Öne Çıkanlar SİNAN KOÇ Mersindeki Gezi Parkı Eylemcilerinin Yargılanmasına Başlandı Mersin Ülkü Ocağı Başkanlığına Serhan Gür Atandı mezitli belediye mersin haber

"BÖYLE KAMU YARARI OLMAZ"

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne yakın bir alana trafolar yerleştirilmesi planlanan rapora ilişkin mecliste söz alan HDP'li Tanrıverdi, "Bu öneri yeşili betonlaştırma yönündedir. Üstelik kamu yararından söz edilmiş. Siz gidecek ağaçları keseceksiniz, o geniş alanı yok edeceksiniz ,buna da kamu yararı diyeceksiniz. Böyle kamu yararı olmaz, diye düşünüyorum" dedi.

"BÖYLE KAMU YARARI OLMAZ"


Haber: Turan DAL
Mersin Büyükşehir Belediyesi Kasım Ayı 2'nci Birleşim Toplantısı yapıldı. Kongre ve Sergi Sarayında yapılan toplantıda, 42’si komisyon raporu, 7’si idareden gelen teklif olmak üzere 49 madde görüşüldü.
Toplantıda, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü 18. Bölge Müdürlüğünce hazırlatılan, Gülnar’ın Koçaşlı ve Tepe Mahalleleri muhtelif parsellerinde trafo merkezi işaretlenmesine ilişkin 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı ile ilgili rapora, CHP’li ve HDP’li meclis üyeleri karşı çıktı. Başkan Seçer’in oylamaya sunduğu rapor, AK Parti ve MHP’li meclis üyelerinin oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi. Oylamanın ardından Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan red edenlerin kayıt altına alınmasını talep etmesi üzerine, red edenlerin isimleri kayda alındı. 
"MUHALEFET EDEN ARKADAŞLARLA BİRLİKTE KARŞI DURUYORUM"
Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Elektrik kurumundan gelen öneriye ilişkin yaptığı konuşmada, "Bu konu sanıyorum, bir taraftan detayını bilmemekle beraber, Nükleer santral alanındaki bir parçada trafo yapımı ile ilgili... İlkesel olarak Nükleere karşı olduğumuz için kendi adıma komisyonda muhalefet eden arkadaşlarla birlikte aynı şekilde karşı duruyorum" dedi. 
"YEŞİL ALANI YOK ETMEYE YÖNELİK BİR ÖNERİDİR"
Halkların Demokratik Partisi Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi  Ali Tanrıverdi ise, "Genel olarak elektrik kurumunun önerileri trafo yapımı üzerine olduğunda kabul ediyoruz. Ama bu öneri Akdeniz'de 60 metre karelik bir öneri değil. Diğer ilçeler içinde aynı şekilde. Bu öneri 216 dönümlük bir alanı kapsıyor. Üstelik yeşil alanı yok etmeye yönelik bir öneridir. Kaldı ki Nükleer Enerji Santraline karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Bu öneri yeşilin betonlaştırma yönündedir. Üstelik kamu yararından söz edilmiş. Siz gidecek ağaçları keseceksiniz, o geniş alanı yok edeceksiniz buna da kamu yararı diyeceksiniz. Böyle kamu yararı olmaz, diye düşünüyorum" diye konuştu.
"BURADAN DAĞITIMLAR YAPILACAK"
AK Partili Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi İsmail Yerlikaya'da bu önerinin yeşile karşı olmadığını aktararak, "Başkanım geçen hafta sizin de olduğunuz bir etkinlikte 11 bin ağaç dikme kampanyasını yürüttük. Bu öneriyi pek anlamadıklarını düşünüyorum. Burda Akkuyu'da üretilecek olan enerjinin, ülkenin değişik yerlerine dağıtılması için yaklaşık olarak Akkuyu'nun olduğu yerden 50-60 kilometre uzaklık ve dağlık bir arazide trafo hatlarının, şu uzaklık mesafesindeki hatların beslendiği yer yapılıyor. Buradan dağıtımlar yapılacak" şeklinde belirtti. 
"NÜKLEER SANTRALİN YERİ İLE İLGİLİ BİR ŞEY ONAYLAMIYORUZ"
Son olarak konuşan MHP Gurup Başkanı Mahmut Tat ise, "Biz Nükleer Enerji Santralinin yeri ile ilgili bir şey onaylamıyoruz. Santralden çıkan enerjinin belli bir yerde depolanması ve daha sonra bu sevkiyat zannedersem Muğla tarafına kadar, İç Anadolu'da Konya'yı, Ispartayı aşıyor. Doğu'da daha geniş bir yelpazede... Orda toplanan enerjinin dağıtımı ile ilgili... Teknik olarak o bölge uygun görülmüş ve bizden de istenen 5 binliklere işlenmesi" ifadelerini kullandı. 
"BİR ORTA YOLUNU BULALIM"
Seyyar satıcılar konusu, dilek ve temenniler bölümünde bir kez daha gündeme gelirken, bazı meclis üyeleri, kayıt altına alınsalar dahi seyyar satıcıların sabit esnafın dükkanı önüne tezgah açmasının kabul edilemez olduğunu dile getirdiler.
Konu üzerine konuşan Başkan Seçer, “Bizim burada amacımız, esnafa uzak noktalar var, örneğin Kültür Park. Bir su alacak ya da farklı bir gıda maddesi alacak, orada bir markete gitme şansı yok; oraları düzene sokalım. Önceki hafta bir akşam aniden yürüyüşe çıktım orada, tablo son derece kötüydü. Son derece de üzüldüm. Esnaf her tarata, yolun ortasına tezgahı kurmuş ve bu şekilde serbest bıraktığın zaman kirlilik de artıyor. Hemen ‘seyyar satıcılara yasaklıyoruz’ dedik. Aynı tespiti dün yaptım aynı noktada, ortalık tertemiz. Bir disiplin altına almamız lazım. Ben insanların ekmeğine saygı duyuyorum. Özgürlük güzel bir şey ama özgürlükleriniz şurada sınırlıdır; bir başkasının alanına girdiğiniz noktada özgürlüğün bir kıymeti harbiyesi kalmaz. O noktada özgürlük olmaz, keyfiyet olur. Biz bu keyfiyeti yaşatamayız. İşte o sınırı belirlemek; benim gayem bu. Tekrar görüşelim komisyonda. Ben çok ısrarcıyım, varsa soru işaretleri, bunları giderelim. Beraber komisyon mu oluştururuz, orada kimlere verilecek, bunları beraber mi tespit ederiz? Benim tasarruf kullanacağım alanlar zaten Büyükşehir’in yetki alanları; ana caddeler, bize ait olan parklar. Bunu komisyonda tartışalım, bir orta yolunu bulalım istiyorum. Komisyonda her konu tartışılsın, yeter ki kenti düzene sokalım. Çünkü vatandaş bu konuda şikayetçi, bu şikayeti ortadan kaldıralım ama diğeri de ‘Benim ekmek teknem bu. Bunu kaldırdığınız zaman ben çocuğuma ekmek götüremiyorum’ diyor. Böyle de bir sıkıntı var. Bunun orta yolunu bulmamız lazım” diye konuştu.
“KIRIM ORANIMIZ 2,5 KAT DAHA FAZLA”
İdareden gelen konuların ilgili komisyonlara havale edildiği meclis toplantısında, dilek ve temenniler bölümünde söz alan Ak Parti Grup Sözcüsü Mevlüt Ekmekçi, bir önceki birleşimde gündeme gelen akaryakıt ihalesine ilişkin Başkan Seçer’in dile getirdiği kırım rakamlarına itiraz etti. Ekmekçi, “MESKİ ihalesinin yapıldığı ve bu ihalede 19 artı 3 gibi bir kırımla verildiğini ifade ettiniz. Samimiyetinize zerre kadar şüphem yok. size verilen bilgilerin yanıltıcı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu ihalede en yüksek kırımın 7,18 olduğunu biliyoruz. İhaleye katılan bütün firmaların kırım toplamını hesap ediyoruz, 22’yi bulamıyoruz” diyerek Seçer’den görüş istedi.
Pazartesi günü yapılan meclis toplantısında, “MESKİ, geçmiş dönemde ihale yaptı, kırım yüzde 7,5’tu. Aynı MESKİ şimdi yeni yönetimle ihale yaptı, yüzde 22 kırımla biz akaryakıt aldık” diyen Seçer, Ekmekçi’nin görüş istemesi üzerine şunları söyledi:
“İhale süreci devam ediyor şu anda, o nedenle rakamsal olarak konuşmayacağım. Kırım oranını verirken alacağınız referans önemli. O gün verdiğim kırım rakamı, bugünkü akaryakıtın piyasa satış fiyatı üzerinden yapılan bir değerlendirme. TÜPRAŞ satış fiyatı üzerinden değerlendirme yaptığınız zaman sizin dediğiniz ortaya çıkıyor. Ama her hal ve şartta MESKİ ihalesinden elde ettiğimiz şu günkü bulgular, neticelenmemiş bir ihale; geçtiğimiz dönemin en son yapılan ihalesine göre, en az 2,5 kat daha fazla kırıma sahip oldu. Mevzuatlara aykırı konuşmak istemiyorum. Zaman zaman rakamlar yanlış telaffuz edilebilir ya da referans tam olarak belirtilmeden ben burada zikrettiğim için size afaki gelmiş olabilir. Onu da düzeltmiş olalım. Ama burada özellikle altını çizmem gereken nokta; geçtiğimiz dönemki en son ihalede elde edilen rakamlarla şu anki süreci devam eden ihaledeki rakamların farkı en az 2,5 kat daha fazla bizim kırım oranımız.”
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.