir. Tabi şaşkınlığınızın artmaması mümkün değil. Tarım İl Müdürlüğü raporunda Kargıpınarı gibi limon üretiminde kendisini ispat etmiş bir alana sert çekirdekli ürün yetiştirme tavsiyesi yapılmaktadır. Oysa limon seçici olup, soğuk etkisi olmayan ve 300 metreye kadar alanlarda yetişirken, sert çekirdekli ürünler 800 metreye kadar olan her alanda yetişmekte ve seçiciliği az bir üründür.  Limon ülkemiz için rakipsiz bir ürünken, sert çekirdekliler pek çok ülkede yetişmektedir. Getirisinin yüksek olduğu raporda belirtilmesine rağmen, bu verinin hangi piyasa araştırmasına dayandığı hususu raporda yer almamaktadır.”

“BU RAPOR ADRESE TESLİM BİR RAPORDUR”

“O halde, durup dururken neden sert çekirdekli tavsiyesi yapılır? Sonra vakıf bahçe kiracının sert çekirdekli ürün yetiştiricisi ve pazarlayıcısı olduğu aklınıza gelir ve garip bir gülümseme yüzünüze yayılır. Bu rapor adrese teslim bir rapordur. Rapor düzenleyiciler, sert çekirdeklilerin erken yatmaya meyilli olması nedeniyle kısa vadede kar’a dönüştüğünü belirtirken, sert çekirdek ağacının 10 yılda ekonomik ömrünü tamamladığından söz etmezler. Narenciye üretim bölgelerinde, şekerli meyve üreticiliğinin Akdeniz Meyve sineğini üretmekten başka bir işi yaradığını belirtmezler.”

“KİRACI KAZANACAK, VAKIF İSE KAYBEDECEK”

“Sonuç;  vakıf kiracısı sert çekirdekli meyve dikecek, kısa sürede kar’ını elde edecek, kira süresi bittiğinde ise ekonomik ömrünü tamamlamış ağaçlarla birlikte bahçeyi vakfa teslim edecektir. Kısacası kiracı bu işten büyük paralar kazanırken, kaybeden vakıf olacaktır. Kira süresi sonunda boş tarla elinde kalacak, elinde kalan tarla-arsa için müteahhit arayacaktır.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.