banner202
banner205
Öne Çıkanlar mersin haber mersin gündem A Milli Takım İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Şanlıurfa

“Bodrum’dan kaçtılar buraya çöreklendiler”

Başkan Seçer, Büyükşehir Belediyesi’nin Haziran ayı Meclis toplantısında, Mersin’de yapılması planlanan balık çiftlikleri hakkında konuştu. Mersin limanının genişletilmesi yerine ana konteyner limanı yapılmasının daha doğru bir karar olacağına ilişkin düşüncesini yineleyen Seçer, “Yazık etmeyelim bu kente. Yanlışa yanlışla gitmeyelim. İnatlaşmayalım. Biz buradayız arkadaşlar. Bu kararı veren Ankara’da olanlar, burada uygulayan bürokratlar yarın burada olmayacak. Biz yatırım olmasın demiyoruz. Bakın ikinci liman yerimiz var diyoruz. Daha doğrusu ana konteyner limanı. Bunu yapmayalım. Yazık etmeyelim, günah etmeyelim. Sermaye doymaz” dedi.

“Bodrum’dan kaçtılar buraya çöreklendiler”

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 2021 yılı Haziran Ayı Olağan Toplantısının 1. Birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirildi. Meclis’te konuşulan önemli konuları Mersin’e kurulması planlanan balık çiftlikleri, Mersin limanının genişletilmesi, kentsel dönüşüm ve Marmara Denizi’nde görülen kirlilik oluşturdu. Kurulması planlanan balık çiftlikleri ile ilgili değerlendirme yapan Başkan Seçer, “Bodrum’dan kaçtılar buraya çöreklendiler. Haydi başka kapıya. Mersin’den başka kapı mı yok?” dedi.

Meclis’te idareden gelen 2, komisyonlardan gelen 3 olmak üzere toplam 5 madde görüşüldü. Başkan Seçer, gündem maddelerine geçmeden önce Meclis üyelerinin dilek ve temenniler bölümündeki öneri ve soruları üzerine değerlendirmeler yaptı. Bazı muhtarlıklarda vefat ve görevden alınma nedeniyle yeniden seçimler yapıldığının bilgisini veren Başkan Seçer, “Ölen muhtarlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yeni seçilen muhtarlarımıza başarılar diliyorum. Hizmet kervanında hep beraber bugüne kadar yürüdüğümüz gibi yeni muhtarlarımızı da kervanımıza dahil ederek yürüyüşümüzü devam ettireceğiz” dedi.

“BELEDİYEMİZİN AÇTIĞI 25 AYRI DAVA VAR”

Bir Meclis üyesinin Mersin’de kurulması düşünülen 67 balık çiftliği ile ilgili yaptığı değerlendirme üzerine konuşan Başkan Seçer, “Bizim belediyemizin açtığı 25 ayrı dava var. Bazı çevre örgütleri, odalarla beraber müdahil olduğumuz, açtığımız. Tam hangisinde müdahiliz, hangisinde açtığımız konusunda net bilgi yok. Kabaca söyleyeyim. Burada Mersin İdare Mahkemesi kararı aleyhimize sonuçlanmıştı ancak Danıştay lehimize bozdu, Mersin halkı lehine bozdu. Bir anlamda onlar adına biz bu davayı açmıştık. Yeniden yargılanma olacak. Tabii ki bunların takipçisi olacağız” diye konuştu.

“HAYDİ BAŞKA KAPIYA. MERSİN’DEN BAŞKA KAPI MI YOK?”

Balık çiftliklerinin Bodrum’da kurulması söz konusu olduğunda halkın direndiğini ifade eden Başkan Seçer, konunun Mersin’in de ortak sorunu olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bodrum’dan kaçtılar buraya çöreklendiler ama bunun Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, A partisi, B partisi meselesi yok. Bu hepimizin ortak sorunu. Doğa hepimizin. Balık çiftlikleri Aydıncık, Bozyazı, Silifke, Erdemli, Anamur açıklarına kuruluyor. O ilçe halkının ortak sorunu. Oranın kıyıları, oranın denizi kirlenecek. ‘Ben falanca partinin üyesiyim, benim dönemimde buna müsaade edilmiş’ deyip görmemezlikten gelemeyiz. Haydi başka kapıya. Mersin’den başka kapı mı yok? Bakın başka yerden buraya geldiler çünkü oranın halkı direndi. ‘Hayır kardeşim, ben buna müsaade etmiyorum’ dedi. Siyasilerini uyardı; ‘Sakın ola böyle bir şey yapmayın’. Hep süslü laflar; efendim bilimsel olarak bunlar müsaitmiş, işte denizin altındaki debi miktarı, efendim oşinografik veriler, deniz verileri, incelemeler, burada denizde çiftlik kurulmasına müsaitmiş. ‘Efendim, bizim üretim yapmamız lazım, hayvansal protein lazım’. Yani her şeyi bitirdik, şimdi denizde balığı üretip hayvansal protein açığımızı ondan karşılayacağız. Bunun yapma yöntemleri var ama bu kadar teknikten, bilimden uzak değil. Denizler bir daha gelmez. Sermayenin böyle bir derdi yok. Kaç koydum, kaç alırım? Tamam, çalışalım, istihdam yaratalım, vergi gelsin hiçbir lafımız yok ama her şeyi görmemezlikten gelemeyiz. ‘Para gelsin de nasıl gelirse gelsin’ ben bunu reddediyorum.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUSUNDA BAŞ AKTÖR HALK”

Başkan Seçer, kentsel dönüşüm konusunda ilçe belediye başkanlarıyla birlikte yürümeye hazır olduğunu ifade ederek, “Kentsel dönüşüm TOKİ… Daha çağdaş, daha modern, daha marka bir kent için önemli olan ne yapılacağı. Bu çok önemli. Hangi yöntemlerle yapılacağı, kimler tarafından yapılacağı, aktörlerin kimler olacağı. Asıl baş aktörün, halkın bu konudaki yaklaşımlarının ne olacağı önemli. Bütün bunlar hallolduktan sonra biz Büyükşehir Belediyesi olarak hiç merak etmeyin herhangi bir siyasi rant peşinde olmadan her zaman yanınızdayız. Bunu lütfen bilmenizi istiyorum” dedi.

“LİMANI BÜYÜTMEYELİM, İKİNCİ LİMAN YAPALIM, YAZIK ETMEYELİM BU KENTE”

Mevcut limanın genişletilmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Limanı büyütmeyelim de ikinci liman yapalım. Biliyorsunuz yürütme durdurma kararı çıktı. Yazık etmeyelim bu kente. Polipropilen konusunda bana gelen bilgiler; bakanlık geri adım attı. Yanlışa yanlışla gitmeyelim. İnatlaşmayalım. Biz buradayız arkadaşlar. Bu kararı veren Ankara’da olanlar, burada uygulayan bürokratlar yarın burada olmayacak. Rica ediyorum, biz yüz yüze bakacağız. Biz yatırım olmasın demiyoruz. Bakın ikinci liman yerimiz var diyoruz. Daha doğrusu ana konteyner limanı. Bunu yapmayalım. Millet Bahçesi yaptınız, ne güzel. Atatürk Parkı’nın tahsisini bekliyoruz. Biz orada betonu kaldıracağız. Sadece halka açık, yemyeşil yerler olsun. Yazık etmeyelim, günah etmeyelim. Sermaye doymaz. Bunu bir iş adamı söylüyor. Senin ülken, Mersin’in, doğan sermayenin umurunda değil. Adam Avustralya’da, adam Singapurlu ne umurunda? 1 koyacak, 5 alacak. Adam bunu düşünecek. Lütfen yapmayın. Bakın siz istemeyin, bu olmaz. Gücünüzün farkında olun. Cumhur İttifakı’na mensup Meclis üyeleri istemesin bu olmaz. Eğer olursa bir günahı varsa bu sizindir, eğer olmazsa bir başarı varsa en büyük başarı da sizindir. Bakın başarı da sizindir. Sevabın tamamı da benim hakkım da sizin olsun ama bunu yapmayalım. Efendim Kalkınma Planı’nda var. Gelin ikinci ana konteyner limanı yapalım. Burada kapasite artacak. 1 milyon TEU, orada yapacağız 6 milyon TEU. 5 milyon, 3 milyon… Mevcut kapasitenin çok üstünde yapılacak. Hiç fark etmiyor benim için ama burayı yapmayalım. Hem rekabet ortamı hem monopol olmaz hem yer olarak otoban bağlantısı vesaire.”

Bir Meclis üyesinin Roman köyü kurularak konut ve iş yeri yapılması ilgili öneri ve değerlendirmelerine ilişkin Başkan Seçer, toplulukları kategorize etmeye karşı olduğunu söyledi. Seçer, Romanların çok sayıda sorunları bulunduğunu, onlara destek sağlanması gerektiğini belirterek, “Biz onlara gerekli desteği göstermek zorundayız başta ekonomik olarak” dedi. Seçer, tüm dezavantajlı grupların kültürlerini yaşamak istediğini, kendi kültürlerine göre eğitim almak istediklerini belirterek, Büyükşehir’in kurduğu ve mesleki eğitimlerin verileceği Sosyal Uyum Merkezi’nin açılışının yapılacağını duyurdu.

“MARMARA DENİZİ SADECE İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SORUMLULUĞUNDA DEĞİL”

Başkan Seçer, ülke gündemine oturan Marmara Denizi kirliliği konusunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan eleştirilerin haksız olduğunu vurgulayarak, “Marmara Denizi sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesinde, sorumluluğunda değil. Varsayalım öyle olsun. 25 yıldır CHP’li belediye mi yönetiyordu İstanbul’u? 25 yıldır orada çevre katliamları göz göre göre oldu, çarpık kentleşme oldu, oradaki imar; hani şu silueti bozuk binalar, hatırlayın. Yani magazine konu olmuş konular. Ortalık orada birbirine girmiş, velvele var orada. Allah aşkına 24 aylık Belediye Başkanı’nı sorumlu tutuyorsunuz. Bu insaflı bir yaklaşım değil. Deyin ki; müdahale etti Çevre Bakanlığı, Büyükşehir’le beraber ya da bir başına yaptı. Yapanın da eline sağlık ama bu doğru olmadı. Çok açık söyleyeyim üzüldüm bir belediye başkanı olarak” ifadelerine yer verdi.

Mezarlık konusuna değinen Başkan Seçer, bu konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, şu anda mezarlık ihtiyacının olmadığını söyledi.  Mezarlık İşleri Dairesi’nin hassasiyetle çalıştığını kaydeden Seçer, Anayurt Mezarlığı ile ilgili de izinlerin çıktığını, şu anda o alanda projeye çalışıldığını ve Tarsus’ta da benzer çalışmalara devam edildiğini aktardı.

SEÇER, KÜLTÜR PARK’TAKİ WC VE PERSONEL ODALARINA YÖNELİK SALDIRILARI KINADI

Kültür Park’taki tuvalet ve personel odalarına yönelik gerçekleştirilen çeşitli saldırıları Meclis’te kamuoyuyla paylaşan Başkan Seçer, şunları söyledi:

“Dün gece Kültür Park içerisinde ‘Yunuslu göbek’ dediğimiz mıntıkada yine tuvaletlerimizden birinde bazı tahribatlar yapıldı. Kapısı kırıldı, takası kırıldı, klozetleri parçalandı, sabunluklar, peçetelikler hepsi bir yerde. Yine aynı gece Mersin İdmanyurdu Meydanı’ndaki Kentbis 1 No’lu istasyonda saat 3 sıralarında 2 kişi bisikletlerin boynuzları var, onu kırmak için uğraş içerisindeymiş. Hemen polise haber veriliyor ve şu anda onlar savcılıkta. Yine ‘Tarsusi Kafe’nin dondurma dolabını parçalamışlar. Bunu normal bir adam yapmaz. Orada emniyetin 3 tane narkotik noktası var. Bizim zabıta var. Zaten emniyet gerekeni yapmış ve savcılıkta, karakolda neyse… Biz de şikayetçi olduk. Kim oldukları ortaya çıkacak. Daha önce Davultepe’de Vivaldi Sitesi önünde bulunan tuvaletler, yine Kültür Park’taki personel odaları 18 Mayıs’ta saldırıya uğramıştı. Davultepe Vivaldi Sitesi önüne vatandaşların talebi doğrultusunda biz onu yapmıştık. ‘Biz burada yürüyüş yapıyoruz’ dediler, götürdük oraya tertemiz tuvalet yaptık. Yine geçtiğimiz Kasım ayında benzer saldırılar olmuştu muhtelif yerlere. Toplumun duyarlılığı açısından bunu kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Üzülüyoruz ama her yere de bir bekçi koyamazsınız, mal sizin malınız halkın malı.”

KPSS SINAVINA GİRECEK HALK KART SAHİPLERİNE SINAV ÜCRETİ DESTEĞİ

Halk Kartlılara KPSS desteği vereceklerini ifade eden Seçer, “Bu yeni bir uygulamamız. Başvuru için KPSS giriş ücreti dekontu, kimlik fotokopileri ve sınav giriş belgesi, merkez ve ilçelerde yer alan Halk Kart bürolarına teslim edilmesi durumunda gerekli incelemelerin ardından Halk Kart hesaplarına bu para yatırılacak. Başvurular 7 Haziran’da başladı. Süreyi başlattık. 30 Temmuz’a kadar da devam edecek” dedi.

Sabah itibari ile 10 körüklü Sarı Limon’un daha hizmete girdiği haberini paylaşan Başkan Seçer, “Toplamda 73 tamamlandı. 14’ü Eylül ayına kaldı. İş artışından kaynaklı. 2 körüklü, 10 standart. Demek ki bizim yüklenici fabrika söz verdiği gibi 73 otobüsü tamamladı. Memleketimize hayırlı olsun. Bu 10 körüklü limon 28 M Tece-MEŞOT hattında hizmete başladı” diye konuştu.

BAŞKAN SEÇER BİR ÖNCEKİ MECLİS’TE KARARI VETO ETMİŞTİ

Başkan Seçer, Mersin ili, Akdeniz İlçesi Karaduvar Mahallesi ve Kazanlı Mahallesi, AVES-ATAŞ arası Boru Hattı İşaretlenmesine ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 24 Mayıs 2021 tarihli ve 216 sayılı kararını yeniden görüşülmesi için veto ederek, Meclis’e iade etmişti. Toplantıda söz konusu kararla ilgili olarak Başkan Seçer, ısrar kararı aradı. Seçer, oylama öncesinde yaptığı konuşmada, veto hakkını kullandığını, söz konusu işin baştan sona yanlış olduğunu söyledi. Seçer, “Yani hukuken bir kere doğru bir zemine oturmamış olması ve yanlış iliklenen bir düğmenin yanlış olarak devam etmesi. Bunu özellikle söylüyorum ve bu yanlıştan dönmek lazım. Bu yanlıştan dönmemiz gerektiği inancıyla bu veto hakkımı kullandım ve tekrar Meclis’in huzuruna getirdim” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner158

banner198

banner162

banner199

banner204